• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38490

  گلعلی بابایی گفت: اگر تأثیری در آثارم مشاهده می‌شود مربوط به عزت‌نفسی است که شهدا داشته و دارند و بنده هیچ تأثیری بر آثار نداشته‌ام.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، محمد ناصری نویسنده در مراسم پاسداشت گلعلی بابایی در خبرگزاری فارس، بیان داشت: در مسجد جوادالائمه سنتی وجود داشت که بانی آن آقای امیرحسین فردی بود. یعنی اگر کسی از آن مسجد شهید می شد اسلایدی درباره آن شهید نوشته و مورد قرائت قرار می گرفت.

  وی اضافه کرد: نخستین متن شهید مسجد جوادالائمه توسط امیرحسین فردی نوشته شد و کارگردانی آن نیز توسط حاج آقا سلطان محمدی و پشت صحنه نیز توسط شهید حبیب غنی پور صورت می گرفت.

  * جنس گلعلی بابایی از جنس شهدا است

  ناصری ادامه داد: در مسجد جوادالائمه همه رزمندگان با گلعلی بابایی روابط خوبی داشتند و بالعکس آن نیز وجود داشت به نوعی جنس گلعلی بابایی از جنس شهدا است. یعنی عشق بابایی شهدا و همیشه معتمد شهدای این مسجد بوده است.

  وی افزود: دکتر فرخی آخرین کسی است که شهید حبیب غنی پور را دیده است و بنده نیز از حواریون شهید غنی پور به شمار می رفتم. ارتباط حبیب با گلعلی بسیار خوب بود که در کتاب « سفر به جنوب» می توان آن را به وضوح مشاهده کرد که گلعلی با غنی پور سر و سرّی داشته و بسامدهای گلعلی بابایی بسیار زیاد است.

  ناصری بیان کرد: در کتاب « سفر به جنوب» عکسی قبل از تشییع جنازه حبیب غنی پور وجود دارد که آن عکس به گلعلی بابایی و حبیب اختصاص دارد که در آن حبیب با گلعلی ترکیب ساخته است حتی در آن اثر حبیب از جملاتی نظیر « ببینیم جور می شود برویم به گردان گلعلی» ، « چادر گلعلی» و سپس « در قهوه خانه گلعلی که حتماً آنجا سفره باز است» ، استفاده کرده است.

  به گفته وی، بچه های مسجد جوادالائمه با گلعلی بابایی بسیار راحت بوده که این امر به دلیل خوبی ویژگی های اخلاقی گلعلی است. به نوعی که بعید می دانم که بچه های این مسجد یادداشتی نوشته باشند و نامی از بابایی در آن نباشد.

  ناصری با اشاره به حمایت گلعلی بابایی از جشنواره ادبی شهید حبیب غنی پور، گفت: گلعلی یکی از حامیان مادی و معنوی این جشنواره به شمار می رود.

  وی به هوش سرشار گلعلی بابایی اشاره کرد و ادامه داد: معلم اکثر بچه های مسجد جوادالائمه بهزاد بهزادپور بود که گلعلی نیز بعد از اتمام کار در تراشکاری در کلاس های او حضور می یافت اما همیشه در این کلاس ها مشغول چرت زدن بود که وقتی با صدای بلند استاد بیدار می شد همه مباحثی که استاد توضیح داده بود را بیان می کرد که این امر نشانگر هوش بالای این نویسنده است.

  ناصری بیان کرد: گلعلی بابایی همه حرفهایش را در عمل زده است به نوعی که تواضع او عجیب و مثال زدنی است به همین منظور صفات گلعلی باعث شده است که برای دل خودم هم که شده آن را قلمی کنم.

  وی افزود: تا کنون ۱۷ جلد از آثار او را در حوزه جنگ مورد مطالعه قرار داده ام که یکی از آثار آن « غوغای غبار» به سفر او به حج اختصاص دارد اما او نه تنها درباره خود سخن نمی گوید بلکه قید و بند نفس خویش نیست.

  ناصری عنوان کرد: از بزرگترین دغدغه های گلعلی بابایی در آثارش می توان به سندیت، تحقیق گسترده و استفاده از راویان اصلی و اصیل و منابع اصل اشاره کرد.

  * بابایی تخیل را در ادبیات انقلاب و دفاع مقدس وارد نمی کند

  به گفته وی گلعلی بابایی آنچه که از جنگ و لشگر ۲۷ متوجه و حس کرده بود را به نگارش درآورده است یعنی این نویسنده ادبیات انقلاب اسلامی آنچه که از جنگ حس کرده، فهمیده و شناخته است را به مخاطب القاء می کند.

  ناصری معتقد است که برخی از نویسندگان ادبیات داستانی کتاب صد صفحه ای را می خوانند و ۲۰۰ صفحه درباره آن مطلب می نویسند اما گلعلی بابایی هزار صفحه می خواند و ۱۰ صفحه درباره آن به نگارش در می آورد.

  ناصری در پایان عنوان کرد: گلعلی بابایی اهل وارد کردن تخیل در ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیست بلکه بیشتر و یا همه آثار او بر طبق مستندات است.

  * بابایی: اگر تاثیری در آثارم هست مربوط به شهداست

  در پایان این مراسم گلعلی بابایی از حضور همه نویسندگان و شاعران ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در خبرگزاری فارس و برپایی این بزرگداشت توسط این خبرگزاری قدردانی کرد و گفت: اگر تأثیری در آثارم مشاهده می شود مربوط به عزت نفسی است که شهدا داشته و دارند و بنده هیچ تأثیری بر آثار نداشته ام.

  ادبیات انقلاب انقلاب اسلامی پشت صحنه جنگ دفاع مقدس قهوه مادی و معنوی مسجد معلم

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها