به گزارش پارس نیوز، 

با وجود خشکسالی سال های اخیر، قطعا بارش باران رحمت، اتفاق خوشایندی برای تک تک شهروندان است اما هم زمان با بارش نخستین قطرات باران، ترافیک پرحجم، دو چندان می شود و خیابان ها عملا تبدیل به پارکینگ می شود.

موضوع بارش باران و رابطه مستقیم آن با ترافیک، مسئله امروز و دیروز نیست و سال های سال است کلانشهر تهران با این موضوع رو به روست، اما هیچ داروی شفابخشی برای این چالش تجویز نمی شود.

راه حلی برای ترافیک عصرگاهی نداریم

چندی پیش محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: من آگاهی جدی از وضعیت ترافیکی تهران ندارم، اما آنچه که شنیدم، به دلیل آنکه برای ترافیک صبح مدیریت بهتری شده وضع بهتری دارد. ولی ترافیک پیک عصر ما همچنان پابرجاست. علت هم در این است که شما در پیک عصر به غیر از مسائل مربوط به رفت و آمد پرسنل و اماکن اداری، ناگهان بخش تجاری شهر هم به شدت فعال می‌شوند و از ساعت ۴ و ۵ که بخش تجاری فعال می شود، کسانی که میخواهند اقدامات گردشگری و خرید انجام دهند از این موقع بیرون می آیند و به حجم ترافیک هم اضافه میشود.

وی افزود: من فکر می کنم هنوز راه حل جدی برای ترافیک عصر پیدا نکرده اند و باید روی آن کار کنیم. البته یک کارهایی قبلا انجام شده بوده که یک مقدار آن را حل کرده است. ولی هنوز اتفاقی رخ نداده است. می‌دانید که ترافیک تهران صبح ها از بیرون تهران شروع می شود و از داخل تهران ترافیک کمتری داریم! دلیل هم این است که حجم زیادی خودرو از شهرهای اقماری تهران به سمت مرکز استان تهران صبح زود حرکت می کنند.

پریشانی بر سر پریشانی/بارندگی ترافیک را سه برابر می کند

حالا در این شرایط فقط کافی است، آسمان بارانی شود. آن وقت دیگر بلبشویی در خیابان ها به پا می شود که راه گریز از آن از هیچ سویی وجود ندارد.

سردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به بارندگی تهران و پایین آمدن سرعت تردد خودرو ها گفت: حجم ترافیک در سطح معابر چند برابر شده است.

وی به شهروندان توصیه کرد: شهروندان عزیز تهرانی از رفت و آمدهای غیر ضروری خوداری کنند و تا جای ممکن حمل و نقل عمومی را برای انجام امور روزمره انتخاب کنند. در صورت استفاده از خوروی شخصی، زمانی دو تا سه برابر نسبت به روزهای معمول برای رسیدن به مقصد در انتظارشان خواهد بود.

چاره ای جز تحمل نیست

در عین حال شرکت کنترل ترافیک تهران در اطلاعیه ای با اشاره به بارش باران تا آخر هفته آورده است: نظر به اینکه بارندگی روز یکشنبه مورخ  ۹۷/۰۷/۲۲ باعث تشدید تراکم  خودروها و  افزایش ترافیک درساعات اوج ترافیک  صبح و همچنین عصر همانروز شد ، از انجایی که  تجربه نشان داده است  تمایل به استفاده از خودرو شخصی در زمان بارش بیشتر میشود لذا در چنین ایامی شاهد ترافیک و کندی حرکت خودروها در معابر سطح شهر هستیم .

با توجه به پیش بینی بارندگی در روزهای آتی و تا پایان هفته جاری و  کندی حرکت خودروها در زمان بارش های جوی به دلیل لغزندگی سطح خیابان ها و بزرگراهها و در نتیجه افزایش تراکم ترافیک  و افزایش احتمال تصادف ،   از شهروندان محترم درخواست میکنیم کارهای غیر ضروری خود که نیاز به تردد در سطح شهر دارد را به زمان دیگری موکول نمایند و چنانچه قصد تردد ضروری دارید ضمن پیش آگاهی نسبت به وضعیت ترافیک سطح شهر با استفاده از ناوگان حمل و نقل همگانی سفرهای شهری خود را انجام دهید.

ادعای که در گام اول ابتر ماند

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری در بیان مزایای طرح جدید ترافیک، ادعا کرده بود که این طرح باعث توزیع سفر شهروندان در طول روز شده و در نهایت به کاهش ترافیک صبحگاهی و عصرگاهی در تهران منتهی می شود اما با اولین بارش پاییزی این ادعا هم ابتر ماند.