قاسمی:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 38076

  حاج سعید قاسمی گفت: قبل از نوروز سال ۷۲ آوینی دائما می‌گفت دارم می‌روم تا کارهایم را تمام کنم اما من مخالف این موضوع بودم و می‌گفتم والفجر مقدماتی یک عملیات شکست خورده است.

  به گزارش پارس به نقل از فارس نخستین شب از مراسم « شبی با مرتضی» که به همت رسانه فیلم سازی اوج برگزار می شود با حضور ابراهیم حاتمی کیا، نادر طالب زاده، گل علی بابایی و با قصیده خوانی یوسفعلی میرشکاک برگزار شد.

  براساس این گزارش در ابتدای این مراسم و پس از پخش کلیپی از یادگاری های ماندگار سید شهید مرتضی آوینی در روایت فتح یوسفعلی میرشکاک شاعر و قصیده سرای آیینی به قرائت دو قصیده در مدح مولای متقیان پرداخت.

  در ادامه و پس از اجرای قطعات نمایشی با موضوعیت عاشورا که کارگردانی آن بر عهده بهزاد بهزاد پور بود حاج سعید قاسمی از فرماندهان ۸ سال جنگ تحمیلی و از یاران صمیمی شهید مرتضی آوینی در خصوص وی و ویژگی های آوینی به سخنرانی پرداخت.

  حاج سعید قاسمی در سخنانش گفت: بزرگی یک حرکت از همین نکته مشخص می شود که هنوز پس از ۲۰ سال یاد و خاطره سید مرتضی زنده نگه داشته می شود. ۲۰ سال قبل در فروردین ۷۲ آوینی شهید شد آن هم در سفری که خیلی از رفقای قدیمی همراهش بودند اما آن کسی که باید پرواز می کرد که حال و هوای پرواز کردن داشت و باید از خودمان بپرسیم راز و رمز این شهادت در چیست.

  این فرمانده دفاع مقدس ادامه داد: باید بپرسیم که رمز این ماندگاری چیست و چگونه یک حرکت این قدر جاودانه می ماند؟ . البته در تمام این سال ها برخی از دوستان به شوخی یا جدی به من می گویند که تو آوینی را کشتی اما باید از خودمان بپرسیم چرا سید مرتضی بعد از جنگ با وجود اینکه می توانست مثل خیلی از ما دنبال تکمیل کارهای ناتمامش برود دوباره به سراغ جنگ رفت.

  وی افزود: آوینی اهل فن بود و آدمی که خودش مهندس است، نویسندگی را می داند، در موسیقی دستی بر آتش دارد، به فلسفه مسلط است و مراحلی از عرفان را طی کرده و به زبان های عربی و انگلیسی هم تسلط کامل دارد اما سؤال این است چرا با وجود همه این توانایی ها احساس کرد باید دست به دوربین شود و چیزهایی که ظرف ۸ سال از قلم افتاده بود را دوباره به تصویر بکشد.

  حاج سعید قاسمی در ادامه بیان داشت: وقتی سید مرتضی تصمیم گرفت در سفر آخر به مناطق امنیتی فکه برود هنوز دست نوشته های بچه ها روی میزهای مدرسه باقی مانده بود و بسیاری از آثار جنگ از بین نرفته بود و این آدم فهمیده بود که قرار است به سرعت بولدوزر بیاندازند و این آثار را از بین ببرند و به همین دلیل به سرعت پس از جنگ دست به کار شد تا این آثار را به تصویر بکشد هر چند همان موقع عدم امکانات نگذاشت هم واقعیت ها توسط آوینی ثبت شود.

  یار صمیمی شهید مرتضی آوینی در ادامه صحبت هایش بیان داشت: این احساس تکلیف در شرایطی انجام شد که آوینی نقطه رهایی و وداع یاران را در روایت فتح دارد اما به دلیل عدم امکانات شکسته شدن خط را نتوانست به تصویر بکشد اما باید دید چه رازی در این شهادت است که بین این همه همسفر تنها پای آوینی روی مین والمر رفت.

  حاج سعید قاسمی تصریح کرد: از آن حادثه تنها جز چند فرم عکسی که اصغر بختیاری گرفت چیزی در دسترس نیست و حتی دوربین فیلمبرداری هم از کار افتاده بود اما آنهایی که آن لحظه پیش سید مرتضی بودند می دانند که در لحظه آخر غافلگیر نشد و بدون هیچ گونه لرزشی در صدایش به بچه ها گفت: ما برای همین حرف ها اینجا آمده ایم.

  وی ادامه داد: من عکسی از لحظات آخر آوینی را زمانی که لبنان بودم در اتاقم داشتم و برای آن ها جالب بود که چگونه فردی در لحظات آخر زندگی اش این چنین متفکر است اما برای آن هایی که به ما می گویند تو سید را کشتی می گویم که قبل از نوروز سال ۷۲ آوینی دائما می گفت دارم می روم تا کارهایم را تمام کنم اما من مخالف این موضوع بودم و می گفتم والفجر مقدماتی یک عملیات شکست خورده است و اصلا باید برای چه برویم فکه و این عملیات را به تصویر بکشیم اما آوینی می گفت من، کربلایی از این فکه بسازم که مردم پس از دیدن آن بفهمند که این بچه ها اگر نتوانستند در آن دشمن را شکست دهند دلیلش چه بود و اصلا چرا مجبور بودیم این عملیات را آنهم در رمل های روان انجام دهیم.

