به گزارش پارس نیوز، 

«علیرضا شعبان‌نژاد»، در خصوص اصلاح الگوی زراعی در استان گیلان گفت: کاهش تولید محصولاتی نظیر هندوانه که نیاز آبی بالا داشته و کم‌بهره هستد، از برنامه‌های اتخاذ شده در راستای این موضوع است.

وی افزود: در بهینه کردن الگوی کشت برنج نیز فعالیت‌ها بر تغییر ارقام و معرفی ارقام جدید با نیاز آبی کمتر و مقاوم به تنش استوار بوده است. در همین راستا از کشت ارقام پرمحصول در مناطق با تنش آبی محدود ایجاد کرده‌ایم.

شعبان‌نژاد در خصوص فعالیت های بعمل آمده در زمینه جداسازی آب آشامیدنی از آب مورد نیاز کشاورزی،فضای سبز و ...ادامه داد:مدیریت مصارف مختلف آبی در استان گیلان در کمیته‌هایی که متولی آن سازمان آب منطقه ای هستند،مطرح شده و معمولاً سهم بخش‌ها توسط کمیته مربوطه تعیین و مدیریت لازم صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در زمینه آگاه‌سازی و جلب مشارکت عمومی برای تبیین پیامدهای بحران آب برنامه‌ریزی‌های مناسب انجام شده است. در سنوات اخیر با توجه به کاهش نزولات جوی در کشور و استان و محدویت‌های منابع آبی، اقدامات لازم در راستای اطلاع‌رسانی به زارعین از طرق مختلف صورت گرفته و خوشبختانه زارعین استان در سنوات اخیر همکاری خوبی در این زمینه داشته‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: تقویم زراعی تهیه شده توسط جهاد کشاورزی را معمولاً رعایت و در سال گذشته حدود 95 درصد فعالیت‌های انجام شده با تقویم زراعی مطابقت داشت.

وی افزود: با توجه به وضعیت منابع آبی استان در سنوات اخیر و میزان آب مصرفی در اراضی شالیزاری استان، مازاد بر الگوی مصرف توسط کشاورزان صورت نگرفته و همه زارعین با همکاری و همیاری در مصرف بهینه آب تلاش خوبی داشتند.

شعبان‌نژاد با اشاره به این‌که در برنج بر اساس منابع علمی 12هزار و 500 مترمکعب نیاز آبی در هر هکتار است، یادآور شد: در سنوات اخیر 8 تا 10 هزار مترمکعب آب در هر هکتار مصرف شده است.