به گزارش پارس به نقل از ایسنا، این بازیگر که در دهه ۶۰ پس از بازی در کارهای تلویزیونی « محلهٔ برو بیا» ، « محلهٔ بهداشت» و « باز مدرسم دیر شد» وارد سینما شد و بعد از ایفای نقش در فیلم هایی چون « مردی که موش شد» ، « مأموریت» ، « اجاره نشین ها» ، « گراند سینما» و بویژه فیلم « مادر» به یکی از چهره های شناخته شده سینمای ایران تبدیل شد.

« دزد عروسک ها» ، « ای ایران» ، « سفر جادویی» و « ناصرالدین شاه آکتور سینما» از دیگر فیلم های مطرح این بازیگر در دهه ۶۰ هستند و در اوایل دهه ۷۰ نیز عبدی دوران موفقیت و مطرح بودنش را به عنوان یکی از گران ترین بازیگران سینما با فیلم های « مدرسهٔ پیرمردها» ، « سیرک بزرگ» ، « دلشدگان» ، « هنرپیشه» ، « روز فرشته» ، « رویای نیمه شب تابستان» ، « تحفهٔ هند» ، « آرزوی بزرگ» ، « آدم برفی» و « مرد آفتابی» ادامه داد.

« جنگجوی پیروز» ، « نان و عشق و موتور ۱۰۰۰» ، « قاعدهٔ بازی» از معدود آثار نسبتا موفق عبدی در ۱۵ سال اخیر هستند که سایر فیلم های او کمتر نشانی از سابقه گذشته اش دارد.

این بازیگر با فیلم « خوابم می اد» به عنوان اولین تجربه کارگردانی رضا عطاران بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از سی امین جشنواره بین المللی فجر دریافت کرد، سیمرغی که یک بار برای فیلم « مادر» گرفته بود، این بار برای بازی در نقش مادر به او اهدا شد!

اکبر عبدی به غیر از « خوابم می آد» که نقش یک زن را بازی کرد، سال ها قبل تر با فیلم « آدم برفی» با گریم متفاوتی نقش زن را بازی کرد.

علاوه بر نقش های کمدی اکبر عبدی، نباید نقش متفاوت او را در فیلم « مادر» علی حاتمی از یاد ببریم خصوصا آنجایی که می گفت، « مادر مُرد، از بس که جان ندارد! »

جواد طوسی، منتقد سینما چندی پیش درباره این بازیگر نوشته بود: « با مرور کارنامه پرفراز و نشیب « اکبر عبدی» ، می توان به خودساخته بودن این بازیگر غریزی پی برد. از بازی های اولیه او در برنامه های کودک و نوجوان در تلویزیون از جمله « بازم مدرسه ام دیر شد» که حالا برای نسل های نه چندان جوان تبدیل به نوستالژی شده تا بازی او در فیلم های « دزد عروسک ها» (محمدرضا هنرمند) ، « هنرپیشه» و « ناصرالدین شاه آکتورسینما» ، « سفر جادویی» (ابوالحسن داوودی) ، « دلشدگان» (علی حاتمی) ، « اجاره نشین ها» (داریوش مهرجویی) و « آدم برفی» (داوود میرباقری) ، نشان از انعطاف پذیری اش برای ایفای نقش های گوناگون دارد. کافی است تا جنس بازی عبدی در « اجاره نشین ها» را با بازی او در « هنرپیشه» و – به ویژه - « آدم برفی» مقایسه کنیم تا به این واقعیت پی ببریم. »

عبدی که دوباره روند پرکارش را در سینما از سر گرفته طی ماه های اخیر مقابل دوربین فیلم هایی چون « نیکان و بچه غول» رحمان رضایی، « شاباش» حامد کلاهداری و « آشغال های دوست داشتنی» محسن امیر یوسفی رفته و همچنین ایفاگر نقش متفاوت دیگری در فیلم جدید فریدون جیرانی « زندگی دوگانه فیروز» است.