به گزارش پارس نیوز، 

محمدی مدیر اجرایی پروژه بانک ملی در تخصیص ارز زائرین اربعین حسینی با اشاره به نحوه ثبت نام زائران برای تخصیص ارز از طریق پیام رسان بله بانک ملی، گفت: به عزیزانی که در حال حاضر کاربر پیام رسان بانک ملی هستند، پیشنهاد می‌کنیم نسبت به روزرسانی پیام رسان خودشان از طریق مراجعه به سایت بانک ملی ایران در آدرس bmi.ir یا بازار‌های نرم افزاری متداول تلفن همراه استفاده بکنند و نسبت به بروزرسانی برنامه پیام رسان خودشان اقدام کنند.

وی افزود: افرادی که تاکنون پیام رسان بله را نصب نکرده اند و عضو آن نیستند، می‌توانند با مراجعه به سایت بانک ملی یا استفاده از کد دستوری *۷۳۷*۴ # نسبت به دریافت لینک دانلود و نصب نرم افزار پیام رسان بله، استفاده کنند. همین طور می‌توانند با استفاده از بازار‌های متداول نرم افزار تلفن همراه نسبت به دریافت آخرین نسخه اقدام کنند.

مدیر اجرایی پروژه بانک ملی در تخصیص ارز زائرین اربعین حسینی اظهار داشت: وقتی پیام رسان بله را نصب کردند در دو قسمت بانک من یا ویترین به بخشی به نام ارز زائرین اربعین راهنمایی می‌شوند. بعد از اینکه وارد این بخش شدند به آن‌ها توافق نامه‌ای نشان داده می‌شود که شرایط کلی نحوه خرید ارز اربعین را نشان می‌دهد. بعد از اینکه این توافقنامه را پذیرفتند از آن‌ها خواسته می‌شود تا کد ملی خودشان را وارد کنند، در این مرحله ما استعلامی را از سامانه سماح انجام می‌دهیم تا ببینیم این فرد در سامانه سماح ثبت نام کرده و نسبت به ویزا اقدام کرده یا خیر، اگر پاسخ مثبت باشد به مرحله بعد راهنمایی می‌شود.

وی ادامه داد: در مرحله بعد، برای پیش بینی بهتر جهت ارائه خدمات مناسب از آن‌ها خواسته می‌شود که زمان حدودی ورودشان به کشور عراق و محل ترجیحی تحویل ارزشان را برای ما پیش بینی بکنند. البته الزامی نیست که در نقاطی که انتخاب کردند به آن‌ها ارز را خواهیم داد. سپس وارد مرحله بعد شده و از آن‌ها خواسته می‌شود که دو نوع ارز را می‌توانند انتخاب کنند، یک بسته ۵۰ هزار دیناری است به مبلغ ۴۸۰ هزار تومان و یک بسته ۱۰۰ هزرار دیناری است به مبلغ ۹۶۰ هزارتومان. بعد از انتخاب به مرحله پرداخت راهنمایی می‌شوند.

محمدی اضافه کرد: در مرحله پرداخت با هریک از کارت‌های شبکه بانکی کشور که شبکه شتاب است می‌توانند نسبت به پرداخت با استفاده از رمز دوم و مشخصات کارتشان اقدام کنند، پس از پرداخت موفق یک رسید تصویری کد تخصیص ارز خدمتشان ارائه می‌شود که با در دست داشتن این و مراجعه با باجه‌های تحویل همراه با اصل گذرنامه می‌توانند ارز دینار خریداری شده خودشان را دریافت کنند.

وی در خصوص مدت زمان این پروسه گفت: خرید ارز از روز یکشنبه ساعت ۵ صبح آغاز شده و تحویل ارز از روز دوشنبه ساعت ۸ صبح در تمامی نقاطی که در پیام رسان بله، راهنمایی خواهند شد، قابل انجام خواهد بود.

مدیر اجرایی پروژه بانک ملی در تخصیص ارز زائرین اربعین حسینی متذکر شد: تخصیص ارز اربعین برای زائرین تنها از طریق پیام رسان بله و برای کسانی است که از طریق سامانه سماح نسبت به ثبت نام و اخذ روادید برای عزیمت به کشور عراق استفاده کرده باشند. یعنی عزیزانی که غیر از سامانه سماح نسبت به ثبت نام و دریافت ویزا اقدام کرده باشند از این تخصیص ارز نمی‌توانند استفاده کنند.

وی در خصوص ارسال کد آی آر کیو به زائران در کربلا از ایران توضیح داد: اگر زائران پیام رسان بله را داشته باشند همراهانشان در ایران می‌توانند رسید تصویری را از طریق پیام رسان‌های مختلف، ارسال کنند در غیر این صورت زیر کد، یک عدد ۱۰ رقمی است اگر این عدد را ارسال کنند، زائران می‌توانند با ارائه این کد و در دسترس داشتن اصل گذرنامه با مراجعه به باجه‌های تحویل ارز تعیین شده، نسبت به دریافت ارز اقدام کنند.

وی یادآور شد: همراه داشتن کد پرینت، فرآیند دریافت ارز را تسهیل و تسریع می‌کند، اما الزامی به عنوان یک مدرک ندارد و فقط الزام ما همراه داشتن اصل گذرنامه است.

محمدی خاطر افزود: تمهیداتی دیده شده که بعد از ایام اربعین حسینی، عزیزانی که به هر دلیلی نتوانستند ارز خودشان را دریافت کنند، عینا دقیقا مبلغی را که در زمان خرید ارز واریز کردند، به حسابشان عودت خواهد شد. به همان شماره حسابی که برای پرداخت مبلغ در نظر گرفته شده، استفاده کردند.

وی با اشاره به افرادی که گوشی هوشمند ندارند، گفت: هیچ محدودیتی برای استفاده دیگران از پیام رسان بله شخص دیگری که دوست یا آشنایش باشد، ندارد و می‌تواند از آن استفاده کند و نسبت به خرید ارز اقدام کند. چون ملاک کد ملی فرد است که از سامانه سماح است، می‌باشد.

مدیر اجرایی پروژه بانک ملی در تخصیص ارز زائرین اربعین حسینی در خصوص نقاط تخصیص ارز بیان داشت: ۶ پهنه وجود دارد که شامل سه نقطه مرزی و سه شهر از عتبات است و در این شش پهنه تقریبا ۴۸ نقطه و ۱۹۵ باجه پیش بینی شده که کاربران با مراجعه به هر کدام از این پهنه‌ها و نقاط در نظر گرفته شده می‌توانند نسبت به دریافت خدمات، ارز خود را دریافت کنند.

وی افزود: پیش بینی شده تا باجه‌های مرزی به صورت شبانه روزی ارائه خدمات کنند، اما باجه‌هایی که در شهر‌ها قرار گرفته به دلیل محدودیت‌هایی که بر اساس قوانین کشور عراق وجود دارد تا این لحظه ۸ صبح تا ۸ شب برایشان ساعت کار در نظر گرفته شده است.