به گزارش پارس به نقل از فارس، حدود سی و پنج سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد و تاکنون شاهد ۱۰ دوره ریاست جمهوری در کشور بوده ایم که هر کدام در بخش های مختلف سعی بر این داشتند تا در عرصه فرهنگی به عنوان مهترین مولفه جمهوری اسلامی نقش داشته باشند.

با توجه به اهمیتی که حوزه فرهنگ در جمهوری اسلامی ایران دارد و با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری بر مهندسی فرهنگی با چند تن از افرادی که در حوزه فرهنگ صاحب نظر هستند و نقشی در این حوزه دارند گفت وگوهای کوتاهی داشتیم تا یک سوال کلیدی را از آنها بپرسیم تا شاید با شناسایی نقاط ضعف بتوانیم چراغی را برای حل مشکلات در اختیار مسئولان و کسانی که در این موضوع اثر گذار هستند بگذاریم.

* وزیر ارشاد: کارهای زمین مانده فراوانی وجود دارد

سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره اینکه با توجه به اینکه در ماه های پایانی مسئولیت خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستید فکر می کنید چه کار فرهنگی بر زمین مانده ای همچنان باقی است که نتوانسته اید به آن جامه عمل بپوشانید، گفت: نمایشگاه « ره توشه» برپا شد تا کارهای انجام داده وزارتخانه به نمایش گذاشته شد.

وی ادامه داد: اگر دفاتر انجمن سینمای جوان و یا کانون های مساجد را فعال تر می کنیم قطعاً باید حمایت های جدی هم در راستای آنان از جوانان داشته باشیم البته بخشی از امور مبتنی بر اعتبارات است و بخشی هم به دامنه گسترده کارها بازمی گردد. امروزه دنیا تشنه فیلم ها و فرهنگ ایرانی است، در ایام نوروز در این راستا گروه های فرهنگی به ۲۵ کشور اعزام شدند که نشانه استقبال دنیا از فرهنگ ماست که باید به این موارد نیز پاسخ دهیم.

وزیر ارشاد در ادامه خاطرنشان کرد: البته کارهای زمین مانده فراوانی وجود دارد بخشی به اعتبارات و عدم اختصاص آن به بخش فرهنگی و هنر بازمی گردد که از ابتدای انقلاب هم این مهم مشاهده می شود در حالی که این موضوع می تواند اثربخش باشد. مثلاً در شهرستان گتوند زادگاه قیصر امین پور بود یک مجتمع فرهنگی و هنری کوچکی افتتاح کردیم که باعث شور و شعف فراوان میان جوانان شد. گاهی یک اعتبار اندک اختصاص یافته به این پروژه فرهنگی بازتاب خیلی مثبتی دارد اما معمولاً اولین جایی که اعتبارات کمی را به آن اختصاص می دهیم فرهنگ است در حالی که اگر واقعا ما می خواهیم کارهای خوب را بهبود بخشیم باید توجه به فرهنگ صورت گیرد اگر فرصت شود در اواخر دوره کنونی لیستی از کارها را برای ادامه دهندگان این راه ارائه می کنم.

* رئیس حوزه هنری: هنوز جایگاه و اهمیت حوزه فرهنگ و هنر تبیین نشده است

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری هم درباره کارهای فرهنگی روی زمین مانده اظهار داشت: به اعتقاد بنده مهمترین کار بر زمین در حوزه فرهنگ، تبیین جایگاه و اهمیت حوزه فرهنگ و هنر است. امروز نگاه به این حوزه، سطحی و غیر واقعی است لذا همه کس با هر میزان مایه و با هر مقدار مایه به خود اجازه می دهد در این بخش ها جانمایی کند و حکم صادر نماید.

وی ادامه داد: آیا در حوزه های دیگر چنین اجازه ای به کسی می دهند؟ بزرگترین دلیل بر این که علی رغم تأکید رهبر معظم انقلاب، جایگاه و اهمیت این حوزه نشناخته است برخوردی بود که سال گذشته در بحران اقتصادی که در تأمین منابع مالی دولت پیش آمد، نخستین بخشی که از بودجه اش کاسته شد این حوزه بود اما پروژه های عمرانی حتی الامکان تعطیل نشدند. در حالی ما در زمانه جنگ هستیم و شیوه جنگ این روزگار فرهنگی است.

* مدیرعامل انتشارات سروش: به فرهنگ به صورت بایسته و شایسته توجهی نداریم

مهدی فضائلی کارشناس سیاسی و فرهنگی که مدیرعامل انتشارات سروش است، هم گفت: مهمترین مشکل فرهنگی عدم توجه به فرهنگ است. به فرهنگ به صورت بایسته و شایسته توجهی نداریم و عدم توجه درست به فرهنگ در بخش های مختلف خود را نشان می دهد و از بودجه تا اولویت هایی که تعریف می کنیم نشان دهنده اینست که ضعف های زیادی داریم و به نتیجه ای می رسیم که چند سال پیش مقام معظم رهبری « مظلومیت فرهنگی» نامیدند.

* مرحوم امیرحسین فردی: کار چندانی در زمینه ادبیات انقلاب انجام نشد

امیرحسین فردی رئیس مرکز آفرینش های حوزه هنری هم ادبیات انقلاب را بر زمین خواند و گفت: بیشتر در زمینه ادبیات انقلاب حرف شده است و کار چندانی در این عرصه نداشتیم و این در حالیست که این موضوع از اهمیت زیادی دارد.

* قائم مقام بنیاد سعدی: باید همه خانواده فرهنگ دور هم جمع شوند

حجت اله ایوبی قائم مقام بنیاد سعدی که پیش از این مدیر موسسه فرهنگی اکو بوده است، هم خاطرنشان کرد: زبان و ادبیات فارسی پنجره ای است به تمام رشته های فرهنگی ایران است که باید مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام شود اینست که همه خانواده فرهنگی بیشتر دور هم جمع شوند و از اقداماتی که باعث شده تا افراد فرهنگی از همدیگر دور شوند، جلوگیری کرد.