به گزارش پارس نیوز، 

 برای حجاج در مدت زمان حداقل 28 روز و حداکثر 41 لزوم حفظ سلامت جسم و روح یکی از موارد بسیار مهم و حیاتی تلقی می‌شود که می‌تواند در صورت عدم توجه به آن منجر به آسیب‌های جدی شده و حتی حج تمتع را ناتمام باقی گذارد.
مسئولان سازمان حج و زیارت و مدیران و پزشکان کاروان برای سلامت حجاج برخی توصیه‌ها داشته و بر رعایت آن اصرار می‌کند که باید برای اجرای برخی از آنها از ماه‌ها قبل همت گمارد.
حجاج گرامی قبل از عزیمت و در طول سفر باید نکات بهداشتی را مورد توجه قرار دهند به همین منظور توصیه‌هایی را که در ارتباط با سلامتی حجاج ارایه می‌شود، باید دقیقا مطالعه و رعایت شود.

لزوم همراه داشتن 2 برابر داروی مورد نیاز حجاج در 2 کیف جداگانه/ لزوم استفاده از کفش‌های مناسب

این توصیه‌ها در قالب جلسات آموزشی پزشک کاروان، مجله میقات تندرستی، کتابچه راهنمای سلامت حج، کارت آموزشی هواپیما، فیلم آموزشی حین پرواز و ... حضور حجاج تقدیم می‌شود.
یکی دیگر از توصیه‌هایی که برای سلامت حجاج ارائه می‌شود در مورد نحوه انتقال داروی مصرفی پس از مشورت با پزشک کاروان است.
تمام داروهای مصرفی اختصاصی حجاج باید به میزان 2 برابر مدت زمان سفر در 2 کیف جداگانه همراه حاجی باشد البته برای نیل به این مقصود پس از مشورت با پزشک کاروان نحوه انتقال داروها برای ممانعت از برخوردهای نظارتی عوامل سعودی به وی ارائه می‌شود.

همراه داشتن داروهای اختصاصی مجاز ضروری است به همین دلیل برخی از حجّاج به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند که برای کنترل آن داروهای تخصّصی مصرف می‌کنند. همچنین همراه نداشتن داروهای اختصاصی به هر علّت و عدم مصرف آن، موجب عود یا تشدید بیماری در طول سفر خواهد شد.

اگر حجاج داروی خاصّی مصرف می‌کنند، برای مصرف حدّاقل 40 روز، آنها را در سفر همراه داشته باشید (داروهای مجاز).
حجاج بهتر است بدانند که باید از داروهای اختصاصی مراقبت کامل نمایند و مواظب گمشدن و فاسد شدن آنها باشند چرا که در عربستان فراهم کردن داروهای اختصاصی یک حاجی به سادگی امکان پذیر نیست.
ضمن اینکه حجاج بهتر است اطلاع داشته باشند که داروهای موجود در کشور عربستان با قیمت‌های بسیار زیاد عرضه می‌شود. همچنین بدون مشورت با پزشک، از خرید و مصرف دارو از داروخانه های عربستان اجتناب نمایند.
یکی دیگر از توصیه‌ها آن است که تمامی حجاج باید گذرنامه، بلیت و فیش عوارض خروج از کشور خود را به هنگام مراجعه به فرودگاه و طی مراحل پرواز در دسترس داشته باشند. ضمن اینکه زائران باید 4 ساعت پیش از پرواز در فرودگاه‌های کشور حضور داشته باشند.

به دلیل عملیات پیچیده و فشرده انتقال حجاج به کشور عربستان سعودی حجاج باید بدانند که در تمامی مراحل حضور در فرودگاه، حفظ نظم و رعایت نوبت، به خصوص هنگام ورود به سالن‌های مسافربری، کنترل بلیت و بازرسی ضروری است.

لزوم همراه داشتن 2 برابر داروی مورد نیاز حجاج در 2 کیف جداگانه/ لزوم استفاده از کفش‌های مناسب

در فرودگاه‌های مبدا و مقصد بازرسی‌هایی از سوی عوامل مختلف صورت می‌گیرد همچنین بازرسی دقیق بار حجاج از سوی ارگان‌های ذیربط به وسیله افراد متخصص و با تجهیزات پیشرفته انجام می گیرد، بنابراین از همراه داشتن اشیأ ممنوعه و هرگونه مواد مخدر جدا خودداری کنید چرا که در غیر این صورت از ادامه سفر حاجیان جلوگیری به عمل خواهد آمد.
توصیه و نکته مهم دیگر آن است که حجاج گرامی قبل عزیمت و در طول سفر باید نکاتی را برای سلامت مورد توجه قرار دهند به همین منظور استفاده از کفش مناسب به نحوی که هیچگونه فشاری به پا وارد نکرده و سبب تغییر فرم طبیعی استخوان بندی پا نشود، از نکات مهمی است که باید در مورد سلامت پا و ستون فقرات، بدان توجه کرد.

اولین اعزام‌های‌های حج تمتع 25 تیر سالجاری است ضمن اینکه طول سفر حج حداقل 28 روز و حداکثر 41 روز است همچنین کاروان‌های حج امسال به 4 گروه 85، 115، 135 و 165 نفره تقسیم‌بندی شده‌اند.

تمام کاروان‌های ایرانی حدود 6 روز در شهر مدینه اقامت دارند و مابقی برنامه سفر زائران اقامت در شهر مکه است.

امسال قرار است حدود 85 هزار ایرانی عازم سفر معنوی حج شوند و اگر عربستان با درخواست افزایش ظرفیت از سوی ایران موافقت کند این میزان به 90 هزار نفر می‌رسد.