به گزارش پارس نیوز، براساس سیاست‌هایی که وزارت رفاه در بحث حمایت از گروه‌های در معرض آسیب و اقشار کم‌درآمد دنبال می‌کند، سامانه خدمات حمایتی را برای کارگران ساختمانی راه‌اندازی کرده است. 

به این ترتیب تمام کارگران ساختمانی حائز شرایط متقاضی بیمه‌نامه تأمین اجتماعی در سراسر کشور می‌توانند با دراختیار داشتن مدارک مورد نیاز نسبت به ثبت‌نام در این سامانه و گرفتن کدرهگیری اقدام کنند. 

فرایند استحقاق‌سنجی متقاضیان و اینکه آیا این افراد شرایط برخورداری از این بسته حمایتی را دارند، از طریق استعلام و  بازدید میدانی توسط متصدیان امر صورت می‌گیرد و نتیجه به واجدین شرایط اطلاع‌رسانی خواهد شد. 

طبق مصوبه کارگروه رفع و موانع اجرایی بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی، ثبت‌نام تمام کارگران ساختمانی اعم از بیمه‌شده و بیمه نشده در این سامانه الزامی است و باید کارگران به ترتیب و به نوبت در این سامانه ثبت‌نام خود را انجام دهند. 

برای تمام حائزین شرایط، بازرسی به صورت رایگان انجام می‌گیرد و در طی فرایند ثبت نام خدمت بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی می‌توانند با تلفن گویای ۰۲۱۶۳۶۹ تماس بگیرند یا به سایت http://samanehrefah.ir مراجعه کنند.

 

در این دستورالعمل شرایط بهره‌مندی کارگران ساختمانی از بسته حمایتی اینگونه است:

۱- به نحوی از انحاء در رابطه با ایجاد، توسعه، تجدید بنا، تعمیرات و تخریب مربوط به ساختمان به طور مستقیم اشتغال دارد و در برابر آن مزد دریافت می‌کند.

۲- در حرفه خود دارای کارت مهارت فنی معتبر از سازمان فنی و حرفه‌ای باشد.

۳-عضو هیچ‌یک از صنوف دیگر که دارای مجوز هستند نباشد.

۴-مالک وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی و کار نباشد.

۵- دارای کارت بهداشت که معرف حضور در واحدهای صنفی تحت نظارت وزارت بهداشت است نباشد.

۶-مشمول مقررات خاص از نظر بیمه و بازنشستگی نباشد.

۷- مشغول به فعالیت در سایر حوزه‌های تجاری، بازرگانی، خدماتی و صنعتی نیز نباشد. 

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در این سامانه داشتن مدارک هویتی (کارت ملی و شناسنامه) قبوض برق و تلفن ثابت و کارت مهارت معتبر از سازمان فنی و حرفه‌ای است. 

 

براساس آخرین اظهار نظر مسئولان، یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی شناسایی شدند که از این تعداد یک میلیون و ۴۰ هزار و ۱۸۹ نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.

همچنین ۵۲ هزار و ۳۲۶ کارگر ساختمانی در سامانه‌ای که توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای ثبت نام متقاضیان راه اندازی شده ثبت نام کرده اند که این تعداد نیز پذیرش شده اند.

با توجه به آمارهای رسمی، بیمه ۱۸۳ هزار و ۶۷۶ نفر نیز مختومه شده که این افراد کارگرانی بودند که در گذشته تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داشتند اما به دلایل مختلفی مانند اتمام فعالیت در این حرفه بیمه شان مختومه شده است.

بر اساس آمارهای انجمن صنفی کارگران ساختمانی در حال حاضر ۵۰۰ هزار نفر در این شغل مشغول کار هستند که تحت پوشش بیمه قرار ندارند.

به گفته محسنی بندپی،سرپرست وزارت تعاون،کارو رفاه اجتماعی، دولت برای حمایت از کارگران و جلوگیری از کاهش قدرت خرید و معیشت آنها برنامه ویژه ای دارد بطوری که مقرر شده بسته حمایتی به این قشر تعلق بگیرد چراکه حقوقشان کافی نیست.

وی معتقد است در بسته حمایتی جدید که به زودی جزئیات و نحوه توزیع آن اعلام می شود، کارگران ساختمانی و فصلی به دلیل داشتن حقوق پایین، مشمول دریافت کالاکارت(۲۵ قلم اساسی) می شوند.