به گزارش پارس نیوز، 

عبدالرسول عمادی در دومین کارگاه آموزشی زیرنظام راهبری و مدیریت و پژوهش و ارزشیابی که با هدف ایجاد درک مشترک و مفاهمه نسبت به عناوین برنامه‌ها و تبیین ماموریت‌ها و همچنین پاسخ‌گویی به برخی ابهامات و سوالات ویژه کارشناسان و کارشناس مسوولان معاونت‌های ستادی و دست‌اندرکاران سند تحول بنیادین برگزار شد، گفت: فلسفه برگزاری این کارگاه‌های آموزشی معطوف‌کردن نگرش‌ها به سمت تحول و ایجاد بستر تحول اساسی در آموزش وپرورش است.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به سیر تحولی نظام آموزشی در ۱۲۰ سال گذشته در ایران، قدمت راه‌اندازی مدارس دارالفنون و رشدیه و شکل‌گیری اداره فرهنگ و صنعت با هدف تلفیقی فرهنگی و صنعتی در این دوران و انحرافات تدریجی اهداف در دهه‌های ۳۰ ،۴۰ و ۵۰ و جایگزینی مفاهیم نظری اشاره کرد و گفت: تنها راه برگشت از این انحرافات، عمل به ساحت‌های شش‌گانه سند تحول بنیادین است.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش به سیر تحولی نظام آموزش عالی و اهداف راه‌اندازی سازمان سنجش و شکل‌گیری کنکور هم اشاره کرد و گفت: در دهه ۳۰ و ۴۰ توسعه آموزش و پرورش چشم‌گیرتر از توسعه آموزش عالی بوده است و زمان انحراف و آغاز چرخش به سمت آموزش‌های نظری هم در این دوره شکل گرفته است و هرچه جلوتر آمده، آموزش به سمت نظری حرکت کرده است و در دهه ۵۰ عارضه کنکور شکل گرفته بود که در این زمان سازمانی به نام سازمان سنجش برای حذف کنکور شکل گرفته که متاسفانه به مرور زمان به عنوان برگزارکننده کنکور نقش اجرایی گرفت و این سوال مطرح می‌شود که چرا سازمان سنجش که برای حذف کنکور راه‌اندازی شده بود امروز به عنوان مجری کنکور عمل می‌کند؟

عمادی به قانون حذف کنکور در مجلس شورای اسلامی در سال ۸۶ اشاره کرد و افزود: قانون حذف کنکور مجددا در سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی با ۳ شیوه مطرح شد. شیوه اول سوابق تحصیلی (پذیرش دانشجو فقط بر مبنای سوابق تحصیلی)، شیوه دوم سوابق تحصیلی به علاوه نمرات آزمون عمومی کنکور و شیوه سوم سوابق تحصیلی به علاوه نمرات آزمون اختصاصی بود که در هر سه روش سوابق تحصیلی دیده می‌شود. طبق قانون پیش‌بینی شده که ۸۵ درصد سهمیه و ظرفیت از رشته محل دانشگاه پر می‌شود و کنکور فقط برای ۱۵درصد انجام می‌شود.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به ظرفیت‌های سند تحول بنیادین اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش باید به جایگاه خود برگردد و سند تحول بنیادین، زمینه را برای ایجاد آموزش‌وپرورش مطلوب مهیا می‌کند.