• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38963

  مسعود کیمیایی معتقد است که وقتی با کسی زندگی کنی خاطره‌ها تصویرت می‌شوند، البته گاهی خاطره‌ها کوچک‌تر از آدم‌ها می‌شوند ولی در یادداشت‌ها خاطره‌ها همیشه بزرگ هستند.

  به گزارش پارس ، این کارگردان سینما پس از حضور در نمایشگاه عکس های عزیز ساعتی با عنوان « تهران با مسعود کیمیایی » به ایسنا، گفت: این عکس ها حیرت آورند، من با عزیز ساعتی زندگی کرد ه ام و وقتی با کسی زندگی کنی خاطره ها تصویرت می شوند.

  او در پاسخ به اینکه کدام عکس های این نمایشگاه را دوست دارد، کوتاه پاسخ داد: عکس های زندان!

  کیمیایی درباره ی کار فیلم سازی اش هم گفت: پس از درخواست پروانه ساخت فیلم هایی که ارائه کرده بودم و رد شدند، برای فیلم « خائن کشی» پروانه ساخت گرفتم اما امکان ساخت آن نیست. این موضوع هم به دلیل مسائل مالی است و بخش خصوصی آنقدر که باید، نمی تواند برای این پروژه پول خرج کند.

    مسعود کیمیایی ۳۰ فروردین ماه به گالری « گلستان» آمده بود تا در افتتاحیه نمایشگاه عکس های عزیز ساعتی که عکس های سه فیلم « رده پای گرگ» ، « تیغ و ابریشم» و « دندان مار» را در برمی گرفت، حضور پیدا کند، عکس هایی که خاطراتی دور را برای کیمیایی زنده کردند.

  در این نمایشگاه که تا ۴ اردیبهشت برپا خواهد بود، حدود ۲۰ عکس از سه فیلم مسعود کیمیایی به نمایش گذاشته شده است که هر کدام یادآور صحنه و تصویری از بازیگران این فیلم ها هستند.

  جایی که فرامرز قریبیان در « رده پای گرگ» سوار بر اسب است و فریماه فرجامی با چهره ای رنجور و غمگین در گوشه زندان « تیغ و ابریشم» سربه گریبان فروبرده است و یا آنجا که گلچهره سجادیه و منوچهر حامدی و جلال مقدم خوشحال و خندان روی تختی در« رده پای گرگ» نشستند.

  در بعضی از این عکس ها که به گفته عزیز ساعتی برای اولین بار منتشر شد ه اند، چهره هنرمندانی را می بینیم که از میان ما رفته اند مثل جلال مقدم و منوچهر حامدی و در برخی هم چهره جوانی آن ها مایه شگفتی است مثل فریبا کوثری در« دندان مار» ، اما شاید از همه دردناک تر دیدن تصویر چهره نگران و مستاصل فریماه فرجامی در « تیغ و ابریشم» است که بار دیگر شرایط این روزهای این هنرمند را به یاد می آورد.

  عزیز ساعتی که به همراه همسرش میترا محاسنی در گالری حضور دارد درباره این عکس ها که همگی به شکل رنگی چاپ شده اند به ایسنا می گوید: روی بعضی از این عکس ها کارهایی کرده ام، البته کارهایی که به نظرم به فرم و شکل اثر کمک می کند.

  او با تاکید بر اینکه تعدادی از این عکس ها برای اولین بار منتشر شده اند، گفت: وقتی ما (به عنوان عکاس سینما) عکس می گیریم، قطعا تهیه کننده می داند که برای ویترین و تبلیغ کار او هم عکس می گیریم اما گاهی برخی فیلم ها ارزش و دارایی هایی دارند که به خود عکاس هم اجازه می دهد کار خودش را انجام دهد، مثل فیلم های علی حاتمی، بهرام بیضایی و مسعود کیمیایی به همین دلیل چنین فیلم هایی باعث شدند من براساس شرایطی که به وجود آمده بود از زاویه دید خودم برای عکاسی استفاده کنم.

  ساعتی با اشاره به اینکه « رد پای گرگ» آخرین فیلمی بود که در آن عکاسی کرد و بعد به سراغ فیلمبرداری رفت در پاسخ به اینکه چرا پس از گذشت سال ها چنین نمایشگاهی را برپا کرده است گفت: پس از این همه سال، تازه فرصت پیدا کرده ام.

  نمایشگاه عکس های عزیز ساعتی از فیلم های مسعود کیمیایی که در تهران ساخته شده یادداشتی را هم از خود کیمیایی با عنوان « روزگاری که عشق واژه ای ست قبل از غارت… » به همراه داشت و به جز آن احمدرضا احمدی هم یادداشتی را برای او منتشر کرد.

  در بخشی از یادداشت احمدرضا احمدی آمده است: « عکس های عزیز شاهد عادل نابودی های گسترده هر روز است در روزگاری که آب و درخت افسانه و رویاست.

  در یک سال گذشته این سومین نمایشگاه عزیز ساعتی است طهران با حاتمی، طهران با بیضایی، تهران با کیمیایِی، سه کارگردان هم نسل من که دوستشان دارم و به کارهایشان اعتقاد دارم. »

    این نمایشگاه عکس که البته هرگونه عکس برداری از آن ممنوع است با استقبال قابل توجه بسیاری از دوستداران مسعود کیمیایی مواجه شد به طوری که تعدادی از جوانان حاضر در گالری برنامه های عصر جمعه خود را فقط برای دیدن کیمیایی تغییر داده بودند و حتی مرد نسبتا جوانی از سیرجان به عشق دیدن کیمیایی خود را به تهران رسانده بود.

  رخشان بنی اعتماد، گلچهره سجادیه، مهوش شیخ الاسلامی، نازنین مفخم، حمید امجد، مصطفی خرقه پوش و هوشنگ گلمکانی، لیلی گلستان، عباس یاری، مسعود فروتن و… آمده بودند برای افتتاحیه ی نمایشگاه « طهران با مسعود کیمیایی» .

  از هر کدام از عکس های این نمایشگاه امکان چاپ سه کپی و با قیمت ۶۰۰ هزار تومان وجود دارد که خود کیمیایی هم یکسری کامل از آن ها را خریداری کرد.

  بخش خصوصی بهرام بیضایی پول زندان ساخت فیلم عشق عکاسی علی حاتمی مسعود کیمیایی عکس

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها