درد عضلانی اگر به مدت طولانی ادامه یابد فرد را مجبور به استفاده از دارو برای تسکین آن می‌کند. قرص متوکاربامول یکی از داروهایی است که در این زمینه و برای مشکلاتی مثل گرفتگی عضلات توسط پزشک تجویز می‌شود. در ادامه قصد داریم با سایر موارد مصرف و همچنین عوارض احتمالی این دارو آشنا شویم.

قرص متوکاربامول چیست؟

قرص متوکاربامول (Methocarbamol) از داروهای مسکن و پرطرفدار است که به عنوان داروی کمکی در اختلالات دردناک حاد عضلانی-اسکلتی، کمردرد و کزاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد و باعث شل شدن عضلات می‌شود. متوکاربامول معمولا در کنار روش‌های مختلف فیزیوتراپی به کار گرفته می‌شود.

متوکاربامول به سرعت از دستگاه گوارش جذب شده و اثر آن بعد از مقدار مصرف طی نیم ساعت آغاز می‌شود.

متوکاربامول به صورت قرص‌های ۵۰۰ میلی‌گرمی و ۱۰۰۰ میلی‌گرمی در دسترس می‌باشد. 

نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

نام های تجاری

Robaxin - Robaxin-750 - Skelex - Carbacot

 موارد مصرف

 درمان بیماری‌های دردناک عضلانی-اسکلتی
 درمان کزاز

 عوارض

 آلرژی، تضعیف سیستم عصبی، سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، تشنج، کاهش تعداد ضربان قلب، وابستگی روانی به دارو و اسهال

 تداخل دارویی

 الکل، مخدرها، داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای و داروهای ضد سایکوز

مقدار و نحوه مصرف

میزان دقیق مصرف قرص متوکاربامول به میزان پاسخ شما به دارو، سن، شدت مشکل و همچنین سایر داروهایی که مصرف می‌نمایید وابسته می‌باشد و بنابراین باید توسط پزشک تعیین گردد. معمولا این دارو برای دو تا سه بار در روز تجویز می‌شود.

توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط ، بثورات پوستی یا حملات تشنجی، باید مصرف دارو قطع شود.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

 1.  عوارض جانبی بعد از مصرف خوراکی معمولا خفیف و گذرا هستند و با کاهش مقدار مصرف برطرف می‌شوند.

 2. این دارو ممکن است موجب بروز خواب‌آلودگی شود. به همین دلیل تا مشخص شدن اثرات آن، از انجام فعالیت‌های خطرناک نیازمند هوشیاری کامل خودداری کنید.

 3. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو به محض به یادآوردن طی یک ساعت، آن را مصرف کنید. بعد از یک ساعت، آن را مصرف نکنید و مقدار مصرف بعدی را نیز دو برابر نکنید.

 4. متوکاربامول به میزان کمی در شیر ترشح می‌شود. بنابراین شیردهی در دوران مصرف این دارو توصیه نمی‌شود.

 5. قبل از استفاده از این دارو بایستی پزشک خود را از سایر بیماری‌های خود نظیر نامنظمی در ضربان قلب، بیماری‌های کبدی و همچنین مشکلات قلبی باخبر سازید.

 6. این قرص را می‌توانید همراه با آب با معده خالی و یا همراه با غذا میل کنید.

 7. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید.

 8. در صورتی که با مصرف این دارو دچار علایمی نظیر غش کردن، تغییر در ضربان قلب، تغییرات خلقی، زرد شدن سفیدی چشم، تغییر رنگ ادرار و تهوع و استفراغ بسیار شدید و مداوم شدید با پزشک خود مشورت نمایید.

مراقبت‌ها و توصیه‌های پرستاری

 • بهتر است مصرف خوراکی دارو باید به محض امکان جانشین مصرف تزریقی آن شود.

 • مصرف این دارو در کودکان کوچکتر از 12 سال، فقط برای درمان کزاز توصیه می‌شود.

 • در بیماران با مشکلات کلیوی، صرع و ضعف باید با احتیاط تجویز شود.

در صورتی که از داروهایی که موجب خواب آلودگی می‌شوند استفاده می‌کنید، حتما آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

قرص متوکاربامول ( رباکسول 500 ) برای چیست؟

قرص متوکاربامول یک داروی شل کننده عضلات است و پالس های عصبی را مسدود می کند و در نتیجه درد احساس نمی شود و پیام آن به مغز ارسال نمی گردد. همچنین برای رفع گرفتگی و درد عضلانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه تصویری برای متوکاربامول

قرص متوکاربامول برای چیه ؟

برای ریلکس کردن ماهیچه ها به کار می رود.قرص متوکاربامول برای رهایی از درد ها و صدمات کوتاه مدت ناشی از جراحت است که شامل شکستگی، پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن می باشد. احتمالا در طول درمان های فیزیکی یا روش های درمانی دیگر نیز تجویز می شود.

متوکاربامول قرص چند میلی گرمی است ؟

قرص متوکاربامول با نام تجاری کاربوکوت و مارباکسین نیز شناخته می شود. این دارو به شکل قرص های 500 و 1000 میلی گرمی و به صورت تزریقی در دسترس است.

قرص متوکاربامول تنها بخشی از برنامه درمانی شما است. بقیه موارد درمانی شامل استراحت، درمان فیزیکی یا … می شود. از دستورالعمل پزشک خود پیروی کنید.

نام رایج دارو: متوکاربامول – Methocarbamol

نام تجاری دارو: روباکسین

قرص کارباکوت 500 برای چیست ؟

رباکسول برای چی خوبه ؟

کارباکوت نام دیگر قرص متوکاربامول می باشد و از جمله داروهایی است که برای مشکلات گرفتگی و درد عضلانی تجویز می شود و به عنوان یک داروی کمکی در درد های حاد عضلانی، اسکلتی، کمردرد و همچنین کزاز تجویز می شود.

رباکسول ۵۰۰ برای چیست ؟

قرص کارباکوت 500 یک داروی پر مصرف دارای خواص شل کننده عضلات و آرامبخش ماهیچه ها می باشد و کاربرد آن تسکین کوتاه مدت دردهای عضلانی و ماهیچه ای می باشد.

قرص کارباکوت 500 باعث شل کردن عضلات بدن می شود و به عنوان یه دارو در کنار روش های فیزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. کارباکوت برای سیاتیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش درد می شود.قرص کارباکوت برای درد گردن زمانی استفاده می شود که گرفتگی عضلانی گردن باشد و با مصرف کارباکوت درد عضلانی گردنی کم و تسکین یابد.

کارباکوت در دوران بارداری ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب جدی وارد کند.کارباکوت در دسته C بارداری قرار دارد و به همین دلیل اگر قصد باردار شدن دارید یا باردار هستید، قبل از تجویز کارباکوت با پزشک خود مشورت کنید.

موارد مصرف کارباکوت

کارباکوت برای درمان دردهای عضلانی ، دردهای اسکلتی ، شل کننده عضلات و همچنین درمان کزاز مورد استفاده قرار می گیرد. از کارباکوت برای دردهای سیاتیک و همچنین درد عضلانی گردن و گرفتگی گردن استفاده می شود.

اشکال دارویی قرص شل کننده عضلات متوکاربامول

قرص رباکسول ۵۰۰ میلی گرم

قرص متوکاربامول 500 میلی گرم

آمپول روبامول 1000میلی گرم / 10 میلی لیتر

آمپول ریلاکسین 1000 میلی گرم / 10 میلی لیتر

آمپول ریلاکسی مول 1000 میلی گرم / 10 میلی لیتر

نتیجه تصویری برای متوکاربامول

نحوه‌ عملکرد قرص متوکاربامول ۵۰۰

قرص متوکاربامول به آرام شدن عضلات کمک می‌کند.

قرص متاکاربامول چگونه باعث شل شدن عضلات می شود؟ 

قرص متوکاربامول ۵۰۰ برای چیست؟

قرص متوکاربامول خود اثر مستقیم بر روی عضله ندارد. بلکه با مهار کردن اعصابی که باعث انقباض عضله می شوند ، عضله را شل می کند و از طریق کلیه دفع می شود.

آمپول متوکاربامول به چه مقدار وجود دارد؟

آمپول متوکاربامول آمپول های بزرگ ۱۰ میلی لیتر است. که در هر میلی لیتر آن ۱۰۰ میلی گرم دارو است. بنابراین در یک آمپول ۱۰۰۰ میلی گرم دارو وجود دارد.

آمپول متوکاربامول را وریدی یا عضلانی تزریق می کنند؟ 

آمپول متوکاربامول را هم می توان وریدی و هم عضلانی تزریق کرد .

حداکثر چقدر می توان آمپول متو کاربامول را تزریق کرد؟

آمپول متوکاربامول چه عضلانی و چه وریدی حداکثر سه گرم در روز ( سه آمپول ) و حداکثر سه روز توصیه می شود.

آیا می توان متوکاربامول را مستقیما توی رگ تجویز کرد ؟

بهتر است در داخل سرم قندی یا نمکی ریخته و آهسته وارد بدن کرد .

قرص متوکاربامول برای چه دردی است ؟

مصرف عمده این دارو در بیماری هایی مانند پارگی دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی اسپاسم های عضلانی و در بعضی از موارد در بیماری پارکینسون می باشد.

قرص کارباکوت 500 ( متوکاربامول ) چند ساعت در بدن می ماند؟

قرص متوکاربامول ۲ ساعت در بدن می ماند.

آیا همراه با مصرف داروی متوکاربامول رژیم غذایی خاصی را باید رعایت کرد؟ 

همراه با مصرف قرص متوکاربامول رژیم غذایی ندارد. قطع مصرف دارو با نظر پزشک مشکلی ندارد.

برای جلوگیری از خشکی دهان پس از مصرف متوکاربامول ۵۰۰ چه باید کرد؟ 

توصیه های ضروری بعد از مصرف قرص متوکاربامول برای جلوگیری از خشکی دهان از آب‌نبات آدامس کم قند استفاده کنید و یا چند بار در روز آب ولرم قرقره نمایید.پس از تزریق آمپول به آهستگی از جای خود برخیزید.

آیا از عوارض قرص متوکاربامول تغییر رنگ ادرار است ؟

بله ممکن است ادرار سبز ، سیاه یا قهوه ای شود نگران نشوید.

اگر مصرف یک وعده از قرص کارباکوت ۵۰۰ را فراموش کنیم ، چه ؟

حتما در سریع ترین زمانی که یادتان آمد مصرف یک وعده را فراموش کرده اید ، از این دارو استفاده کنید. مگر اینکه به مصرف وعده بعدی نزدیک باشید.

چگونه مصرف رباکسول ۵۰۰ را قطع کنیم؟

مصرف این دارو را یکباره قطع نکنید زیرا ممکن است باعث سر درد ، بی خوابی ، تهوع ، اسپاسیتسیتی و تاکیاردی شود. باید آن را در مدت دو هفته و به تدریج و کم کم قطع کنید.

قبل از استفاده از قرص کارباکوت ۵۰۰ بدانید

قبل از استفاده از این دارو باید عوارض، معایب و مزایایی که دارد را در نظر بگیرید. این تصمیمی است که شما و پزشک تان گرفته اید. برای این دارو اصولا باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

 آلرژی

حتما به پزشک خود بگوئید که عکس العمل های غیر طبیعی و آلرژیکی در صورت مصرف این دارو داشته اید. همچنین به پزشک خود بگوئید که به چه چیزهای دیگری آلرژی دارید مثل غذا، رنگ های خوراکی، افزودنی ها یا حتی بعضی از حیوانی. حتما لیبل یا دستورالعمل های روی بسته ها را با دقت بخوانید.

قرص رباکسول برای کودکان

مطالعات مناسبی روی ارتباط سنی افراد و اثرات آن در سنین مختلف و در بچه های زیر ۱۶ سال انجام شده است. البته امنیت و بی خطر بودن آن هم چنان اثبات نشده است.

اثر قرص رباکسول برای کهنسالان چیست

مطالعاتی روی این گروه نیز انجام شده است. افراد کهن سال با مصرف آن به مشکل خاصی برنخورده اند اما به هر حال بیماران مسن به این گونه اثرات دارویی نسبت به جوانان حساس تر هستند.

 اثر متوکاربامول 500 در بارداری چیست

متوکاربامول جزو داروهای دسته C برای بارداری می باشد، به این معنا که بر اساس تحقیقات انجام شده روی حیوانات این دارو می تواند تاثیر منفی روی جنین داشته باشد، همچنین تحقیقات کافی روی انسان انجام نشده است.

بنابراین اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید قبل از مصرف متوکاربامول حتما با پزشک مشورت کنید و این دارو را تنها در مواقعی که واقعا نیاز است و زیر نظر پزشک مصرف کنید.

اثر قرص رباکسول 500برای شیر دهی چیست

مطالعات انجام شده در بحث زنان پیشنهاد می کند که قرص متوکاربامول ریسک زیادی را برای کودکانی که مادرشان در طول دوران شیردهی از این دارو استفاده کرده اند، دارد.

عوارض جانبی رباکسول چیست ؟

نتیجه تصویری برای متوکاربامول

مصرف متوکاربامول ممکن است منجر به عوارضی مانند سرگیجه، ضعف، سردرد، تهوع، مشکلات معده و تاری دید شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید. در صورتی که پزشک داروی متوکاربامول را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی متوکاربامول را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. چنان‌چه با عوارضی مانند از هوش رفتن، تپش قلب کند، زردی پوست یا چشم، احساس تهوع مداوم همراه با استفراغ، تغییرات خلقی (مانند آشفتگی و فراموشی) روبه‌رو شدید با پزشک تماس بگیرید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی متوکاربامول نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

عوارض جانبی methocarbamol که خفیف و ملایم تر هستند ، چیست؟

 • سرگیجه، احساس چرخش سر، گیجی
 • سردرد ، سردرگمی ، مشکلات حافظه ، از دست دادن تعادل یا هماهنگی
 • حالت تهوع ، استفراغ ، دل درد
 • قرمزی ، گرمی یا سوزش
 • تاری دید ، دو بینی ، قرمزی چشم
 • مشکلات خواب (بی خوابی)
 • گرفتگی بینی
 • خارش یا قرمزی
 • تغییر رنگ پوست
 • مدفوع بیش از حد سیاه
 • درد و ناراحتی در قفسه سینه
 • قهوه ای شدن غیر معمول رنگ مدفوع
 • سرفه
 • ادرار تیره
 • اسهال
 • ضربان قلب بالا
 • احساس داغی در بدن
 • سردرد
 • درد مفصل یا عضلانی
 • کهیر و جوش در صورت ، پلک و زبان
 • گلو درد
 • سبک شدن سر
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش کنترل مثانه
 • بی حسی در ناحیه صورت ، دست و پا
 • درد ، سوزش و ورم پا
 • ادرار سخت و همراه با درد
 • پف چشم ، صورت ، زبان ، لب
 • قرمزی و سوزش چشم
 • ضربان قلب نامنظم
 • گلودرد
 • غده های متورم
 • احساس سفتی و درد در قفسه سینه
 • بوی ناخوشایند دهان
 • زرد شدن پوست یا چشم ها
 • استفراغ خونی
 • ضعف و خستگی غیر معمول
 • خونریزی و کبودی غیر معمول
 • تقویت روحیه
 • مشکلات گوارشی
 • سوء هاضمه
 • سوزش معده
 • حرکات غیر قابل کنترل چشم
 • مشکلات قلبی عروقی
 • مشکلات سیستم عصبی
 • خستگی
 • اضطراب

این لیست از عوارض جانبی کامل نیست و ممکن است که مشکلات دیگری هم رخ بدهد.

عوارض جانبی روباکسین (متاکاربامول تزریقی)

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال ، بسیاری از افراد دچار عوارض جانبی نمی شوند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند. اگر هر یک از این عوارض جانبی یا عوارض جانبی دیگر شما را آزار دهد یا از بین نرود ، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ناراحتی معده یا استفراغ
 • سرگیجه
 • احساس خواب آلودگی
 • سردرد
 • گرگرفتگی
 • بی خوابی
 • گرفتگی بینی
 • احساس طعم فلزی در دهان
 • درد محلی که دارو تزریق شده است

اینها همه از عوارض جانبی که ممکن است رخ دهد نیست. اگر در مورد عوارض جانبی سؤال دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.

مشکلات احتمالی دیگر در مورد داروی متوکاربامول ۵۰۰

 • آروغ زدن
 • دوگانگی دید
 • سرگیجه
 • احساس حرکت و لرزش مداوم بدن
 • عدم هضم درست غذا
 • تغییرات ذهنی یا خلق و خو
 • احساس چرخش سر
 • ناراحتی و درد معده
 • مشکلات خواب
 • حرکات غیر قابل کنترل چشم ها و عوارض جانبی دیگری که در این مقاله نمی گنجد.

اگر به هر کدام از آن ها توجه کنید می توانید متوجه آن ها شوید و با پزشک خود در میان بگذارید.

موارد احتیاط مصرف قرص متوکاربامول ۵۰۰ چیست ؟

نتیجه تصویری برای متوکاربامول

اگر به قرص متوکاربامول حساسیت دارید یا هر حساسیت دیگری دارید، قبل از مصرف این دارو را پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید. قرص متوکاربامول ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. قبل از مصرف قرص متوکاربامول در مورد سوابق پزشکی خود مخصوصاً بیماری‌های کبدی با پزشک مشورت کنید.

قرص متوکاربامول ممکن است موجب خواب‌آلودگی و تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می‌کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانی که در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف قرص متوکاربامول از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید. سالمندان ممکن است نسبت به عوارض این دارو مخصوصا سرگیجه و خواب‌آلودگی حساسیت بیشتری نشان بدهند و این باعث می‌شود خطر افتادن آنان افزایش یابد.

مصرف قرص متوکاربامول در زمان بارداری فقط باید با دستور پزشک باشد و در مورد خطرات و مزایای آن با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی قرص متوکاربامول ۵۰۰ با داروهای دیگر چیست ؟

داروهایی که با متوکاربامول تداخل دارویی دارند به دو دسته تداخل تداخل جدی و تداخل متوسط تقسیم می‌شوند. حتما قبل از مصرف متوکاربامول با داروهای زیر با پزشک خود مشورت نمایید.

تداخل جدی: قرص متوکاربامول با داروهای پایه اپیود و آرام‌بخش‌های عضلانی تداخل شدیدی دارد و ممکن مشکلات جدی به‌وجود بیاورند. اگر این داروها را باهم مصرف می‌کنید با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر احساس سرگیجه، سبکی سر، خواب‌آلودگی شدید و تنفس آهسته یا منقطع داشتید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

تداخل متوسط: این دارو با مسکن‌هایی مانند متادون و بوپرینورفین تداخل دارویی جدی‌ای دارد و ناراحتی زیادی ایجاد می‌کند. همچنین این دارو با مسکن‌ها و شل‌کننده‌های عضلانی (قرص‌های سریع بازشونده و غیر سریع) نیز تداخل دارویی دارد.

وقتی شما این دارو را مصرف می کنید، خیلی مهم است که پزشک متخصص تان بداند شما در حال مصرف یکی از داروهای لیست شده زیر هستید. این تداخلات دارویی با بعضی داروهای دیگر، بر اساس اهمیت پتانسیلی که دارند می باشد. پزشک شما احتمالا دوز مصرفی تان را تغییر می دهد یا به شما می گوید چند وقت به چند وقت می توانید این داروها را با هم مصرف کنید.

 • آلفنتانیل
 • آلپرازولام
 • آموباربیتال
 • آپروباربیتال
 • بنژیکروکودون
 • برومازپا
 • بوپرنورفین
 • بوتاباربیتال
 • بوتالبیتال
 • بوتورفانول
 • کاریوپرودول
 • کلرورال هیدرات
 • کلرودیازپوکسید
 • کلرزوکسازون
 • کلوبازام
 • کلونازپام
 • کلرازپات
 • کودئین
 • دانترولن
 • دیازپام
 • دهیدروکودئین
 • دوکسی لامین
 • اسکتامین
 • استازولام
 • اتکلروینول
 • فنتانیل
 • فلیبانرین
 • فلونیترازپام
 • فلورازپام
 • هالازپام
 • هیدروکودئون
 • هیدرومورفن
 • کتازولام
 • لورفانول
 • لوفکسیدین
 • لورازپام
 • لورمتازپام
 • لوکساپین
 • مدازپام
 • میریدین
 • مفسنین
 • مفوباربیتال
 • مپروبامات
 • متاکزاتون
 • متادون
 • متوهگزیتال
 • متوکلروپرامید
 • میدازولام
 • مورفین
 • مورفین سولفات
 • لیپوزوم
 • نالبوفین
 • نیترازپام
 • اکزازپام
 • اکسی کودون
 • اوکسی مورفین
 • پنتازوکسین
 • پنتوباربیتال
 • پریسیازین
 • فنوباربیتال
 • پرازپام
 • پریمیدون
 • کوازپام
 • رمیفناتیل
 • اسکوپولامین
 • سکوباربیتال
 • سدیم اوکسی باتسوفتانیل
 • تاپنتادول
 • تمازپام
 • تیوپنتال
 • ترامادول
 • تریازولام
 • زولیپدیم

*این لیست کامل نیست و ممکن است که این دارو با داروهای دیگر نیز تداخل داشته باشد. پس مصرف هرگونه داروی دیگری حتی ویتامین ها یا داروهای پزشکی را نیز به پزشک اطلاع رسانی کنید. بدون اجازه از پزشک؛ هیچ دارویی را سر خود استفاده نکنید.

نکته 1: افرادی که به بیماری میاستنی گراویس مبتلا هستند ممکن است قادر به مصرف این دارو نباشند زیرا متوکاربامول باعث تضعیف اثر برخی داروهای درمان این بیماری می شود.

نکته 2: مصرف قرص متوکاربامول ممکن است با برخی آزمایش های خاص مانند غربال گری ادرار VMA یا 5-HIAA تداخل داشته باشد و روی نتایج آن ها اثر منفی بگذارد.

تداخلات غذایی با متوکاربامول

این دارو نباید به همراه نوشیدنی ها و مواد غذایی زیر مصرف شود زیرا ایجاد تداخلاتی در بدن می شود که عوارض دارو را تشدید می کند. استفاده از الکل یا تنباکو و دخانیات با این دارو سبب ایجاد تداخلات خطرناکی می شود. در مورد استفاده از دارو به همراه غذا، الکل نوشیدن و مصرف دخانیات حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

آیا با سوءمصرف قرص رباکسول اوردوز اتفاق می افتد؟

احتمال آن هست که با این قرص اوردوز کنید. گزارشات نشان داده اوردوز در هنگامی که مصرف قرص با الکل یا مواد مخدر باشد، اتفاق می افتد. علائم اوردوز شامل سرگیجه شدید، بی حالی، عدم هوشیاری، عرق کردن، سختی در تنفس، لرزش یک طرفه بدن و حمله قلبی می باشد.

اگر فکر می کنید بیش از حد از دارو مصرف کرده اید ، با مرکز کنترل سم خود تماس بگیرید یا فوراً مراقبت های پزشکی را انجام دهید. به طور کامل توضیح دهید چه دارویی استفاده کرده اید ، چه مقدار و چه زمانی این اتفاق افتاده است.

آیا قرص متوکاربامول اعتیاد آور است؟

نتیجه تصویری برای متوکاربامول

این دارو به دلیل این که طبق تجویز پزشک مصرف می شود احتمالا اعتیاد آور نیست‌. در دوز های بالاتر خطر بیشتری دارد مخصوصا برای افرادی که سابقه مصرف دخانیات را دارند. به هرحال این دارو ویژگی های مشابهی با مواد دارو ندارد چون سبب ایجاد درد در بدن نمی شود و احساس نئشگی در انسان دست نمی دهد. دوزهای بالا سبب ریسک های بیشتری در مورد عوارض جانبی می گردند که شامل سرگیجه و بی حالی می باشد. داشتن این اطلاعات سبب می شود بتوانید از عوارض جانبی جلوگیری کنید.

