• لینک کوتاه
 • منبع: ايسنا کد خبر: 479402

  یک مقام مسئول کارگری با اشاره به احتمال افزایش 10 تا 15 درصدی حقوق کارگران در سال آینده، خاطرنشان کرد: سال گذشته نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی در شورای عالی کار به رقم دو میلیون و 480 هزار تومان به عنوان رقم سبد هزینه ماهانه خانوارهای کارگری رسیدند که تصویب هم شد اما با وجود آنکه قرار بود این رقم مبنای تصمیم‌گیری مزد سال 1396 قرار گیرد، خلاف آن عمل شد.

  به گزارش پارس نیوز،

   یک مقام مسئول کارگری با اشاره به احتمال افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی حقوق کارگران در سال آینده، خاطرنشان کرد: سال گذشته نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی در شورای عالی کار به رقم دو میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به عنوان رقم سبد هزینه ماهانه خانوارهای کارگری رسیدند که تصویب هم شد اما با وجود آنکه قرار بود این رقم مبنای تصمیم‌گیری مزد سال ۱۳۹۶ قرار گیرد، خلاف آن عمل شد.

  علی اصلانی اظهار کرد: با وجود آنکه یکی از وظایف شورای عالی کار بررسی ابعاد حقوق و دستمزد کارگران در طول سال است متاسفانه تنها در دو ماه آخر سال این شورا فعال می‌شود و درنهایت چند روز مانده به عید رقمی که مورد رضایت گروه‌های کارگری نیست به تصویب می‌رسد.

  وی با تاکید بر ضرورت محاسبه نرخ تورم سبد مصرفی کارگران، گفت: تا زمانی که تورم سبد هزینه ماهانه کارگران به طور دقیق محاسبه و مشخص نشود، هزاران جلسه دستمزد هم که برگزار شود بی‌نتیجه خواهد بود.

  اصلانی ادامه داد: ماده 41 قانون کار در کنار نرخ تورم، سبد معیشت خانوار را هم ملاک تعیین مزد قرار داده است یعنی قبل از تعیین دستمزد، تورم سبد معیشت خانوار محاسبه شود و آنچه به دست می‌آید، مبنا و ملاک تعیین و تصویب رقم دستمزد قرار گیرد.

  رییس کانون شورای اسلامی کار البرز در ادامه با اشاره به احتمال افزایش 10 تا 15 درصدی حقوق کارگران در سال آینده، با انتقاد از کسانی که افزایش حقوق کارگران را تورم زا می‌دانند، گفت: چطور است که اگر قیمت حامل‌های انرژی در قبوض آب و برق و گاز افزایش ‌یابد تورم ایجاد نمی‌کند ولی چند درصد به حقوق کارگر اضافه شود تورم زاست؟

  این مقام مسئول کارگری با این اعتقاد که اگر کارخانه‌ یا بنگاهی توان اداره ندارد و مدیریتش ضعیف است، بسته بماند بهتر است، گفت: چرا برخی کارفرمایان در طول سال از ورشکستگی کارخانه‌ها و بنگاه‌ها و مالیات و عوارض سخن نمی‌گویند ولی زمان تعیین دستمزد یاد بهره وری پایین بنگاهشان می‌افتند؟ نمی‌توانیم به هر قیمتی و به بهای استثمار نیروی کار کارخانه را نگه داریم، اگر کارفرمایی به بهره‌وری و توان پایین کارخانه معترض است و قدرت مدیریت مجموعه‌اش را ندارد، کارگران مقصر نیستند.

  حقوق
  • کارگر بینوا
   پاسخ

   با سلام این صحبتها و عرایض هر سال زده میشود ..کارگر بیچاره زحمتکش هم سال به سال اوضاع مالیش بدتر از سال قبل میگردد و کسی هم به دادش نمیرسد ...دولت هم میتواند با اختصاص بخشی از درآمد نفت و گاز در کنار کارفرمایان محترم و به عنوان یکی از شرکای اجتماعی که یک ضلعش دولت میباشد به کارگران زحمتکش زیر خط فقر عیالوار ماهیانه کمکی بکند...و خودی نشان دهد به عنوان طرفی که هر سال آخر سال برای دستمزد کارگان اظهار نظر میکند...تا با این تصمیم انسان دوستانه به سمت ریشه کن شدن فقر و زیر خط فقر بودن برویم !!به امید خدا

  • زهرا
   پاسخ

   با عرض سلام و خسته نباشید، ببخشید یه سوال داشتم که چطوری میشه با حقوق 1.300.000 تومانی یک زندگی متاهلی رو اداره کرد؟

   • عادل

    سلام . مگر كسي گفته با اين حقوق زن بگيري در ضمن مگر در جمهوري اسلامي كسي جلوي شما را گرفته دكتر يا مهندس نشي يا ده تا خونه بخري يا شش ماه خارج باشي شش ماه سال داخل . نظام مقدس جمهوري اسلامي تمام راه ها براي موفقيت را باز گذاشته حال جوانان بجاي رياضت براي پيشرفت . راه كاهلي و تنبلي و بي سوادي يا الكي ليسانس گرفتن را پيشه كردند چه ربطي به نظام دارد . دولت مرد باشه حقوق بخور كم كم بمير كاركنانش را بده . عزيزان ايران حاكمان شيعه و عدالت علي ع را دارد اينجا اسلام ناب محمدي ص مي چرخاند . اينجا امريكا نيست كه عدالت نباشد . پس تنبلي كار زشت هست تنبل نرو به سايه . سايه خودش ميايه . موفق . شاد و پيروز باشيد

  • عباس محمدی
   پاسخ

   09184992159

   • گمنام

    شما با 1300000ماهانه ناراحتی من درامد سالانه ام متوسط 3000000 یعنی تقریبا ماهی 250000تومن

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها