• لینک کوتاه
 • منبع: وطن امروز کد خبر: 451178

  ۲۱ آبان ۹۵ آزمون استخدامی برای جذب ۱۰ هزار معلم برگزار شد و اکنون پس از گذشت ۲۱۰ روز، همچنان خبری از آغاز دوره آموزشی این افراد نیست و ورود آنها به مدارس از مهر امسال در هاله‌ای از ابهام است.

  به گزارش پارس نیوز،

  چند سالی است که وزارت آموزش‌وپرورش برای تکمیل کادر معلمی خود اقدام به برگزاری آزمون استخدامی از میان افراد دارای تحصیلات دانشگاهی می‌کند و سپس در فرآیندی این افراد وارد مدارس می‌شوند اما تمام این فرآیند از ثبت‌نام تا ورود به مدارس همواره مشکلاتی را برای پذیرفته‌شدگان ایجاد کرده است که در آخرین مورد سرگردانی بیشتری برای افراد ورودی به همراه داشته است.

  آزمون چه زمانی برگزار شد؟

  آزمون استخدامی وزارت آموزش‌وپرورش برای پذیرش ۱۰ هزار نفر ۲۱ آبان ماه ۹۵ برگزار و مقرر شد این افراد از مهر ۹۶ وارد کلاس‌های درس شوند. بر اساس مجوز سازمان اداری و استخدامی کشور و در چارچوب قانون مدیریت خدمات کشوری ۱۰ هزار نفر افراد واجد شرایط که دارای مدرک دانشگاهی هستند، از طریق آزمون کتبی و صلاحیت عمومی، مصاحبه استخدامی و انجام معاینات پزشکی متناسب با نیاز واحدهای آموزشی، به شرط گذراندن موفقیت‌آمیز دوره مهارت و آموزش که توسط دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی برگزار می‌شود به صورت پیمانی در مشاغل آموزشی استخدام می‌شوند.

  قرار شد چه تعدادی معرفی شوند؟

  بنا بر اعلام آموزش‌وپرورش، در این آزمون ۴۰۰۷ زن و ۵۹۹۳ مرد پذیرفته شده‌اند و بر اساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، پذیرفته‌شدگان ملزم به گذراندن دوره یک‌ساله در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی خواهند بود.

  از زمان برگزاری آزمون یعنی ۲۱ آبان ماه ۹۵ تا امروز ۲۱۰ روز گذشته است و هنوز زمان دقیقی برای شروع دوره آموزشی این دسته از پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی وجود ندارد. ضمن اینکه از ابتدا قرار بود این افراد پس از سپری شدن دوره یک‌ساله وارد مدارس شوند اما حالا انگار قرار است بدون هیچ دوره آموزشی به کلاس‌های درس بروند. البته ظاهرا این مشکل فقط مربوط به وزارت آموزش‌وپرورش نبوده و سازمان سنجش آموزش کشور هم در اعلام آمار تکمیل ظرفیت در زمان مقرر دیرکرد داشته اما به هر حال این موضوع هنوز محقق نشده است. روایات مختلفی از زبان مسؤولان آموزش‌وپرورش برای شروع فرآیند دوره آموزشی این ۱۰ هزار نفر وجود داشته است.

  محمود مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان، در نشست خبری ۱۷ مهر ماه ۹۵ گفت:  شرایط آزمون استخدامی امسال مطلوب‌تر از سال گذشته است و ما پیش‌بینی می‌کنیم از دی ماه پذیرش پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی را در دانشگاه فرهنگیان داشته باشیم. همچنین اسفندیار چهاربند، رئیس مرکز برنامه‌ریزی نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش ۲۴ بهمن ۹۵ گفت: از ۲۰ فروردین ماه سال آینده کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی ۱۰ هزار نفری که از طریق آزمون استخدامی وارد آموزش‌وپرورش می‌شوند آغاز می‌شود و تا پایان مردادماه ادامه خواهد داشت. سیدحسن حسینی، مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش هم ۱۵ اسفند ۹۵ از تغییر زمان آغاز دوره‌های مهارت‌آموزی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی به دلیل اجرای فرآیندهای پذیرش خبر داد.

  پیش از این پیش‌بینی شده بود تاریخ شروع دوره‌های مهارت‌آموزی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی از ۲۰ فروردین ماه سال آینده آغاز شود. علاوه بر این سیدحسن حسینی، مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش ۱۶ فروردین ماه ۹۵ گفت: با توجه به این روند احتمال می‌دهیم اوایل اردیبهشت‌ماه دوره‌های آموزشی برای پذیرفته‌شدگان آغاز شود که دانشگاه فرهنگیان با توجه به هماهنگی‌های قبلی برای اجرای آن آمادگی کامل دارد. از بین ۱۰ هزار و ۶۰۰ نفر پذیرفته شده در آزمون استخدامی، نزدیک به ۷ هزار و ۵۰۰ نفر در دوره‌های آموزشی پردیس‌های در نظر گرفته شده از طرف دانشگاه فرهنگیان شرکت می‌کنند.

  این در حالی است که محمود مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان ۲۶ فروردین ماه ۹۶ گفت: درباره شروع کلاس‌ها بنا داشتیم از ۲۰ فروردین ماه ۹۶ کلاس‌ها آغاز شود اما چون اعلام اسامی، انجام مصاحبه و گزینش به طول انجامید، آخرین برآورد نشان می‌دهد از آغاز اردیبهشت ماه سال آینده دوره آموزشی را آغاز می‌کنیم.

  همچنین سیدحسن حسینی، مدیر کل امور اداری و تشکیلاتی وزارت آموزش‌وپرورش ۲۶ فروردین ۹۶ گفت: اکنون بین سازمان سنجش و سازمان اداری و استخدامی اعلام نشدن اولویت‌های دوم و سوم محل اختلاف بوده و پس از تعیین این اولویت اعلام نتایج تکمیل ظرفیت انجام می‌شود. در همین حال اسفندیار چهاربند، رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات ۱۵ اردیبهشت ۹۶ گفت: هنوز زمان قطعی برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی مشخص نیست.

  محمود مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان هم ۱۶ اردیبهشت ۹۶ گفت:  با توجه به زمان برگزاری مناسب دوره‌ها، مردادماه یا حداکثر مهرماه کلاس‌های مهارت‌آموزان آغاز به کار می‌کند و مهارت‌آموزان برای دوره‌ای یک‌ساله مشغول به تحصیل می‌شوند.

  علاوه بر این شاپور محمدزاده، سرپرست دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت آموزش‌وپرورش ۱۰ خرداد ۹۶ گفت: اعلام اسامی تکمیل ظرفیت از سوی سازمان سنجش با تأخیر همراه بود و این سازمان لیست تکمیلی شامل اسامی ۶۰۰ نفر را روز گذشته به ما اعلام کرد. گزینش این افراد و اعلام نتایج نهایی یک ماه به طول می‌انجامد، بر همین اساس احتمال برگزاری دوره‌های آموزشی در تابستان بسیار پایین است و  دوره‌ها مهرماه توسط دانشگاه فرهنگیان برگزار می‌شود.

  در همین حال نعمت‌الله موسی‌پور، معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان ۱۷ خردادماه ۹۶ گفت: دوره پذیرش رسمی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی سال گذشته، مهر ماه سال ۹۶ است و یک سال به طول می‌انجامد. این افراد از مهر ماه همزمان با شروع دوره‌های آموزشی وارد مدارس می‌شوند. برای ورود این افراد به دوره‌های آموزشی یک دوره آمادگی ۴ تا ۶ هفته‌ای در نظر گرفته شده است که احتمالا از ۱۵ مرداد ماه شروع می‌شود و تا اواخر شهریور ادامه خواهد داشت. پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی اکنون هم به مشخص نبودن وضعیت استخدامی خود اعتراض دارند و هم نگران از اعلام دیرهنگام اسامی نهایی هستند. به نظر می‌رسد باید هماهنگی بیشتری بین وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان سنجش آموزش کشور در برگزاری و اعلام نتایج آزمون استخدامی انجام شود تا شاهد اینگونه مشکلات نباشیم.

   

  دوره های آموزشی آزمون استخدامی k hsjonhld جذب معلم

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها