• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38707

  کارگردان فیلم «روزهای زندگی» گفت: نکته مهم در احتیاط فیلمسازان در مورد روحانیون فقدان فرصت تحقیق و پژوهش است که مورد غفلت جدی فیلمسازان قرار گرفته و نوعی کم سوادی آشکار در مورد روحانیون بین فیلمسازان وجود دارد.

  پارس : پرویز شیخ طادی کارگردان سینما در گفت وگو با فارس، درباره وضعیت حضور روحانیت در فیلم های سینمای ایران گفت: فیلمسازان نسبت به فیلم سازی درباره روحانیون تا سال های زیادی بعد از پیروزی انقلاب بااحتیاط برخورد می کردند و ترجیح می دادند در باره سایر موضوعات و ژانرهای سینمایی فیلمسازی کنند.

  وی افزود: دلیل چنین رویکردی عدم شناخت فیلم سازان از ابعاد شخصیتی روحانیون بود و نگران بودند با این شیوه فیلمسازی تصویر روحانیون در سینما دچار خدشه بشود و این خدشه دار شدن می توانست باعث بروز سوتفاهماتی می شد. بتدریج از ابتدای دهه هشتاد سینماگران تمایل پیدا کردند که در باره روحانیت فیلمهای بسازند.

  سازنده « سینه سرخ» با تاکید بر روحیه نقد پذیری روحانیون درباره ترسیم شخصیت روحانیت در فیلمها افزود: روحانیت با توجه به شخصیت و شناختی که از سینما به دست آوردند پذیرفتند که باید مورد نقد قرار بگیرند. البته با توجه به پتانسیل بالای سینمای ایران و فیلمسازان چندان کار جدی در حوزه تصویر روحانیت در سینما انجام نشده است و شخصیت روحانیون واقداماتی که در شکل گیری قیام های مردمی پتانسیل زیادی دارند و این امکان وجود داشت که فیلم های درخشانی در این حوزه ساخته شود.

  شیخ طادی ادامه داد: معتقدم روحانیون شخصیت جذاب و دراماتیکی دارند و شیوه زیست روحانیون هم دست مایه بسیار خوبی برای نوشتن فیلمنامه و فیلمسازی است. جشنواره روحانی در قاب سینما می تواند شروعی تازه برای سینمای ایران باشد و با تلطیف و تعمیق نوع نگاه فیلمسازان به آثار مرتبط با روحانیت، به زودی می توانیم شاعد نوعی اعتلای معنوی و کیفی در آثار سینمایی باشیم.

  سازنده « شکارچی شنبه» در خاتمه با اشاره به اهمیت تحقیق و پژوهش در حوزه فیلمسازی در باره شخصیت های روحانی اظهار داشت: نکته مهم در احتیاط فیلمسازان در حوزه فیلم سازی در مورد روحانیون فقدان فرصت تحقیق و پژوهش است که مورد غفلت جدی فیلمسازان قرار گرفته است و می توانم به جرات بگویم نوعی کم سوادی آشکار در مورد روحانیون بین فیلمسازان وجود دارد.

  انقلاب سینمای ایران فیلم سینما شخصیت روحانیون روحانیت فیلمسازان سوادی فیلمسازی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها