به گزارش پارس نیوز، 

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به مسن شدن جمعیت کشور و شیوع بیماری‌های غیرواگیر، بر لزوم مشارکت خیرین در حوزه سلامت تاکید کرد.

دکتر ایرج حریرچی، در مراسم افتتاحیه کلینیک تخصصی دندانپزشکی حسینیه خویی‌ها با اشاره به اینکه کل هزینه‌های سلامت در تمام دنیا در چند دهه گذشته رو به افزایش بوده است، گفت: هم اکنون ۱۰.۳ درصد از کل درآمد ناخالص ملی کشور‌های جهان صرف هزینه‌های سلامت می‌شود، یعنی از هر ۱۰ دلاری که مجموع دولت‌ها و ملت‌ها هزینه می‌کنند، یک دلار صرف بهبود یا حفظ سلامت مردم می‌شود.

وی در ادامه افزود: سهم هزینه‌های سلامت از کل هزینه‌های خانوار در کشور ما بیش از ۵ درصد است که این موضوع در همه کشور‌های در حال توسعه از جمله کشور ما هزینه مربوط به بیماری ها، یکی از عوامل قابل توجه ایجاد فقر در جوامع است.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: عوامل متعددی از جمله افزایش متوسط سن جامعه و افزایش تعداد و درصد سالمندان، شیوع بیماری‌های غیرواگیر مثل بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و سرطان، افزایش انتظارات مردم، ورود دارو و تکنولوژی جدید عوامل محرک افزایش هزینه‌های سلامت در آینده در کشور ما هستند.

به گفته حریرچی، راه اصلی مقابله با این عوامل بهداشت و پیشگیری و کنترل هزینه‌های سلامت است، اما حتی با موفقیت قابل توجه در مقابله با این عوامل، مردم ما و حوزه سلامت ما کماکان نیازمند کمک خیرین هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص کمک‌های خیرین اظهارداشت: درخواست ما این است که خیرین علاوه بر کمک در تامین زیرساخت‌ها در موضوع پیشگیری و نیز اداره مراکز ارائه خدمات سلامت، تامین هزینه‌های اداره مراکز، ارائه خدمات با هزینه مورد استطاعت فقرا و جلوگیری از هزینه‌های فقرزا و کمرشکن سلامت به طور جدی ورود کنند.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به هرم سنی جمعیت ایران و شیوع بیماری‌های غیرواگیر و با توجه به میزان بروز هزینه‌های فقرزا و کمر شکن سلامت یکی از بهترین حوزه‌ها برای انجام عمل خیر، حوزه سلامت است.