به گزارش پارس نیوز، 

این روزها حالِ اقتصاد کشور چندان خوب نیست؛ افزایش قیمت دلار و طلا و گرانی ناشی از آن‌همه ابعاد زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است. اما برخی ابعاد را پررنگ‌تر و جدی‌تر. ازجمله هزینه‌های ازدواج که علاوه بر گرانی عمومی در همه بخش‌ها، به‌واسطه حضور پررنگ طلا در رسومات و خریدهای پیش از مراسم، بسیار تحت تأثیر این افزایش قیمت طلا قرارگرفته است. مردم اما تقریباً از متولیان امور اقتصاد قطع امید کرده‌اند و خودشان به دنبال راهکارهایی برای کم کردنِ اثرات این افزایش قیمت بر زندگی‌شان افتاده‌اند. «ازدواج بدون طلا» یکی از راهکارهایی است که در قالب یک کمپین در توییتر مطرح‌شده است. اولین توییت را حجت‌الله عبدالملکی کار کرد:

«#ازدواج_بدون_طلا خیلی از زوج‌های جوان به دلیل گرانی و عدم امکان خرید طلا دارن ازدواج شون رو عقب میندازند. این هشتگ رو ترویج کنیم تا فرهنگ بشه و زوج‌هایی که نمی‌تونن طلا بخرن اول زندگی احساس خجالت نکنن. لازمه زندگی مشترک تفاهم، عشق و محبته و البته یک سقف محدود و لوازم زندگی اولیه»

این توییت و بحث‌های که پیرامون آن اتفاق افتاد، سبب شد کاربران مختلف نظراتشان را در خصوص برگزاری مراسم ازدواج بدون خریدن طلا با همین هشتگ منتشر کنند. کاربر حسین در این خصوص نوشت: متأسفانه مشکل ماها اینه که چشم‌وهم‌چشمی نمیذاره درست زندگی کنیم. مسلمانیم اما مسلمانی نمی‌کنیم. #ازدواج_بدون_طلا یک نمونه است والا خدا و پیغمبر هم راضیه اما ماها حاضر نیستیم بپذیریم.

مهسا قربانی نیز به مسائلی که در زندگی مشترک اصل هستند اشاره کرد و نوشت: «بدون طلا، جشن عروسی، مبلمان، لوستر، تختخواب و لوازم غیرضروری دیگه میشه ازدواج کرد؛ اما اگر دو نفر عاشق هم باشن، همدیگه رو درک کنن و همت ساختن زندگی از صفر رو داشته باشن»

پگاه یاوری فر نیز به‌ضرورت چنین حرکتی اشاره کرد: «ازدواج یکی نیازهای اساسی بشره، چه برای زن چه برای مرد، آدمیزاد به همدم نیاز داره، این روزا با این وضعیت گرونی خیلی سخته طلا خریدن و جهیز دادن، بیاین برای راحت شدن ازدواج جوونامون هنجارشکنی کنیم و مراسم‌ها پرخرج رو کنار بزاریم»

فاطمه محبی نوشت: «تو این گرونیا، اون کسی که قربانی میشه جوون مجردیه که میخواد ازدواج کنه ولی به خاطر رسم و رسوم دست و پاگیر، حتی جرأت نمیکنه بره خواستگاری! آیا پدر و مادرها مقصر نیستن که از افکار سنتی، کوتاه نمیان و ازدواج رو با معامله‌ی اقتصادی اشتباه گرفتن؟ کاش به گوشش برسه»

پوریا خرازی به تجربه خودشان اشاره‌کرده و نوشته: «خانومم موقع ازدواج قبول کرد، طلای نیم‌سِت برایش بخریم و خداروشکر با این صبر و گذشت، زندگی مشترک زیر یک سقف آغاز شد. منظورم اینه که یِکَم کوتاه بیاییم، خیلی از مشکلات به مرور حل میشه.» و در توییت دیگری به این نکته اشاره نمود که اصل در زندگی مسائل دیگر است: «تعامل با همسرم به من نشان داد، آنچه بیش از طلا برای او بااهمیت است؛ محبت و صداقت و احترام به اوست. به تجربه فهمیدم طلا اولویت سوم یا چهارم زندگی مشترک برای خانم‌هاست.] البته منظورم منع و عدم خرید طلا برای همسر نیست]»

حسن گل قیصری عدم همراهی خانواده‌ها و به خصوص پدر و مادرها را یکی از موانع اصلی بر سر راه حذف خرید طلا از سنت‌های پیش از ازدواج معرفی نمود: دختر و پسر راضی بودند که حلقه_ازدواج را نقره بخرند، لکن والدین رضایت نمی‌دادند حکایت این روزهای ماست، حتی پدرومادردار هم سنگ جلوی پایمان می‌اندازند...

رازی در مقابل به همراهی خانواده‌ها در موردی که از نزدیک دیده بود اشاره کرد: «همسایمون می‌گفت موقع خرید براى عروسیمون پدرم گفته فقط یک حلقه ساده کم وزن بردار بقیه پول‌ها بمونه براى موارد ضرورى! چقدر درک بعضى پدر و مادرها شیرینه»

بانو کتابچی ضمن اشاره به وجوه مثبت طلا نوشت: «منکر این نمیشم که طلا زینت خانم‌هاست و کلی خاصیت درمانی داره اما نه اینکه به خاطرش بخوای ازدواجتو یه مدت طولانی عقب بندازی، الان هستن کسایی که سرویس های طلای آنچنانی و جهیزیه های لوکس دارن اما رنگ آرامش رو تو زندگیشون ندیدن»

فهیمه آقاخانی به تجربه دیگری اشاره می‌کند و می‌نویسد: «یک ماه پیش، دامادی داداشم بود؛ خانمش سرویس طلا نخرید و خرید عقد رو به حداقل رسوند! با سن کمی که داره، جالبه که اصلا حرف مردم واسش مهم نبود و آرامش روانی بعد از عروسی رو ترجیح داد به ماه‌ها دغدغه قرض و وام!»

کاربر رانِر نیز معتقد است می‌توان همین را به مهریه نیز تعمیم داد: #ازدواج_بدون_طلا رو میشه به مهریه هم تعمیم داد. خواستگاری برادر من به خاطر همین مهریه و افزایش قیمت غیرقابل پیش‌بینیش بهم خورد. اون زمان به ۱۴ سکه راضی بود ولی خانواده عروس نپذیرفتن، الان همون ۱۴ تا میشه ۷۰ میلیون تومان. آخه کی گفته مهریه بالا سوپاپ اطمینان ازدواجه؟

اما یکی از انتقاداتی که معمولا به چنین کمپین‌هایی وجود دارد، تمرکزِ صرف بر یک طرف ماجرا و عدم تلاش برای کم کردنِ هزینه‌های تحمیل شده به خانواده عروس است. برخی از کاربران بر روی این موضوع تمرکز کردند و هشتگ #ازدواج_کم_هزینه را کنار #ازدواج_بدون_طلا قراردادند. سآرآی در توییت خود به همین نکته اشاره نموده است: «همونجور که دارین رو هشتگ #ازدواج_بدون_طلا کار می‌کنین، بی‌زحمت تا دستتون رو کیبورده، رو هشتگ #ازدواج‌_کم‌_جهیزیه هم کار کنین! اگه واسه پسر سخت شده که طلا بخره، واسه دخترم سخت شده که جهیزیه کامل تهیه کنه!

کاربر تونیامور ایرانی نوشت: #ازدواج_بدون_طلا عالیه، خانواده‌ها استقبال کنند خیلی خوب میشه، در کنار این از خانواده عروس خانم‌ها هم نباید انتظار داشته باشیم جهیزیه آنچنانی و زیادی بیارند، همه چی گران شده انصاف نیست خانواده عروس را تحت فشار قرار دهیم

احمد عبدلله زاده نیز نوشت: خداوکیلی نامردیم ما مردها: برای خودمان می‌گوییم ازدواج «بدون» طلا؛ در حق خانم‌ها لطف می‌کنیم می‌گوییم ازدواج «با» جهیزیۀ «کم» یا ازدواج «با» جهیزیۀ «ساده»! راست می‌گویی، بگو ازدواج «بدون» جهیزیه.

