به گزارش پارس نیوز، محمود جباروند رئیس انجمن چشم‌ پزشکان ایران در نشست خبری بیست و هشتمین کنگره چشم پزشکی ایران اظهار داشت: انجمن چشم‌پزشکی در میان سایر انجمن‌ها مظلوم واقع شده چرا که با اجرای طرح تحول سلامت و بازبینی تعرفه‌ها برخی از رشته‌ها 200 تا 300 درصد افزایش تعرفه به همراه داشت ولی گروه چشم‌ پزشکی افزایش تعرفه در آن پس از سال‌ها 12 تا 13 درصد بود.

وی افزود: این مسئله در حالی بود که هر روز مشکلات مالی برای چشم‌ پزشکان وجود داشته و تعرفه‌ها ناعادلانه است البته این صفن همیشه همراه وزارت بهداشت بوده و موازین و مقررات را انجام داده‌ند.

رئیس انجمن چشم‌پزشکان ایران گفت:‌ تنها گروهی که زیرمیزی نمی‌گیرند به اذعان وزارت بهداشت گروه چشم‌پزشکان هستند که این مسئله علیرغم افزایش نیافتن تعرفه‌ها است.

جباروند در مورد اینکه گفته می‌شود به دلیل چشم پزشک بودن وزیر بهداشت مساعدت با انجمن چشم پزشکی در وزارتخانه بسیار زیاد است،‌گفت: خوشبختانه یا بدبختانه ما برای اینکه متهم نشویم همیشه مظلوم واقع بوده و چشم پزشکان با مشکلات فراوانی روبرو هستند . به طور مثال جوانان فارغ‌التحصیل در این رشته به دلیل بالا بودن هزینه مطب از پس آن برنیامده و تعرفه‌ها بسیار ناعادلانه است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر تاثیر تحریم‌ها بر حوزه چشم پزشکی و تمهیدات پیش بینی شده، گفت: مشکل در حال حاضر تخصیص ارز به تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای است و این تجهیزات ارز دولتی به آن تعلق نگرفته و ما را با چالش مواجه کرده است. اگر ارز نیمایی به تجهیزات چشم پزشکی تعلق گیرد هزینه‌ها دوبرابر خواهد شد که ما از وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم برنامه‌های لازم را انجام دهند.

رئیس انجمن چشم‌پزشکان ایران گفت: تجهیزات پزشکی به طور کلی تهیه آن در حوزه‌های مختلف هزینه‌ای بیش از یک میلیارد و400 میلیون دلار دارد که نسبت به سایر حوزه‌ها عدد چندان بزرگی نیست و اگر بخواهیم در تشخیص و درمان کیفیت‌ها حفظ شود باید این مسئله و اختصاص ارز دولتی مدنظر باشد.

جباروند تاکید کرد اگر ارز دولتی به تجهیزات پزشکی اختصاص نیابد قطعا کیفیت کار کاهش می‌یابد و اختصاص ارز به تجهیزات پزشکی به صورت دولتی، منطقی، علمی و درست است. همچنین باید توجه داشت که فعالیت پزشکان با تعرفه دولتی و تجهیزات آزاد شدنی نیست.

وی در ادامه به بیماری‌های شایع چشمی در فصل پاییز و زمستان اشاره کرد و گفت:‌در این فصول بیماری‌های ویروسی چشم شیوع بیشتری داشته که رعایت بهداشت فردی و نمالیدن چشم با دست آلوده بهترین راهکار پیشگیری است.

رئیس انجمن چشم‌پزشکان ایران خاطرنشان کرد:‌ هر نوع التهاب و قرمزی چشم نشانه عفونت نیست و افراد باید از خود درمانی پرهیز کرده و حتما به چشم پزشک مراجعه کنند.

وی با تاکید بر اینکه چشم پزشکان خط مقدم سلامت چشم هستند، گفت: دخالت بینایی سنج‌ها در امر تشخیص و درمان بیماری‌های چشم مجاز نیست و سلامت چشم افراد را تهدید می‌کند.