• لینک کوتاه
 • منبع: ایرنا کد خبر: 451278

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 27 هزار پرستار در چهار سال دولت یازدهم بازنشسته شدند اما حتی یک نفر به جای آنها مجوز استخدام نداشتیم.

  به گزارش پارس نیوز،

  سیدحسن هاشمی روز شنبه در مراسم افتتاح بخش های جدید بیمارستان حضرت فاطمه(س) تهران افزود: براساس قانون، در شغل های حساس مانند پرستاری باید به ازای هریک نفر بازنشسته یک نفر جایگزین و استخدام شود اما در این مدت حتی به اندازه یک نفر مجوز استخدام برای جبران نیروهای بازنشسته نداشتیم.
  وی گفت: علاوه بر آن 21 هزارتخت جدید بیمارستانی در دولت یازدهم ساخته شد و تا پایان دولت به 24 هزار تخت می رسد، فقط توانستیم 17هزارمجوز استخدام برای تخت های جدید بگیریم در حالی که برای هر تخت جدید باید حداقل 2.4 نفر نیرو استخدام شود.
  به گفته وی،‌ بنابراین اگر سازمان امور استخدامی سه برابر مجوزهای قبلی، مجوز استخدام دهد، تا حدی مشکل این وزارت خانه حل می شود.
  هاشمی افزود: حدود 110 هزار نیروی قراردادی نیز در وزارت بهداشت مشغول کار هستند که استخدام نیستند و مجبوریم از درآمد اختصاصی بیمارستان ها حقوق آنها را بدهیم. درحالی که اگر این افراد استخدام شوند وحقوق آنها را دولت بپردازد، سالی 3 تا 4 هزار میلیارد تومان صرفه جویی می شود که صرف توسعه بیمارستان های کشور می شود.
  وی ادامه داد: من در بازدیدی که از برخی بیمارستان ها داشتم، دیدم که دریک بیمارستان (بیمارستان فیروزآبادی واقع در شهرری ) یک پرستار در یک شیفیت کاری به تنهایی از 14 بیمار بستری مراقبت می کند و البته همین پرستاران دلسوز و پرتلاش اکنون 7 ماه است که به خاطر بدهی بیمه ها، کارانه دریافت نکرده است.
  وزیربهداشت گفت: لازم است برای جبران کمبود پرستار، در بیمارستان های بزرگ تهران، تربیت پرستار انجام شود، این دانشجویان از سال سوم نیز می توانند وارد عرصه کار شوند و به این ترتیب بیمارستان های بزرگی مثل بیمارستان امام خمینی(ره) یا بیمارستان شهدای تجریش می توانند نیروی پرستار خودشان را تربیت کنند و می توان تا چهار هزار نفر ظرفیت تربیت پرستار بیمارستانی را در بیمارستان های تهران ایجاد کرد.
  وی افزود: راه حل دیگر این است که پرداختی به پرستاران را اضافه کنیم تا انگیزه اضافه کار داشته باشند و از این طریق بخشی از کمبود نیرو را جبران کنیم که به نظر من باید هر دو کار را انجام دهیم هم تربیت پرستار بیمارستانی و هم افزایش پرداختی به پرستاران.
  هاشمی ادامه داد: درچهار سال گذشته با اجرای طرح تحول سلامت و بیمه کردن 11 میلیون فرد فقیرفاقد بیمه و افزایش پزشکان متخصص در مناطق مختلف کشور، در برخی بیمارستان ها ضریب اشغال تخت از 24 درصد به 70 درصد افزایش پیدا کرده است و این ظلم است که با همان تعداد پرستار سابق و حتی کمتر به بیماران خدمت رسانی کنیم.

  **دانشگاه علوم پزشکی ایران را احیا کردیم
  وی در ادامه با اشاره به اینکه حاشیه تهران جزو فقیرترین مناطق کشور از نظر تخت بیمارستانی است، گفت: مشکل مهم دیگری که اوایل شروع کار ما در دولت یازدهم در استان تهران وجود داشت،انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران و ادغام آن در دانشگاه علوم پزشکی تهران بود که انتزاع مجدد آن به عهده ما افتاد.
  وزیربهداشت گفت: عقل و تدبیر حکم می کرد که هر چیزی را سرجای خودش بگذاریم و انصافا رئیس جمهوری نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی از این تصمیم حمایت کرد و ما افتخار می کنیم که دانشگاه علوم پزشکی ایران با وجود آسیب هایی که دید امروز در مسیر پیشرفت و ترقی قرار گرفته است.
  هاشمی ادامه داد: بعد از آن با دعوای بیمارستان محب و بیمارستان حضرت فاطمه (س) در دانشگاه علوم پزشکی ایران مواجه شدیم، به حق بیمارستان حضرت فاطمه(س)، بالاترین سطح خدمات جراحی ترمیمی و پلاستیک دارد، سرانجام با فداکاری مجموعه بیمارستان محب و دکتراعتمادیان، رئیس هیات مدیره آن، بیمارستان محب به دانشگاه علوم پزشکی ایران واگذار شد، بدون اینکه پولی بخواهند ، فقط بازپرداخت وام های آن به دوش دانشگاه افتاد.
  وی گفت: اکنون پیشنهاد من این است که بیمارستان محب و حضرت فاطمه(س)؛ آشتی کنند و از درآمد بیمارستان محب که با تعرفه 3 یا 4 برابری کار می کند، برای توسعه این بیمارستان که با تعرفه دولتی برای فقیرترین افراد درمان ترمیمی ارائه می کند، هزینه شود.
  دراین مراسم بخش ICU، کلینیک ویژه درمانی و بخش جراحی جدید بیمارستان حضرت فاطمه (س) با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد و وزیر بهداشت از بخش های جدید و قدیمی این بیمارستان بازدید کرد و در حین بازدید بارها انجام عمل پیوند اعضای بدن مانند انگشت و دست را در این بیمارستان ستود.
   

  پرستار

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها