به گزارش پارس نیوز، گویا تنوع زیستی ایران  قرار است فدای نظرات خاص رئیس سازمان محیط زیست و دوستانش درخصوص ایمنی زیستی و محصولات تراریخته شود.

سازمان محیط زیست با ارسال نامه‌ای به مدیرکل امور بین‌الملل محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه اعلام کرده است، بهزاد قره‌یاضی دانش‌آموخته بنیاد راکفلر، عضو کمیته تراریخته وزارت جهادکشاورزیو مسئول ستاد توسعه زیست فناوری و رئیس انجمن ایمنی زیستی که بارها در اظهارنظراتش محصولات تراریخته را سالم دانسته و درخصوص سرطان‌زا بودن محصولات سالم و ارگانیک سخن گفته است در کنفرانس  کنوانسیون تنوع زیستی و پروتکل ایمنی زیستی شرم الشیخ  به نمایندگی از ایران حضور خواهد یافت.

قره یاضی هیچ ارتباط استخدامی با سازمان محیط زیست ندارد

در نامه‌ای که به امضای محمد سعید صافی مشاور و مدیرکل امور ریاست سازمان محیط زیست رسیده است، قره یاضی بدون  هیچ ارتباط استخدامی با سازمان محیط زیست، جایگزین مدیران تخصصی این حوزه شد

این درحالی است که در نخستین روزهای حضور عیسی کلانتری در سازمان محیط زیست که با سخنرانی‌ها و اظهار نظرهای متعدد وی با سلامت محصولات تراریخته شده بودکلانتری در نخستین نشست خبری‌اش در جایگاه رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که چرا بهزاد قره‌یاضی به‌عنوان نماینده سازمان محیط زیست در برنامه تلویزیونی شبکه خبر حاضرشده بود چه سمتی در سازمان محیط زیست دارد؟ اظهار کرد:آقای قره‌یاضی سمتی در سازمان محیط زیست ندارد.

 تصمیم‌گیران این روزهای سازمان محیط زیست تشخیص داده‌اند که قره یاضی  را به جای حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست و تنوع زیستی و حتی مهرآسا مهردادی  رابط بین الملل این سازمان راهی شرم الشیخ کنند.

قرار است در این دوره اعضای متعاهد کنوانسیون تنوع زیستی، برنامه ۱۰ ساله (۲۰۲۰-۲۰۳۰) کشورشان را در حوزه تنوع زیستی ارائه داده و در زمینه پروتکل ایمنی زیستی  و اصلاحات احتمالی آن صحبت کنند.

این نشست معمولاً در سطح معاونان وزرای محیط زیست برگزار می‌شود حال سوال اینجاست که بهزاد قره‌یاضی که هیچ سمتی در سازمان محیط زیست ندارد با چه تخصصی قرار است درخصوص برنامه تنوع زیستی ایران تصمیم‌گیری کند و با چه رویکردی به عنوان مرجع ایمنی زیستی ایران انتخاب شده است؟

در این نامه به صراحت عنوان شده است بهزاد قره‌یاضی به عنوان مرجع ملی ایمنی زیستی جایگزین نمایندگان این سازمان معرفی می‌شود.

لازم به یادآوری است، مرجع‌ ملی‌ کنوانسیون‌ در ایران‌ سازمان‌ حفاظت‌ محیط‌زیست‌، معاونت محیط زیست طبیعی شناخته شده است و  اهداف‌ این‌ کنوانسیون‌که‌ باید برابر مقررات‌ مربوط‌ آن‌ دنبال‌ شود، عبارتند از حفظ‌ تنوع‌ زیستی‌، استفاده‌ پایدار از گونه‌ها و سهیم‌ شدن‌ عادلانه‌ و برابر در مزایای‌ حاصل‌ از کاربرد منابع‌ ژنتیکی‌، از جمله‌ از طریق‌ دسترسی‌ مناسب‌ به‌ منابع‌ ژنتیکی‌ و انتقال‌ صحیح‌ تکنولوژی‌های‌ مربوط‌، با در نظر گرفتن‌ کلیه‌ حقوق مربوط‌ به‌ آن‌ منابع‌ و تکنولوژی‌ها، همچنین‌ از طریق‌ تأمین‌ مالی‌ لازم‌.