  وی ادامه داد: آوینی ۲۰ سال پیش این موضوع را می دانست و فهمیده بود که چگونه آثار جنگ را از بین می بریم و امروز شاهد هستیم که بولدوزر گذاشته ایم پشت آثار و ابنیه و اصلا به این موضوع توجه نداریم که چقدر وجود این آثار برای ما مهم است و در مقطعی تمام آن ها را از بین می بریم و امروز دوباره وقتی می بینیم منطقه از حضور این آثار خالی شده است دوباره کلی هزینه می کنیم تا آنها را سرجایشان برگردانیم و این آدم می دانست که در آن زمان نباید وقت کشی کند و آثار بجای مانده از جنگ را باید ثبت کند.

  یار صمیمی شهید آوینی در مجموعه روایت فتح گفت: آوینی به دنبال دیده شدن خودش نبود و حتی در یکی از قسمت ها که بچه ها بدون هماهنگی با او تصویرش را لابلای تصاویر گذاشته بودند جنجالی به پا کرد که چرا از تصویرش استفاده کردند و راز ماندگاری روایت فتح هم همین است که ۶۰ قسمت از این کار ساخته می شود اما نام و نشانی از سازنده اش دیده نشد.

  حاج سعید قاسمی در خاتمه صحبت هایش با انتقاد از کسانی که می خواهند خود را به هر وسیله به شهید آوینی متصل کنند گفت: متأسفانه شاهد هستیم که امروز برخی از بی انصاف ها وقتی می خواهند بعد از ۲۰ سال در مورد آوینی صحبت کنند اسم واقعی او در دوره دانشجویی اش را مطرح می کنند و یا می گویند دوست او در دوران دانشجویی فلان کس بوده است در حالی که ویژگی انقلاب اسلامی این بود که افرادی مثل آوینی ها را جذب خود کرد و از آن ها افراد دیگری ساخت.

  پس از صحبت های حاج سعید قاسمی بخش دیگری از نمایش های مذهبی به کارگردانی بهزاد بهزاد پور اجرا شد و پس از آن وحید جلیلی مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی چند دقیقه ای در خصوص ویژگی های آوینی به صحبت پرداخت.

  جلیلی اظهار داشت: من اولین باری که آقای قاسمی را دیدم در مراسم چهلم شهید آوینی بود که شوک شهادت آوینی یک موجی را در جامعه ایجاد کرده بود البته آوینی زمانی که زنده بود مایه دلگرمی بچه های حزب اللهی بود اما پس از شهادتش قضیه خیلی فرق کرد و باعث اتحاد بیشتر دوستدارانش شد.

  وی افزود: فقدان آوینی و شهادتش موجب شد تا بچه های جبهه انقلاب شاید قدر همدیگر را بیشتر بدانند، هم اکنون ۲۰ سال از شهادت آوینی گذشته است و من نمی دانم آیا ما به اندازه ۲۰ سال پیشرفت داشته ایم یا خیر. البته من نمی خواهم ناله سر دهم زیرا بر طبق آیات قرآن پیام شهدا پیام بشارت است و آنها دو چیز را یادآوری می کنند اینکه در راه شهادت ترس و حزن وجود ندارد و مجالس شهدا مجالس امید است.

  این روزنامه نگار و تحلیل گر فرهنگی ادامه داد: پیام اصلی شهادت امید و ایمان است و آوینی نیز تا آخرین لحظه عمرش براساس همان پیامی که از شهدا گرفته بود دائما در حال کار بود و دنبال ثبت چیزهایی بود که می دانست روزی باید برای این مردم یادگار شود.

  این فعال فرهنگی با تاکید بر حفظ میراث دفاع مقدس، به تلاش های کشورهایی چون فرانسه برای حفظ و بزرگداشت مردان مبارز و کشته های خود در جنگ های جهانی اشاره و اظهار کرد: از یکی از دوستانم که برای تحقیق به فرانسه رفته بود خواستم اطلاعاتی را از خاطرات سربازان جنگ جهانی دوم از طریق وبلاگ، سایت و یا کتاب به من بدهد تا به عنوان الگو برای شهیدان خود از آنها کمک بگیرم اما بعد فهمیدم آنها خیلی فراتر رفته اند و مکانی مثل" وزارت کهنه سربازان" تشکیل داده اند که فقط یک پی دی اف ۲۰۰ صفحه ای ماموریت های این وزارت است.

  وی با بیان اینکه فرانسوی ها افتخارات جنگی چندانی در جنگ جهانی دوم نداشته اند، تصریح کرد: با این حال آنها از روش هایی برای زنده نگه داشتن نام قهرمانانشان استفاده می کنند مثلاً بر روی کارت پستال هایی که یک سرباز در طول جنگ برای خانواده اش فرستاده طرح های پژوهشی و تحقیقی و پایان نامه های زیادی انجام گرفته است. همچنین از فیلم های مستند جنگی حمایت می کنند و به خانواده هایی که فرزندانشان کشته شده اند سهمیه می دهند.

  جلیلی در خاتمه صحبت هایش با انتقاد از بی توجهی نسبت به آثار دفاع مقدس و مقایسه ای بین ثبت و ضبط آثار دفاع مقدس بین کشورمان با فرانسه گفت: فرانسه که هیچ افتخاری در جنگ های جهانی ندارد و با حمله آلمان ها بلافاصله تسلیم شد امروز وزارت کهنه سربازان جنگ دارد و ردیف بودجه مفصلی برای ثبت و حفظ آثار جنگ خود تخصیص دادند و حتی هر چند سال یکبار خانواده کشته شدگان در جنگ هایشان را به مزار فرزندانشان می فرستند اما ما در اینجا همان هایی را هم که داریم تخریب می کنیم و این را مقایسه کنید با کشور فرانسه که بیشترین جنگ هایش استعماری بوده است.

  جنگ جنگ جهانی دوم خانواده دفاع مقدس رسانه کشتی مدرسه موسیقی نوروز یوسفعلی میرشکاک

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها