• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37887

  متاسفانه برخی رسانه ها در ایران روند غیرحرفه ای را برای رنک بهتر برگزیده اند که البته این الکساگرایی به" دیده شدن" انها منتهی نشده است.

  در حالی که در تمام نقاط دنیا، رسانه ها در روندی رو به جلو برای تاثیرگذاری بیشتر در حوزه جنگ نرم رو به اخلاق حرفه ای آورده اند که در ایران، الکساگرایی رسانه ها و امتیاز برتر رتبه بالا نسبت به اخلاق حرفه ای در این حوزه، باعث شده این سرانه ها به اخلاق غیرحرفه ای روی آورند.

  به گزارش پارس به نقل از افکارنیوز، متاسفانه برخی از این رسانه ها با یدک کشیدن عنوان" بزرگ ترین خبرگزاری فارسی زبان دنیا" اخلاق غیرحرفه ای رسانه ای را به حد اعلای خود رسانده اند! این سایتهای خبری در حالی این رفتارها را از خود بروز می دهد که باید نمونه ای از حرفه ای ترین ها باشد. توجه نداشتن به حقوق اصلی پخش خبر در ایران از یک سو و قدرت بی بدیل رسانه ملی از سوی دیگر باعث شده است که این سایت خبری به رفتار های غیرحرفه ای روی آورد. ستند، گاهی اخبار دیگر رسانه ها را به نام خود تمام می کنند.

  به طور نمونه اطلاعات خبری در زمینه خودروهای اجاره ای در ایران و قیمت های نجومی آن در آبان ماه سال ۹۱ توسط خبرنگار" افکارنیوز" جمع آوری و منتشر شد و درست یک ماه بعد از آن، برنامه تلویزیونی" زیرذره بین" ۲۰: ۳۰ درست همان سوژه را بررسی می کند.

  تا اینجای کار هیچ مشکلی ندارد. مشکل آنجاست که باشگاه خبرنگاران برای جذب مخاطبان خود برای دانلود زیرذره بین، گزارش" افکارنیوز" را بدون کوچک ترین تغییری به عنوان متن خبر خود انتخاب می کند. اینجاست که باید مثل ارسطوی پایتخت از" بزرگترین خبرگزاری فارسی زبان دنیا" پرسید: " آیا برداشتن خبر بدون کوچک ترین تغییر کار خوبیست؟ "

  وقتی باشگاه خبرنگاران، یک خبرگزاری حرفه ای محسوب می شود، جای سوال دارد که خبرنگارانش (که از مزیت های زیادی نیز برخوردار هستند) چگونه نمی توانند بدون کپی برداشتن از سایر رسانه ها، خود خبر یا گزارشی را تولید کنند!

  البته از این دست رفتارهای غیر اخلاقی در حال رواج است. روز گذشته حوالی ساعت ۱۵" افکارنیوز" خبر تحت تعقیب قرار گرفتن برادر مه آفرید امیر خسروی را منتشر کرد. درست چند دقیقه بعد از آن، این خبرگزاری که حضوری غیر موثر بین خبرگزاری ها دارد، خبر افکارنیوز را بدون ذکر منبع اصلی و با منبع" خبرگزاری آریا" منتشر کرد.

  البته در این میان خبرنگار آریا، با استفاده از سیستم نرم افزاری خبرگزاری شیطنت هایی را انجام داد که از ذکر آنها چشم پوشی می کنیم. متاسفانه خبرنگار غیرحرفه ای این رسانه حتی زحمت تنظیم دوباره این خبر را به خود نداد و با کپی برداری کلی از متن خبر" افکارنیوز" آن را به نام خود تمام کرد!

   

  اخلاق ایران پایتخت جنگ حقوق رسانه رسانه ملی کپی برداری quot حرفه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها