پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- رئیس سابق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: طبق اعلام دستگاه‌های گزارش‌دهنده، قاچاق کالا 15 میلیارد دلار است و به‌همین دلیل، مقام معظم رهبری بارها مقابله با قاچاق سازمان‌یافته و از مبادی رسمی را مورد تاکید قرار داده‌اند.

فدا حسین مالکی رئیس سابق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی «پارس» اظهار داشت: در فرمایشات رهبر معظم انقلاب آمده که مقابله با قاچاق، منظور کوله‌برها نیست و باید با عوامل سازمان‌یافته مبارزه کرد.

وی افزود: اکنون افرادی هستند که به صورت سازمان‌یافته کالاهای موردنظر خود را از کشور مبدأ به بازار موردنظر صادر می‌کنند و دردسر واردکننده را نیز ندارند.

وی اضافه کرد: این افراد در بدنه دستگاه‌ها نفوذ داشته و کالا را از مرزهای گمرکی وارد و به مقصد تهران منتقل می‌کنند. تا زمانی که با پدیده نفوذ افراد سودجو مواجه هستیم، قاچاق هم وجود دارد.

رئیس سابق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان ساخت: آنها دارای نفوذ دو معضل را به اقتصاد ایران تحمیل می‌کنند. یکی واردات محصولات مشابه تولید داخل است و دیگری واردات کالاهای لوکس که ارزبری زیادی دارد. هر دو مورد، بیکاری، تعطیلی واحدهای تولیدی و رکود اقتصادی را به‌دنبال دارد.

فدا حسین مالکی افزود: هر بار که صحبت از قاچاق می‌شود مسئولان عنوان می‌کنند که اظهارنامه‌ها الکترونیکی شده و دیگر افراد به صورت مستقیم دخیل نیستند اما وقتی برخی کانتینرها از مرز عبور می‌کند و کنترل نمی‌شود، دیگر این موضوع اهمیت اصلی خود را از دست می‌دهد.

وی اضافه کرد: این‌که اظهارنامه‌ها به صورت غیردستی دریافت و بررسی می‌شود بسیار مطلوب است اما افراد بانفوذ همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

رئیس سابق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز یادآور شد: در اقتصاد ایران برخی مسئولان برای این‌که خودی نشان دهند اقدام به ضعیف‌کشی می‌کنند و با افراد دانه‌درشت کاری ندارند.

فدا حسین مالکی افزود: اکنون صحبت از کنترل واردات است و مسئولان فوری به دنبال کوله‌بران می‌روند اما قاچاق از مبادی رسمی توسط افراد بانفوذ را از یاد می‌برند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد تا زمانی که این افراد برای اقتصاد ایران تعیین‌تکلیف می‌کنند نمی‌توان با قاچاق کالا مقابله کرد و باید تبعات آن را که ضربه زدن به تولید ملی و کنار گذاشتن آن و همچنین تبدیل ایران به کشوری واردات محور است، پذیرفت.