مراقبت های لازم حین مصرف قرص متاکاربامول

 • به همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویید که شما روباکسین یا متاکاربامول را مصرف میکنید. این اغفراد شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان، و دندانپزشکان می شود.
 • اگر به لاتکس آلرژی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. برخی از محصولات دارای لاتکس هستند.
 • از رانندگی اجتناب کنید و کارهای دیگر را انجام دهید و یا کارهایی را انجام دهید که شما را به حالت آماده باش در نمی آورد تا اینکه ببینید چگونه این دارو شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • این دارو ممکن است بر تست های آزمایشگاهی خاصی تاثیر بگذارد. به همه ارائه کنندگان خدمات بهداشت و درمان خود بگویید که شما روباکسین یا متاکاربامول را مصرف می کنید.
 • پیش از نوشیدن الکل و یا استفاده از دیگر داروها و محصولات طبیعی که فعالیت های شما را کند می کنند، با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو با استراحت، درمان فیزیکی، داروهای درد و دیگر درمان ها استفاده می شود.
 • اگر آن را زمانی که باردار هستید استفاده میکنید، ممکن است باعث آسیب به نوزاد متولد نشده شود. اگر باردار هستید و یا به هنگام گرفتن روباکسین یا متاکاربامول باردار هستید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر شیر می دهید به پزشک خود بگویید. شما باید در مورد هر گونه خطر برای کودک خود با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از اطلاعات مصرف کنندگان قرص متاکاربامول

 • اگر علائم بیماری و یا مشکلات سلامتی شما بهتر نشود و یا بدتر شوند، به پزشک خود زنگ بزنید.
 • داروی خود را با دیگران تقسیم نکنید و داروی دیگری را مصرف نکنید.
 • لیستی از تمام داروها را نگهداری کنید (نسخه، محصولات طبیعی، ویتامین، OTC) این لیست را به پزشک خود نشان دهید.
 • پیش از شروع هر داروی جدید، از جمله تجویز دارو یا OTC، محصولات طبیعی و یا ویتامین با پزشک خود مشورت صحبت کنید.
 • دارو را در جای امنی نگهداری کنید. داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگاه دارید.
 • داروهای بلااستفاده یا داروهای منقضی شده را دور بیندازید. در توالت و یا یک لوله تخلیه نریزید مگر این که به شما گفته شود این کار را انجام دهید. اگر در مورد بهترین روش برای بیرون انداختن داروها سوال دارید، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است برنامه های مرتبط برای از بین بردن دارو در منطقه شما وجود داشته باشد.
 • برخی داروها ممکن است یک برگه اطلاعات بیمار دیگر نیز داشته باشند. با داروساز خود چک کنید. اگر سوالی در مورد روباکسین یا متاکاربامولدارید، لطفا با پزشک، پرستار، داروساز یا دیگر تامین کننده خدمات بهداشتی صحبت کنید.
 • اگر فکر می کنید مقدار زیادی مصرف کرده اید، با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید و یا با مراقبت های پزشکی تماس بگیرید. آماده باشید که بگویید چه چیزی مصرف کرده اید، چقدر، و چه زمانی این اتفاق افتاده است.

قرص متوکاربامول برای سگ ها، گربه ها و اسب ها چه کاربردی دارد ؟

از متوکاربامول می توان به عنوان شل کننده عضلانی در سگ ها، گربه ها و اسب ها نیز استفاده کرد.

این دارو برای درمان اسپاسم عضلانی ناشی از بیماری های مختلف مانند دیسک بین مهره ای، آسیب ها یا مصرف مواد سمی مانند مسمومیت با پرمترین در گربه ها استفاده می شود.

دوز مصرف متوکاربامول در حیوانات با توجه به وزن آن ها و توسط دامپزشک تجویز می شود.