در بازار مکاره شبکه های اجتماعی و مدعیان جان و مال مردم، خوزستان جایی نداشت:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 428379

  روز گذشته 11 شهر خوزستان در روز ناگهان شاهد شب شدند و برق و آب شان به خاطر مه و گردو غبار قطع شد ولی به نظر این معضل برای کسانی که پرچم هایشان برای حوادث مشابه همیشه بالاست، ارزش چندانی نداشت!

  به گزارش پارس نیوز؛ چرا #لاشخورهای_سیاسی برای قطعی آب و برق و تعطیلی اداره ها، مدارس و دانشگاه های یازده شهر خوزستان #هشتک_استعفا راه نمی اندازند ؟! این پرسشی است بسیار قابل تامل که از سوی برخی از فعالین شبکه های اجتماعی از مدعیان پیگیر مشکلات و حوادث طبیعی و غیرطبیعی پرسیده می شود ولی پاسخی دریافت نمی شود!

  درست 17 روز پیش حادثه ای در قلب تهران رخ داد و در همان ساعت های اول هشتگ های #پلاسکو، #plasco و #قالیباف_استعفا، به هشتگ های نخست شبکه های اجتماعی تبدیل شد و مسئولان دولتی و حامیان شان که نیز خود را همواره در این موارد پاسخگو می دانند و به بیش فعالی زائدالوصفی دچار می شوند، وعده یافتن مقصران و معرفی آنها به پیشگاه ملت شریف ایران را دادند!

   

  در کنار بسیج شبکه های اجتماعی که بر محور انتقاد از مدیران شهری تهران قرار گرفته بود و کانال های زرد تلگرامی نیز به این بسیج پیوسته و به صورت ثانیه ای گزارش حادثه را ارائه می کردند، بسیاری از مسئولان و مقامات بی ربط به مدیریت بحران برای عقب نیفتادن از قطار گرفتن عکس سلفی در کنار پلاسکو، خود را به تقاطع جمهوری - استانبول رساندند. ولی مشخص نیست چرا این مسئولان دغدغه مند علاقه ای به گرفتن عکس با گردو غبار خوزستان ندارند که منجر به قطعی آب و برق شهرهای این استان نیز شده است!

  خوزستان و استان های غربی، سال های سال است که با ریزگردها دست و پنجه نر می کنند و بی توجهی مسئولان به آن منجر به وخیم شدن اوضاع  گردیده است. در ماههای گذشته شدت گردو غبار از سال های قبل بیشتر شده و به عقیده کارشناسان منبع اصلی آن که منجر به قطعی آب و برق نیز شده، داخلی است.

  به طور کلی یکی از معضلات اصلی کشور که با رونق گرفتن شبکه های اجتماعی نیز خود را به صورت واضح تری عیان ساخته، نگاه حزبی و جناحی به مشکلات و حوادثی است که در اشل ملی قرار می گیرند و با جان و مال میلیون های ایرانی درگیر است. درست است که حادثه پلاسکو که منجر به شهادت و کشته شدن 20 نفر از جمله 16 شهادت از اهمیت بالایی برخوردار بود ولی دقیقا در سراسر کشور نیز حوادثی روی می دهند که نیازمند نگاه ویژه برای حل آن است.

  حوادثی که نان و آب سیاسی ندارند

  متاسفانه نگاه سیاسی به موضوعات حیاتی که منافع ملی را درگیر می سازد و ارتباط مستقیم با جان و ثروت مردم دارد، به آفت این روزهای عرصه سیاسی و اجتماعی ایران تبدیل شده است. اگر در گردو غبار خوزستان یا سیل سیستان و بلوچستان یا گرفتاری استان های شمالی در زمان قطعی گاز، یک مسئول از رقبای سیاسی دولت در آن مناطق بر سر کار بود، اینگونه رسانه ها و شبکه های اجتماعی طرفدار دولت و اصلاح طلب از کنارش عبور می کردند؟ آیا کمپین های استعفا و محاکمه همچون قارچ سبز نمی شدند؟ و آیا برخی آنقدر وقیحانه برنامه ریزی های "آشنایی" را برای تبدیل کردن تشییع پیکر قربانیان جهت تبدیل آن به دادگاه محاکمه مسببان تدارک نمی دیدند؟

   

  کاملا مشخص است که اینگونه سناریوها برای پلاسکو اندیشیده شد و اجرا گردید! چون در یک طرف ماجرا شهردار تهران قرار داشت. شهرداری که به عنوان رقیب سیاسی دولت و اصلاح طلبان در نظر گرفته می شود و می بایست از هر حادثه جهت بایکوت کردن و تحت فشار قرار دادن وی استفاده کرد. در موارد مشابه که حوادثی در کشور روی می دهد،‌ انصاف و اخلاق دُر گرانبهای می شود که خبری از آن نیست. برخی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس و اعضای شورای شهر تهران که آمار پست آنها در شبکه اجتماعی توئیتر به اوج رسیده بود، حتی یک پست هم برای مردم سیستان یا خوزستان نزدند!! کسانی که حتی عنوان می کنند به عنوان پزشک اگر نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز نیاز به درمان داشته باشد، به خاطر قسم پزشکی او را معالجه می کنند!؟ (اشاره به توئیت رحمت الله حافظی، عضوشورای شهر تهران که به اعتصاب آرش صادقی، زندانی امنیتی را بهانه قرار داده بود و مثال نخست وزیر اسرائیل را زده بود)، برای جان و حیات میلیون ها خوزستانی درگیر با مشکلات ریوی، هیچ واکنشی نشان ندادند!!

   

  اهتمام و تلاش دولتمردان و به تبع آن حامیان اصلاح طلب و اعتدال گرای اش، جهت بررسی تمامی جوانب حادثه پلاسکو و تشکیل هیات ملی ویژه پلاسکو که ابعاد حقوقی، فنی و تخصصی و حتی اجتماعی را مورد کنکاش قرار خواهد داد، زمانی قابل تقدیر و مهم جلوه می کرد که تلاشی مشابه در زمینه های دیگر و در حوادث مشابه شکل می گرفت. تبدیل سازی حوادثی مانند پلاسکو به فرصت سیاسی جهت نابود کردن رقبای سیاسی، فریبی است که ناگهان خود را در موارد مشابه نشان می دهد. سیلاب سیستان و معضل لاعلاج مانده ریزگردهای خوزستان، نشاندهنده بازی های صوری دولت و حامیانش برای پیگیری حقوق مردم بود و افکار عمومی نیز قاضی نهایی چنین بازی هایی خواهند بود و با در کنار هم قرار دادن آنها به قضاوت واقعی خواهند نشست!

  جان کلام آنکه سیاست در معنای واقعی خود علم مدیریت بر کشور و تدبیر است ولی عده ای آن را به نحوی بازی می کنند که تفکر قالبی در میان جامعه شکل گیرد تا آن را کثیف ارزیابی کنند! انتظاری که مردم ایران از سیاستمداران خود دارند این نیست که منافع حزبی و جناحی را به منافع ملی اولویت بخشند بلکه جهانبینی اسلامی نظام جمهوری اسلامی عرصه ای را فراهم ساخته تا ارزش های انسانی و اخلاقی نه تنها در میان اجتماع بلکه در تمامی عرصه ها اعتلا بخشیده شود. نگاه و رویکردی که در حال حاضر در عرصه سیاسی توسط برخی از شخصیت ها و رسانه های حامی دنبال می شود، هیچ رنگ و بویی از اخلاق مداری و اهمیت بخشیدن به منافع ملی ندارد. ای کاش در بازار مکاره سیاست و در فاصله زمانی کوتاهی که بین حادثه پلاسکو و حوادث مشابه در اقصی نقاط کشور وجود داشته،‌ به نحوی برخورد  می شد تا شائبه بازی های سیاسی کمرنگ می شد! اما وقاحت و سیاست درهم آمیخته شده و جایی برای برخورد اخلاقی و انسانی باقی نمانده است!

   

  خوزستان شبكه هاي اجتماعي توئيت
  • ناشناس
   پاسخ

   این بدبختیهااززمان دولت قبل بوده دولتی که این خاکهارا متبرکت وازکربلامیدونست

   • حسین

    شما درست می‌گی، هرچی اتفاق بد هست مربوط به دولت قبله
    مثلا من که نقرس دارم مشکل تازه‌ای نیست مربوط به دولت قبله

  • ناشناس
   پاسخ

   برادر ابراهیمی خوزستان مستعمره تهران واصفهان ومشهد و تبریز وغیره هست که باید منابع زیرزمینی ورو زمینی اش غارت شود وخرج بریز بپاش مرکز نشینان شود اصلا ما ادم نیستیم

   • حمید

    سلام دوست عزیز، چرا فکر میکنی خوزستانیها آدم نیستند. همین الان اگه خطری خوزستان را تهدید کنه مطمئن باش خیلیها مثل زمان جنگ تحمیلی درکنارتان خواهند بود. اینکه حالا بدلایل داخلی و بیرونی معضل ریزگردها جنوب و غرب را فراگرفته به زیاده خواهی ما آدما در بهره مندی و سوء استفاده از منابع آب و خاک، بی برنامگی دولتها و نمایندگانمان در مجلس برای استفاده از منابع و تاکیدنداشتن و ندانستن اولویتها ، و بسیاری از مسایلی که از حوصله این بحث خارج است میباشد. خلاصه باید با تجمع مسالمت آمیز و ارائه پیشنهادات قابل اجرا با مشارکت عمومی و هزینه وسرمایه گذاری دراز مدت و کلان دولت این فاجعه انسانی در خوزستان و سراسر غرب و جنوب را خاتمه داد. سلامتی خوزستانیها آرزوی ملت ایران است و احترام ششان واجب.

  • ناشناس
   پاسخ

   ان شاالله همه ما یه روزی از خواب غفلت بیدار بشیم. الهی آمین

  • محمد
   پاسخ

   شما که خودتون هم توی این گزارشونت بجای اینکه از مردم خوزستان حرف بزنید ؛ بصورت خیلی حرفه ای داری بیگناهی قالیباف رو تو ذهن خواننده القا میکنید.شماهم دارید استفاده ابزاری میکنید.مثل بقیه....

  • ناشناس
   پاسخ

   خوزستان پایتخت انرژی و ثروت ایران از ابتدایی ترین امکانات محروم است

  • ناشناس
   پاسخ

   بداد مردم خوزستان برسید

  • ناشناس
   پاسخ

   بخدا اگه نفت و آب ها توی اصفهان بودند، یه قطره اش را هم به خوزستان نمی دادند. انتقال آب! انتقال نفت!به خوزستان! عمرا

  • فاطمه
   پاسخ

   آره ثروت خوزستان استان های بالانشین غارت کردن که سرتاسرشون،روبگردی یه چشمه آب،نمیبینی،روزبه روزبزرگترمیشن، آب رودخونه ها،برق سدهای خوزستان،نفتش،گازش..همه مال بقیه خودمون التماس کنیم شایدکسی نیم نگاهی،کنه مثلاهشتگ راه بندازه.ازماست،که،برماست...

  • فاطمه
   پاسخ

   آره ثروت خوزستان استان های بالانشین غارت کردن که سرتاسرشون،روبگردی یه چشمه آب،نمیبینی،روزبه روزبزرگترمیشن، آب رودخونه ها،برق سدهای خوزستان،نفتش،گازش..همه مال بقیه خودمون التماس کنیم شایدکسی نیم نگاهی،کنه مثلاهشتگ راه بندازه.ازماست،که،برماست...

  • مجتبی
   پاسخ

   تاریخ قضاوت میکنه لاشخور کیه... کسی که دغده وطنش رو داره یا کسی که دغدغه هم مسلکی های سیاسیش رو داره... متاسفم براتون

  • عبدالحسین
   پاسخ

   وجود ریزگردها یک پدیده طبیعیه و با رسیدگی همه مسئولین مرتبط هم حل نمیشه .... مثل اینکه من الان توی منطقه گرم و خشک زندگی کنم اما انتظار داشته باشم که جنگل داشته باشه و هواش همیشه بارونی باشه...... همه کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل عربستان و عراق و ..... بیشتر شهراشون هواش همینجوریه....... اما مردمش داد و بیداد نمی کنن چون کم توقعن و ......

   • بینام

    کم توقع؟؟!!توصیه میکنم اطلاعاتتو ببری بالا...کدوم کشورهای حوزه ی خلیج فارس این هوارو دارند؟؟؟؟!! نفت گازمونو میبرند و پولش توی شهرهای دیگه خرج میشه و مردم خوزستان میشن پر توقع؟؟؟!!!هور العظیم و کارون خشک شدن بخاطر لوله کشی آبش به استانهای دیگه و نتیجش ریزگرد وهوای آلوده برا کردن خوزستان...متاسفم که به شما بگیم هم وطن..

   • خوزستانی

    یا نفهمیدی قضیه چیه،یا خودتو زدی ب نفهمی
    قبل از ۱۵ سال پیش ک این همه سد افتتاح نشده بود و آب منتقل نکرده بودن و تالاب نخشکونده بودن،گرد و خاک بود؟

  • Hassan
   پاسخ

   اگه البته کارهای انتخابات آینده بذاره چند هفته دیگه همت می فرمایند یه هشتکی مرقوم می فرمایند

  • مهدی
   پاسخ

   به داد آب و هوا ی خوستان برسید آب پر از املاو مواد شیمیایی و آلی شده حتی دستگاه تصفیه آب تو خونه هامون این املاح رو نشون میده بالاترین آمار سرطان روده و کلیه و کبد اخه کجایید ؟؟
   چرا شرکت نفت هیچ اقدامی برای تصفیه یا فیلتر کردن مشعلهای نفتی نمیکند چرا این همه مواد شیمیایی را شبانه روز در حلقمون فرو میکنن ؟!!!

  • مهدی
   پاسخ

   .....خوزستان ماتم سراست ... .خدایا به داد خوزستان برس خفه شدیم ..... آسمون خوزستان تاریکه و سیاه آخه چرا از تجهیزات جدید نفتی استفاده نمیشه کجای دنیا اینچنین مشعلهایی داره چه گناهی کردیم در این منطقه به دنیا امدیم طبق کدام استاندارد تاییده بهداشتی شرکت نفت تایید میشه؟ طبق کدام بند مردم گرفتار شدند از نوزاد تا پدر و مادر و بزرگترها . چرا آمار مراجعه به پزشکها و سی تی اسکنها و هزار جور آزمایشهای عجیب و غریب کبد و ریه و کلیه رو نمیبینید ؟ آقای لاهیجان زاده مسئول محیط زیست استان چطور تاییده به شرکتهای نفتی و فولادی که اهواز و خوزستان رو محاصره کردن میدی؟!! هر خانواده ایی را میبینی به شکلی مریضی در ارتباط با آلودگی مواد نفتی و شیمیایی و مواد پراکنده شده آلی دارد چرا کتمان میکنید چرا شرکتها موظف به پرداخت غرامت به مردم نیستند از کدام بهداشت حرف میزنید بهداشه محیط زیست و درخت و گیاهان یا از وضعیت آب پر از مرض
   از هوای پر از سم از رودخونه کارون یا بهتره بگم لجنزار کارون از بهداشت مواد غذایی ؟؟!!! تو را به خدا به داد مردم برسید اگر میتوانید بسم الله اگر در توانتان نیست خدانگهدارتان
   آقایان بزرگواران شرایط بحرانی اهواز ماتم سراست

  • مهدی
   پاسخ

   !!!!!خوزستان آب ندارد هوا ندارد اهوازشرایط بحرانیه !!!

  • مهدی
   پاسخ

   !!!!!خوزستان آب ندارد هوا ندارد اهوازشرایط بحرانیه !!! آقا هر استان نفت میخواد بیاد ببره مشعلهاشو همونجا بزنه هر استانی به اندازه نیازش ببره تو شهر خودش تقطیر کنه ببینید با وجود 2 برابر شدن سهمیه تولید نفت ایران چه بلای خانمان سوزی دچار نوزادان و کودکان تا بزرگترها شده // آبها پر از مواد سرطان زا ست پای درخت و گیاهان مواد شیمیایی و آبهای ۀوده میریزند و از هوا هم که شب و روز دودهای غلیظ نفتی روشون میشینه
   بیایید سبزی خوردن بخورید تا طعمع نفت رو حس کنید بیایید در مزارع سبزی بروید و برگهای سیاه و چرب را به چشمتان ببینید

  • ناشناس
   پاسخ

   آب دجله و فرات که توسط ترکیه مسدود شده ونمی تواند مانند قبل عراق را آبیاری کند کشور ما هم تمام رودهایی که به عراق می ریزد را دارد می بندد - بوته کاری و انتقال آب دریا هم که صورت نمی گیرد ! پس چطور می شود جلوی این ریز گردها را گرفت . غیر ممکنه

  • ناشناس
   پاسخ

   وقتی جوونهای خوزستان میرن شرکتهای نفتی خوزستان استخدام میشن چرا طلبکار نیستن؟؟؟اقای محترمی که نوشتی نفت دود و .... داره با شمام

   • محمد

    من که تو خوزستان زندگی میکنم بیشتر استخدامیها از شهرهای غیراز خوزستانه! بعد هم تو هرمنطقه ای که دارای معدن نفت، گاز، ذغال سنگ، فولاد ، گردشگری و... محل درآمد در اون منطقه هستن این حق مردم اون منطقست که به اونها (مردم منطقه دارای درآمد) خدمات ویژه ای اختصاص داده بشه وایجاد شغل برای جوانان همون منطقه کمترین خدمتی است که به مردم منطقه دارای درآمدبشه. و اگه جنگی توی هرنقطه ایران خدای نکرده رخ بده مردم خوزستان هم در دفاع ازمرزو بوم کشورشان شرکت میکنن

  • رامین
   پاسخ

   ایران شده تهران تهران شده ایران خوزستان به چندمن!!!!!!!!

  • محمد
   پاسخ

   بیشتراستخدامی های شرکت نفت و پتروشیمی ازشهرهایی غیر ازخوزستانه! بعدهم ایجاد شغل برای هرمنطقه ی درآمدزا، از مطلبات اولیه ی مردم اون منطقه است

  • محمد
   پاسخ

   ممنون از انتشار پیام

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها