• لینک کوتاه
 • منبع: سلامت نیوز کد خبر: 407198

  کمبود خواب در شب، افراد را به مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های کافئین دار و حاوی شکر فراوان مانند نوشابه‌های گازدار سوق می‌دهد.

  به گزارش پارس نیوز،

  مطالعات اخیر در آمریکا نشان می‌دهد، کمبود خواب در شب، موجب سوق دادن افراد به مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های کافئین دار و حاوی شکر فراوان مانند نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های انرژی زا می‌شود، امری که تشدید چاقی و دیابت را در پی خواهد داشت.

  بر اساس گزارش Sleep Health، این پژوهش توسط محققان مرکز سلامت «سان فرانسیسکو» وابسته به دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا انجام شده است. در این تحقیقات، با مطالعه بر روی ۱۸ هزار و ۷۷۹ بزرگسال در سان فرانسیسکو، تاثیر کمبود خواب شبانه در این افراد را بر مصرف نوشیدنی‌های شیرین حاوی شکر و مواد انرژی زا بررسی کردند. محققان دریافتند افرادی که در شب پنج ساعت یا کمتر می‌خوابند، تمایل بیشتری به نوشیدنی‌های کافئین دار و شیرین مانند نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های انرژی زا دارند.

  این گروه تحقیقاتی بر این باورند که کمبود خواب شبانه باعث می‌شود افراد برای بیدار ماندن، تمایل بیشتری به خوردن شکر و کافئین داشته باشند.

  به گفته این تیم تحقیقاتی، اگر انسان به طور روزانه فقط در یک هفته، خواب کافی نداشته باشد، این امر می‌تواند آسیب قابل توجهی به رگ‌های خونی وارد کرده و او را بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دهد.

  براساس این پژوهش، مدت زمان ایده آل برای خواب شبانه ۷ تا ۸ ساعت است و توصیه می‌شود کسانی که خوب نمی‌خوابند برای این مشکل به پزشک مراجعه کنند.

  بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۶۵ درصد از جمعیت بزرگسال و ۲۰ درصد از نوجوانان در منطقه مدیترانه شرقی از اضافه وزن و چاقی رنج می‌برند.

  مصرف مواد قندی نه فقط چاقی بلکه شیوع دیابت و پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان را در پی خواهد داشت.

  چاقی خواب خواب راحت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها