به گزارش پارس نیوز، مرتضی سلیمی با اعلام این خبر گفت: 30 دستگاه آمبولانس و هشت دستگاه اتوبوس آمبولانس در خاک عراق استقرار دارند و علاوه بر تجهیزات یاد شده، خودروهای امدادی هلال احمر در حلّه، کاظمین، نجف، مسیر پیاده روی بین نجف تا کربلا و خود شهر کربلا، مستقر هستند تا در  صورت نیاز به زائران اربعین حسینی (ع) خدمات مورد نیاز را ارائه کنند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر گفت: تا کنون 45 نفر از زائران اربعین حسینی (ع) دلیل مصدومیت‌های ناشی از تصادفات رانندگی و سایر بیماری‌ها، از خاک عراق به مرز مهران انتقال یافتند تا تحت درمان قرار گیرند.

سلیمی همچنین به آخرین وضعیت ارائه خدمات امدادی به زائران اربعین حسینی(ع) در مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و میرجاوه اشاره کرد و افزود: طرح امداد و نجات اربعین حسینی(ع) از ‌شنبه 21 مهر آغاز شده و با افزایش فعالیت به‌میزان 6 روز نسبت به سال قبل، تا 11 آبان ادامه دارد.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر به آمادگی کامل 477 پایگاه امداد و نجات بین‌شهری در سراسر کشور برای پوشش امدادی زائران اشاره کرد و گفت: علاوه بر پایگاه‌های مزبور، 80 پایگاه امداد و نجات بین‌شهری استان‌های معین در محورهای مواصلاتی منتهی به مرزهای خارجی نیز در آماده‌باش کامل قرار دارند.

سلیمی راجع به فعال‌سازی 87 پایگاه امداد و نجات ثابت، موقت و سیار در استان‌های مرزی ایلام، خوزستان و کرمانشاه گفت: در مدت گذشته از اجرای این طرح، 35 هزار و 132 زائر اربعین حسینی از خدمات امدادی پایگاه‌های امداد و نجات در قرارگاه‌های مرزی بهره‌مند شدند. 

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر افزود: از این تعداد 152 نفر به مراکز درمانی انتقال یافتند، 16 هزار و 402 نفر زائر از خدمات سرپایی بهره‌مند شدند، 9 هزار و 212 نفر خدمات پزشکی مانند تست فشار و قند خون دریافت کردند و  9 هزار و 366 زائر نیز اسکان داده شدند.