به گزارش پارس نیوز، هفته گذشته افشانی محمدعلی کریمی ابرقویی مدیر روابط عمومی شهرداری تهران  را عزل و  پوریا سوری را به عنوان سرپرست مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران معرفی کرد.

 

 محمدعلی کریمی بعد از این اتفاق در توئیتی نوشت: در حالی که در روز تعطیل کاری با جمعی از روزنامه‌نگاران و سردبیران میهمان شرکت ملی نفت‌کش در بندرعباس بودم خبر عزل خود را در رسانه‌ها دیدم از همکاران عزیز در شهرداری و رسانه‌ها بابت همکاری، همراهی و حمایت‌ها سپاسگزاریم.

 

بعد از چند دقیقه خبر رسید که علت برکناری کریمی عدم موافقت صدا و سیما با مأموریت وی در شهرداری بوده است که البته این خبر از سوی کریمی تکذیب شد و نامه‌ای در این باره منتشر کرد. 

 

فاطمه پهلوانی همسر کریمی و مدیر کل تشکیلات شهرداری تهران از این اتفاق برآشفت و در توئیتی نوشت: چطور می‌توانید ساعت‌ها در مکارم اخلاق  امام علی سخنرانی کنید و بگویید اگر فساد کنید اغماض نمی‌کنم، توی این مایه که دستتان را قطع می‌کنم، نهج‌البلاغه هدیه می‌دهید راه به راه از سعدی نقل می‌کنید اما در عمل آنقدر بی‌اخلاق باشید که صرفاً بر اساس شنیده‌ها به یک آدم تهمت بزنید و حکم صادر کنید. 

 

حجت میرزایی معاون برنامه‌ریزی وقت شهرداری تهران هم در توئیتی نوشت: قاعده مهم مدیریت حرفه‌ای و لازمه دموکراسی دخالت ندادن روابط شخصی و خانوادگی در مواضع و تصمیمات سازمانی است.مسائل شهرداری نه در واکنش‌های هیجانی فضای مجازی و نه در مجادلات احساسی توئیتری بلکه در گفت‌وگوی صادقانه، مستمر و چندجانبه همه ذینفعان در فضای آرام حل می‌شود.

 

بر اساس این گزارش،  خبر رسید که محمدعلی افشانی شهردار تهران در جلسه ای به حجت میرزایی اعلام کرد که به زودی جایگزینش مشخص می‌شود. سپس افشانی طی نامه‌ای به رئیس شورای شهر اعلام کرد که سکینه اشرفی به عنوان معاون جدید برنامه‌ریزی شهرداری تهران معرفی  و به پیوست سوابق کاری معاون جدید را ارسال کرد.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران از این تصمیم ناگهانی افشانی برآشفت و گفت: شهردار تهران مکاتبه‌ای با شورا انجام داده و فردی را برای تصدی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراها معرفی کردند. معنای این مکاتبه این است که ایشان قصد دارند ظرف روزهای آینده تغییراتی ایجاد کنند.

 

اعطا ادامه داد: در این مقطع که لایحه برنامه سوم که متولی تدوین آن معاونت برنامه‌ریزی بوده به شورا آمده، ایجاد تغییر در رأس این معاونت به صلاح نیست. کسی منکر نیست که شهردار حق دارد در رابطه با معاونین تصمیم بگیرد اما در حوزه عملکردی تغییر معاون برنامه‌ریزی در مقطع کنونی آسیب‌زاست. در شرایطی که کسانی نسبت به عدم ثبات مدیریتی در شهرداری تهران انتقاد می‌کند چرا تصمیماتی می‌گیریم که تشدیدکننده و القاکننده بی‌ثباتی مدیریت شهری است.

روز یکشنبه در جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای شهر با محمدعلی افشانی موضوع انتصابات شهردار مطرح و برخی اعضا انتقاداتی به تغییر و تحولات داشتند. محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران گفت که به افشانی گفتیم در این شرایط چرا نیازی به این تغییرات است. شهردار هم پاسخ داد تا زمانی که در شهرداری باشم با قوت مدیریت می‌کنم و اجازه بلبشو در شهرداری نمی‌دهم. بعد از جلسه هم‌اندیشی افشانی حکم سکینه اشرفی را برای تصدی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراها زد. 

 

از شب گذشته در فضای مجازی حاشیه‌هایی در خصوص رفتن کریمی و حجت میرزایی از شهرداری تهران مطرح شده است گفته می شود یک فایل صوتی که در آن کریمی و میرزایی در حال رایزنی برای جانشین افشانی هستند به دست شهردار تهران رسیده و دلیل حذف ناگهانی این دو از سمت‌هایشان شده است.

یکی از هم‌حزبی‌های از اعضای  شورای شهر توئیت کرد که برای تحریک شهردار تهران جهت عزل برخی مدیران از شنود غیرقانونی تلفن و پیامک آنها در جهت اثبات عدم وفاداری‌شان به افشانی استفاده شده و دست کم دو مدیری شهرداری عزل شده‌اند، نهادهای نظارتی چگونه دسترسی افشانی به شنودهای غیرقانونی را آغاز کرده‌اند.

بعد از آن در کانال محمدعلی افشانی شهردار تهران اعلام شد  از روز گذشته خبری مبنی بر شنود تلفن برخی از مدیران و معاونان شهردار تهران توسط تعدادی افراد به ظاهر رسانه‌ای مطرح شده و انتصابات و برکناری‌های اخیر افشانی نیز به این موضوع مرتبط شده است. ضمن تکذیب خبر شنود که از اساس دروغ بوده و کذب بودن آن برای هر مخاطبی به وضوح روشن است به اطلاع می‌رساند حق اقدام قضایی علیه منتشرکنندگان این خبر محفوظ است.

چند روز پیش این کانال خبر زده بود که افشانی به زودی از سمت خود استعفا می‌دهد که بلافاصله روابط عمومی شهرداری تهران هر گونه وابستگی شهردار به این کانال را تکذیب کرد.

صبح امروز در حاشیه جلسه علنی شورای شهر تهران حجت میرزایی معاون سابق شهرداری تهران حضور یافت و در حال خداحافظی با اعضای شورای شهر است. البته این معاون نجفی قبلاً خیلی در جلسات شورا حضور نمی یافت و دلیل این امر را جلسه همزمان با شورا اعلام می کرد ولی از زمانی که افشانی تصمیم به عزلش گرفت تقریبا مستمر در شورا حضور می یابد.

دقایقی بعد حجت‌اله میرزایی،معاون سابق برنامه‌ریزی شهرداری تهران به حاشیه‌های شنود واکنش نشان داد و در توییتی نوشت:به روشنی، کسانی امید و اعتماد مردم را برای موفقیت اصلاح‌طلبان نشانه گرفته‌اند. ادعای شنود در شهرداری آخرین تیر ترکش برای تزریق بی‌ثباتی، بی‌اعتمادی و تخریب سرمایه اجتماعی درون و بیرون شهرداری است. تنها راه ما بهبود حکمروایی شهری، بازسازی سرمایه سازمانی برای حل مسائل شهر است.

محمد علی افشانی شهردار تهران در واکنش به این اخبار در فضای مجازی گفت: به دنبال این تغییر برخی از افراد در فضای مجازی مسائلی را مطرح کردند، در حالی که آقای میرزایی با شنیدن این موضوع به خوبی رفتار کردند و هیچ رفتار غیر معمولی از ایشان ندیدم.