به گزارش پارس نیوز، 

سید محمد حسینی عصر امروز در کرسی آزاداندیشی «ازدواج سفید» که به همت بسیج دانشجویی دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد، این نوع ازدواج را سوغاتی از غرب و پدیده مبتلا به جامعه دانست و گفت: اسلام، دینی فطری است که همه نیاز‌های انسان در آن دیده شده است.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به پدیده ازدواج سفید تا قبل از دهه ۹۰ کمتر پرداخته می‌شد، اما امروز این‌گونه نیست و برخی تصور می‌کنند در چنین ازدواجی به آرامش می‌رسند در صورتی که این‌گونه نیست.

وی منشاء ظهور این پدیده را در آمریکا خواند و ادامه داد: در آمریکا از سال ۱۹۷۰ میلادی این امر به عنوان یک واقعیت مورد پذیرش قرار می‌گیرد و تا جایی پیش رفته که برایش قانون تعیین شده است.

حسینی تاکید کرد: با توجه به‌اینکه این نوع ازدواج مورد پذیرش مردم و دولت‌های غربی قرار گرفته است به همین دلیل در این خصوص قوانینی به‌تصویب رسیده، اما با توجه به‌اینکه این امر در ایران اسلامی ما مورد پذیرش نیست، بنابراین قانونی نیز وجود ندارد.

نروژ، سوئد و اسپانیا در صدر جدول ازدواج سفید دنیا

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به‌اینکه از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ این پدیده در آمریکا ۱۰ برابر شده است؛ ادامه داد: این نوع ازدواج در کشور‌های سوئد، اسپانیا و نروژ بیش از سایر کشور‌های آمریکایی و اروپایی دیده می‌شود.

وی نتیجه سخت‌گیری‌های بی‌دلیل در زمان قرون وسطا را پدیدار شدن چنین مبانی خواند و خاطرنشان کرد: برخی در ایران تصور می‌کنند، با توجه به اینکه غرب دین خود را کنار گذاشت، ایران نیز باید چنین کند، درصورتی که دین در جوامع غربی تحریف شده بود، به‌همین دلیل مردم مجبور به‌کنار گذاشتن آن شدند.

حسینی به‌تغییر روش غربی‌ها در منحرف کردن مسلمانان اشاره و عنوان کرد: امروز با استفاده از فضای مجازی یا ساختن فیلم و سریال اقدام به‌قبح‌زدایی و ترویج سبک زندگی غربی می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم بیان کرد: برخی عنوان می‌کنند «این نوع ازدواج، مقدمه‌ای برای ازدواج دائم است، چراکه چنین ازدواجی سبب آشنایی بیشتر دو طرف می‌شود»، این ادعا در صورتی موجه است که ازدواجی صورت گیرد نه اینکه بدون عقد نکاح دو نفر زیر یک سقف بروند.

وی عدم آشنایی کامل به مبانی دینی و اسلامی را یکی از دلایل رخ دادن چنین اتفاقاتی در جامعه دانست و گفت: بار‌ها دیده شده که در فیلمی به اشتباه موضوعی نادرست، صحیح جلوه داده شده یا بالعکس که این می‌طلبد که مشاوران در این زمینه به درستی مشاوره بدهند و در مقابل دست‌اندرکاران فیلم نیز به توصیه آنان توجه کنند.

بانوان؛ قربانیان اصلی ازدواج‌های سفید

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود قربانی اصلی ازدواج‌های سفید را بانوان دانست و گفت: بانوان عواطف و احساسات بیشتری دارند و چه بسا چنین ازدواجی و ناکامی در آن مشکلات بسیاری را بر سر راه آنان قرار می‌دهد.

حسینی با تاکید بر اینکه با وجود ادعا‌های مطرح شده چنین ازدواج‌هایی به ازدواج دائم ختم نمی‌شوند؛ خاطرنشان کرد: این آزادی‌ها و در پی آن انقلاب جنسی که در غرب رخ داد، نهاد خانواده را متزلزل کرد.

وی به‌مبانی ازدواج در اسلام اشاره و بیان کرد: در اسلام آمده که ازدواج کنید تا به‌کمال و آرامش برسید، حال آیا در ایران ازدواج سفید انسان را به این آرامش می‌رساند، یقینا چنین نیست، چرا که جامعه و خانواده ایرانی این موضوع را برنمی‌تابند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم گفت: برخی مشکلات اقتصادی را بهانه عدم ازدواج می‌دانند، این در صورتی است که خداوند در قرآن فرموده که به ازدواج برکت می‌دهد.

حسینی در خاتمه بیان کرد: البته در داخل کشور اشکالاتی وجود دارد که باید آنان را پذیرفت؛ زمانی که با اقداماتی نادرست مسیر ازدواج را دشوار می‌کنیم به طور حتم مشکلات به وجود می‌آیند، بنابراین نمی‌توان تمامی قصور‌های را بر گردن جوامع غربی و تبلیغات آنان انداخت.