به گزارش پارس نیوز، 

نشست مشترک انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و لیلا جودان رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران به مناسبت روز جهانی سالمند برگزار شد.

لیلا جودان رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل در این نشست اظهار کرد: روز جهانی سالمندان را تبریک گفته و افتخار دارم که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این روز را جشن می‌گیریم.

وی تصریح کرد: حدود 700 میلیون جمعیت بالای 60 سال در دنیا زندگی می‌کنند که این آمار در سال 2050 به 2 میلیارد نفر می‌رسد و در واقع 20 درصد از جمعیت جهان را سالمندان تشکیل خواهند داد.

رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران گفت: افزایش سالمندی سریع‌ترین اتفاقی است که در دنیا در حال افتادن است و حتی در کشورهای توسعه‌یافته این موضوع به وقوع می‌پیوندد. ضمن این که افزایش سن سالمندی در آسیا و ایران نیز اتفاق خواهد افتاد و در آینده جمعیت سالمندی ایران نیز رو به افزایش خواهد بود.

جودان تصریح کرد: در آینده تقریباً یک سوم جمعیت کشور را سالمندان تشکیل خواهند داد به طوری که تعداد زنان سالمند از مردان بیشتر خواهد بود و براساس آخرین سرشماری انجام شده 81 درصد از سالمندان در ایران با اعضای خانواده زندگی می‌کنند، اما تعداد آنهایی که بدون همسر و خانواده زندگی می‌کنند نیز رو به افزایش است.

وی ادامه داد: 50 درصد از زنان سالمند، زنان سرپرست خانوار و بدون همسر و اعضای خانواده هستند، که درصد قابل توجهی از آنها در 3 دهک پایین جامعه قرار دارند.

رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران ادامه داد: بنابراین توجه به این گروه سالمندان و نیاز آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ضمن این که این افراد (سالمندان) می‌توانند در توسعه جامعه نقش فعالی را داشته باشند و در این مسیر باید حقوق انسانی آنها مورد توجه و کوشش ما قرار گیرد. 

جودان بیان کرد: برای توسعه پایدار نیاز است روند جمعیتی را مورد مطالعه و پایش قرار بدهیم و چالش‌ها و فرصت‌ها که در قرن 21 ایجاد می‌شود استفاده کنیم و باید هم‌اکنون به فکر جمعیت 60 ساله‌ها در آینده باشیم.

رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران گفت: جمعیت سالمندی در دنیا در سال 2030 به یک میلیارد و 400 میلیون و در سال 2050 به 2 میلیارد نفر خواهد رسید و این موضوعی است که از همین امروز ما باید برای آن زمان برنامه‌ریزی لازم را داشته باشیم.

جودان تصریح کرد: موضوع امسال روز جهانی سالمندان، حقوق سالمندی به طوری که ارتقای حقوق سالمندان جزو وظایف سالمندان ملل است که در این رابطه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی اقدامات مؤثری را در حوزه سالمندی انجام داده‌اند و ما قدردان آنها هستیم.

وی افزود: با حمایت صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران پیمایش سالمندی در حال انجام است که این امر می‌تواند در برنامه‌ریزی و خدمت‌رسانی به سالمندان مؤثر باشد.

رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران تصریح کرد: وظیفه دیگر ما این است که نسبت به مهارت‌آموزی سالمندان گام‌هایی را برداریم که البته وزارت رفاه در این زمینه اقداماتی را انجام داده است.

جودان بیان کرد: در تاریخ اول و دوم آبان کنفرانس سالمندان با حضور 130 کارشناس متخصص خارجی از 28 کشور جهان در ایران برگزار خواهد شد.