ازدواج بدون طلا می‌کردیم وقتی ازدواج بدون طلا مد نبود!

معین یزدانی یکی از کاربرانی است که تجربه عدم خرید طلا را داشته. وی با این مضمون توییت زده: «ازدواجمون بدون طلا بود وقتی که ازدواج، بدون طلا مد نبود...» این توییت بهانه‌ای شد سراغ این کاربر که از قضا از فعالان رسانه‌ای نیز هست برویم.

معین یزدانی متولد ۶۹ و کرمانشاه است و اوایل فروردین امسال با همسرش که متولد ۷۳ است ازدواج کرده‌اند و با اینکه موج گرانی‌های شدید امسال فرانرسیده بوداما اعتقادشان برگزاری مراسم ازدواج به شکلی ساده و کم هزینه بود. پیشنهاد عدم خرید طلا و برگزاری مراسم به شکلی ساده از سمت همسرش بوده. آقای یزدانی نیز خرید بخشی از جهیزیه را متقبل می‌شوند و البته تمام وسایل را ایرانی خریداری می‌کنند. آقای یزدانی می‌گوید: «علاوه بر اینکه بعد از مراسم نگرانی و اضطراب ناشی از هزینه‌های غیرضروری نداشتند، یک الگوی عملی و خوب برای جوانان فامیل و دوستان شدند که می‌توان بدون هزینه‌کردهای کلان، یک زندگی آرام و خوب را شروع کرد و برکات زیاد آن را در زندگی مشاهده نمود.»

اینطور نباشد که دختر کم ارزش به نظر برسد

اما برخی معتقدند این قبیل رویکردها به‌علت عدم نظر گرفتن اقتضائات فرهنگی و نگرشی که با رسومات پیش از ازدواج همراه است، منجر به ایجاد مشکلات جدی برای زندگی زوج جوان خواهد شد؛ و یا اگر خانواده مقابل، درک درستی از ارزش این سنت حسنه نداشته باشند، منجر به قضاوت‌های اشتباه در خصوص دختر می‌شود و زندگی آنان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. خانم محمدی در خصوص تجربه‌ای که خانواده‌اش داشته اینگونه می‌گوید: دخترش زمان ازدواج چون کم هزینه برگزار کردن مراسم برایش اصل بود، علاوه بر کاملا ساده برگزار کردن مراسم، از خرید طلا صرف‌نظر کرد اما خانواده داماد با نگاه به این موضوع را به حساب ارزش قائل نشدنِ دختر برای خودش قلمداد کردند و همین در کنار مشکلات دیگر منجر به بروز اختلافات جدی در زندگی این زوج جوان و منجر شدن ازدواج‌شان به طلاق شده است.

زینب کاربر دیگری است که از تجربه دوست صمیمی‌اش می‌گوید که کم‌توقع بودنِ دختر و عدم صرف هزینه‌های بالا را به حساب لیاقت نداشتن وی گذاشته‌اند و از سمت دیگر کمک و همراهی او در هزینه‌های زندگی منجر به ایجاد توقعات بیشتر برای همسرش شده به گونه‌ای که بار مخارج خانواده را نیز به شغل و درآمد وی وابسته کرده بودند.

ازدواج آسان و کم هزینه یک سنت حسنه دینی و یکی از ضرورت‌های غیرقابل انکار امروز جامعه ماست که همه متولیان و متدینین باید برای نهادینه شدن آن تلاش کنند اما ضرورت دارد در درجه اول کم کردن هزینه‌ها برای هر دو سمت باشد؛ در یک سمت بر روی کم شدن مهریه و هزینه‌های مراسم و خرید طلا تمرکز شودو در سمت دیگر بر روی جهیزیه سبک از سمت دختر و متقبل شدن خرید بخشی از ضروریات زندگی توسط پسر فرهنگ‌سازی شود. از سوی دیگر نیز پیوست‌های فرهنگی متناسب با آن نیز در نظر گرفته شود تا این اقدام ارزشمند از سمت دختر یا پسر منجر به بروز سوءتفاهمات و قضاوت‌های اشتباه نشود و زندگی مشترک آنان را تحت تاثیر قرار ندهد.