به گزارش پارس نیوز، 

علیرضا رفیعی‌پور در سفر خود به کاشمر ، با بیان اینکه حوزه دامپزشکی همیشه در آماده باش است به تاثیرات خشکسالی در حوزه دامی کشور اشاره کرد و گفت: دو دهه است که خشکسالی در کشور وجود دارد.

وی در همین خصوص از تشکیل کارگروه ویژه خشکسالی با ریاست استاندار خبر داد و گفت: در حوزه کشاورزی به رئیس سازمان جهاد کشاورزی تفویض شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اعلام اینکه در این کارگروه اعضاء مختلفی از جمله دامپزشکی عضو هستند که مسائل حوزه خود را مطرح می کنند، بیان کرد: در این کارگروه هر طرحی که همانند واکسن، ویتامین ها و مواد معدنی بتواند به حوزه دامی کمک کند و مقاومت دام‌ها از جمله زنبور عسل، کرم ابریشم، دامداری‌های مختلف، آبزی پروری و... را به خاطر خشکسالی افزایش دهد مطرح و در خصوص آنها تصمیم گیری می‌شود و براین اساس اعتبار مورد نیاز جهت خریداری و تهیه واکسن و یا مواد مورد نیاز در اختیار گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه خشکسالی می تواند عوامل بیماری زا را در حالت طغیان و خطرناک تری قرار دهد، ادامه داد: سالهاست بسیاری از واکسن‌های استراتژیک از جمله هاری، تب برفکی، سیاه زخم و یا شاربون و... به صورت رایگان انجام می‌شود.

رفیعی‌پور با اشاره به اینکه سال گذشته در حوزه دامی بسیار موفق بوده ایم، بیان کرد: سال گذشته شاهد کاهش 18 درصدی ابتلا دام‌ها به بیماری‌هایی که سال های قبل با آن مواجه بوده ایم بودیم.

وی با بیان اینکه کانون‌های بیماری‌زا از 7900 در سال 95 به 6500 کانون در سال گذشته کاهش یافته اند، افزود: متاسفانه در حوزه طیور بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان تمامی زحمات متخصصین حوزه دامپزشکی و مرغداران را دچار مشکل کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی در ادامه به مشکلات پیش روی دامپزشکی اشاره کرد و افزود: دامپزشکی به خاطر مسئولیت سنگین و به دلیل ماهیت کاری که دارد با جان و مال مردم سروکار داریم.

وی با اشاره به اینکه در این راستا باید در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه اعتباری بهترین شرایط را داشته باشد، اظهار کرد: متاسفانه اکنون در حوزه اعتباری شرایط مطلوبی نداریم.

رفیعی پور گفت: تمام تلاش ما براین است تا ارتباط بین خانواده دامپزشکی که شامل مرکز تحقیقات، دانشگاهها، NGOها، تشکل‌ها و... می شوند همکاری بیشتری داشته باشند تا برخی مشکلات کمتر شود و نفع آن به دامداران برسد.

وی با اشاره به اینکه دامپزشکی با حوزه اقتصادی و امنیت غذایی سروکار دارد، افزود: از استانداران درخواست داریم به اعتبارات حوزه دامپزشکی توجه بیشتری داشته باشند.

برای اولین بار ادارات دامپزشکی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند

علیرضا رفیعی‌پور در ادامه با بیان اینکه وقتی می‌خواهیم درخواستی را مطرح کرده و یا موضوعی را بیان کنیم بسیار مهم است که طرف مقابل هم با این شرایط مواجه بوده یا نه گفت: در سفرهای شهرستانی به دنبال رسیدن به واقعیت‌های مشکل و موفقیت‌ها هستم.

وی با اشاره به اینکه گفتن مشکلات بسیار راحت است اما راهکاری ارائه نمی شود، بیان کرد: متاسفانه بسیاری مواقع واقعیت‌ها گفته نمی‌شود و سانسور می‌گردد در صورتیکه نباید این گونه باشد.

رئیس سازمان دامپزشکی با اعلام اینکه در 440 شهرستانی که در کشور داریم تمامی مشکلات را استخراج می‌کنم، عنوان کرد: در این شهرستان‌ها بررسی می‌شود که نیروها تا چه اندازه کیفی هستند، همگن سازی نیرو چه اندازه درست بوده، تجهیزات و امکانات چگونه است، توزیع عدالت تا چه اندازه رعایت شده، و چند مورد دیگری که مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه پس از بررسی‌های انجام شده عدالت را جاری و ساری می‌کنیم، افزود: بسیاری از شهرستان‌ها شاید مشکلات کمتر و برخی شهرستان در شرایط سخت تری کار کنند.

رفیعی‌پور با اشاره به اینکه برای اولین بار در کشور ادارات دامپزشکی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، عنوان کرد: به رغم اینکه در سطح کشور 7000 نفر نیروی دولتی و 29 هزار نفر نیروی بخش خصوصی با تمام توان فعالیت می‌کنند اما نمی‌شود منکر وجود مشکلات شد.

رئیس سازمان دامپزشکی با تاکید اینکه نباید هیچ کاری روی زمین بماند و باید به موقع انجام شود، گفت: همیشه طرح مشکل و موضوع مسائل و کمبودها با یک راهکار و پیشنهاد باید مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد سال‌ها زبان گفتارشان فقط بیان مشکلات بوده و پیشنهادی نداده اند، گفت: کسانی که فقط مشکلات را بیان می کنند و پیوست راهکاری و پیشنهادی ندادند عضو و جزئی از آن مشکل هستند.

رفیعی‌پور با اعلام اینکه 28 شهرستان استان خراسان باید بتوانند با رایزنی و ارتباط با فرمانداران اعتبارات بیشتری را جذب کنند، افزود: استان خراسان رضوی از محدود استان‌های کشور با این تعداد شهرستان است.