به گزارش پارس ، سرهنگ فریدون خالقی فرد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سارقان برای ارتکاب عمل مجرمانه خود نیازمند انگیزه و زمینه مساعد هستند، گفت: اگر سارقی که دارای انگیزه انجام این عمل مجرمانه است، زمینه مساعد را برای ارتکاب مشاهده کند، چرخه سرقت انجام می گیرد و ما باید شرایطی فراهم کنیم که این زمینه ها کم یا از بین برود.

وی با بیان اینکه متاسفانه گاهی سهوا مسئولان کشورنیز تصمیماتی اتخاذ می کنند که عواقب و تبعات مختلفی دارد، گفت: سال گذشته براساس مسائل اقتصادی، بانک مرکزی تصمیمی در مورد فروش سکه در مدت معین اتخاذ کرد که در همان زمان ما به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد اعلام کردیم که باید تبعات و تمهیدات در فروش این سکه ها اندیشیده شود.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه مسئولان باید تمهیداتی در مورد نگهداری این سکه ها در بانک ها، در نظر می گرفتند، گفت: حتی باید تمهیدات تامینی نیز برای ارائه این سکه ها به مردم، انتقال از بانک به منزل و همچنین نگهداری در منزل در نظر گرفته می شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه نقطه نظرات کارشناسی مورد کم توجهی قرار گرفت، گفت: حداقل بانک ها باید برای نگهداری این سکه و طلاها در بانک شرایط آسان تری را مهیا می کردند، چرا که بعضا دیده شده به علت کمبود یا هزینه بالای صندوق های امانات از نگهداری آنها در بانک خودداری می کنند.

خالقی فرد با بیان اینکه تجربه به سارقان اثبات کرده است که داخل هر منزلی سکه و ارز وجود دارد، گفت: در بازجویی های فنی و پلیسی گاها دیده شده که سارقان عنوان می کنند که از منازل دست خالی بیرون نمی آیند و این انگیزه فراوانی برای سرقت از منزل برای سارقان ایجاد کرده است.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه نگهداری طلا و سکه در منزل، آیتم تشویقی برای سارقان محسوب می شود، گفت: این سبب شده که سارقان به گفته خودشان" دست خالی از منازل خارج نشوند. "

وی با رد برخی شایعات مطرح شده در مورد اینکه سارقان به دستگاه های طلایاب مجهز هستند، گفت: این مطلب به شدت تکذیب می شود چرا که تاکنون پرونده ای در مورد این موضوع تشکیل نشده است و از لحاظ فنی نیز این امر ناشدنی است.

خالقی فرد به دارندگان طلا و سکه توصیه کرد: از نگهداری این اقلام در منازل خودداری کرد اما در صورتی که مجبور به این امر شدید، از قرار دادن این اموال در محل های متعارف همچون گاوصندوق و کشوهای میز که سارقان به آنها اشراف کامل دارند، خودداری کرده و از جاسازهایی که سهل الوصول نباشد، داخل منزل استفاده کنید.