به گزارش پارس نیوز، مرتضی الویری در آغاز نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار کرد: ابتدا فرا رسیدن ماه محرم‌الحرام و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌ الحسین (ع)  را به هموطنان تسلیت عرض می‌کنم و انشاءالله بتوانیم از برکات این ماه به نحو شایسته‌ استفاده کنیم.

وی افزود: در این دو ماه اخیر تهاجم وسیعی به خانواده شورائیان صورت گرفته است و در جریان این تهاجم به خانواده شورائیان و مدیریت شهری و تصمیمات آنها خرده گرفته می‌شود.

الویری تصریح کرد: در هفته‌های گذشته خبری مبنی بر بریدن گوش یک کارگر در شهر تهران به صورت گسترده‌ای در فضای رسانه‌ای و حتی در رسانه ملی بازپخش شد بدون اینکه به واقعیت این موضوع پرداخته شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها همچنین به برخی از اخبار انحلال شوراها و سلب عضویت اعضای شوراها بیان کرد: اخباری که در این زمینه اعلام می‌شود با واقعیت فاصله دارد. به عنوان مثال سخنگوی وزارت کشور اعلام می‌کند که 8 شورا منحل و 383 شورایی سلب عضویت شده‌اند اما واقعیت این است که باید عنوان شود که این اتفاق مربوط به 5 سال است نه یک دوره.

الویری ادامه داد: اتفاقات جریان بابل بایستی با دقت مورد بررسی قرار بگیرد ضمن اینکه ما از هیچ خطاکاری حمایت نمی‌کنیم اما یک سویه عمل کردن و طعمه گذاشتن و چنین روش‌های غیراخلاقی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست.

وی به جامعه 120 هزار نفری شورایی‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: شاید در این بین نیز تعدادی از آنها تخلف کنند که باید تخلف را با تعداد شورائیان مقایسه کرد به طور مثال شاید در دادگاه روحانیون محاکمه شوند که این موضوع نیز باید در جامعه روحانیون مقایسه کرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به ظرفیت مجموعه شوراها در کشور گفت: ما می‌توانیم از این ظرفیت به نحو مطلوب برای ارائه خدمات به شهروندان استفاده کنیم و خانواده شورایی‌ها می‌توانند در این شرایط اقتصادی کمک دولت و سایر دستگاه‌ها باشد و خبرپراکنی‌ها در حوزه شورایی‌ها به مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی همچنین با اشاره به برخی از پیگیری‌های صورت گرفته درخصوص مصوبات شوراها در دیوان عدالت اداری گفت:در این زمینه نیز جلساتی با نمایندگان شورای عالی استان‌ها، نماینده دیوان عدالت اداری و شورای شهر تهران داشته‌ایم و درخصوص 2 الی 3 موضوع کلیدی تصمیمات خوبی اخذ شده است که از آن جمله می‌توان درخصوص عوارض تابلوهای تجاری و همچنین اخذ عوارض از ساختمان‌های نیمه‌کاره و رها شده اشاره کرد.

الویری افزود: تامین درآمد پایدار شهری، مالیات بر ارزش افزوده و لایحه مدیریت شهری 3 موضوع بسیار مهم و پراهمیتی است که امیدواریم تا پایان سال این 3 موضوع به نتیجه مطلوب برسد.

وی در پایان درخصوص لایحه مالیات بر ارزش افزوده گفت: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است این موضوع بعد از تعطیلات مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار بگیرد.