حدود 6سال پیش همهچیز برای آقای مهدی قمصریان با یک پیامک با این محتوا شروع شد که حدود 300 هزار تومان پول برای خرید یک یخچال جهیزیه کم داریم. پیامکی ساده از یک دوست که موجب شد خیریهای بهنام «خیریه همت» شکل بگیرد. خیریهای که تا امروز 2156 کار خیر انجام داده و 8,520,898,722 تومان برای کمک به نیازمندان جمعآوری کرده است. با مهدی قمصریان، پایهگذار و مؤسس این مجموعه به گفتوگو پرداختهایم که در ادامه بخوانید.

نخستین سؤالی که از آقای قمصریان می‌پرسیم این است که چطور «خیریه همت» شکل‌گرفته است و می‌گوید: «14 شهریور سال 90 بود که یکی از دوستانم به من پیامک زد و گفت 400-300 هزار تومان برای خرید یک یخچال جهیزیه کم دارند. من آن زمان دستم خالی بود، برای همین با خودم گفتم همان کاری که دوست من کرده من هم برای چند نفر از دوستان دیگرم انجام دهم. زبان پیامک را کمی تغییر دادم و نوشتم هرکی پایه است بسم‌الله، همت کنید این پول جمع شود. به فاصله نیم ساعت این پول جمع شد و من به دوستم اطلاع دادم. این کار به من خیلی چسبید. با خودم فکر کردم همه ما یک دالان‌های پیرامونی داریم و ظرفیت‌هایی دورمان است که باید آنها را بسیج کنیم. فقط باید یک مجموعه‌ای باشد که آنها را هماهنگ و یک‌کاسه کند. فکر کردم این کار را به‌صورت یک خیریه خودمانی و خودجوش؛ ویژه افراد پیرامون راه‌اندازی کنیم. این نقطه شروع بود؛ اما کار آن‌قدر گسترده شد که مجبور شدیم ضرورتاً مجوز بگیریم و از طریق مجوز قانونی کار را ادامه بدهیم.»

گزارشهای مهربانی باعث جلب اعتماد بیشتر مردم میشود

آنچه خواندید داستان شکل گرفتن خیریه همت است. خیریه‌ای که نیمه دوم سال 90 شکل گرفت و مرداد 91 مجوز فعالیتشان را به شکل رسمی دریافت و با شخصیت مستقل حقوقی این کار را دنبال کردند. فعالیتی که به گفته قمصریان بیشتر موضوع محور است. مؤسس خیریه همت متولد 60 در محله بلوار ابوذر تهران است. کارشناسی مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی دارد. قمصریان کار را از آموزش‌وپرورش آغاز کرد؛ اما بعدازآن وارد رسانه شد. سپس در چندین روزنامه به‌صورت حق التحریر و ثابت فعالیت‌های رسانه‌ای خود را ادامه داد و در حال حاضر دریکی از سازمان‌های دولتی مشغول به کار است. او می‌گوید: «در آن زمان ایمیل و شماره‌های دوستان رسانه‌ای زیادی داشتم که به آنها اطلاع دادم و آنها هم برای کمک داوطلب شدند. بعد یکی از حساب‌های شخصی را برای جمع‌آوری کمک‌ها خالی کردم. آنها هم نشان‌واره همت را در کنار سایت خبری و رسانه‌شان گذاشتند. ما یک ریال هم بابت این تبلیغات به کسی پول ندادیم. خوشبختانه دوستان رسانه‌ای با گرایش‌های سیاسی مختلف در این کار به ما کمک کردند.» خیریه همت یک خیریه مجازی است که تاکنون توانسته است اعتماد بسیاری از مردم و رسانه‌ها را برای جلب کمک‌های مردمی جلب کند و قمصریان می‌گوید: «به دلیل محدودیت منابع، ترجیح دادیم رویکرد موضوع محوری را دنبال کنیم. یک موضوع خاص را شناسایی می‌کنیم و بعدازآن سعی می‌کنیم کاروان عمومی را بسیج کرده و از طریق جمع‌سپاری برای حل آن مشکل و مسأله کاری کنیم. اتفاق خوبی که می‌افتد اینکه بعد از جمع‌آوری کمک‌ها وقتی به سقف لازم می‌رسیم، بلافاصله اطلاع‌رسانی می‌کنیم که کمک‌ها کافی‌اند و سپس در قالب گزارش مهربانی آن را منتشر می‌کنیم. از این طریق اتفاق خوبی که می‌افتد، جلب اعتماد و جذب نگاه‌ها به سمت خیریه همت است.»

کمکهایی که بعد از 6 سال به 8 و نیم میلیارد تومان رسیده است

جهیزیه و درمان، اولویت‌هایی‌اند که خیریه همت برای خودش تعریف کرده است. اولویت‌هایی که هر دوزندگی‌بخش هستند. مدیر این خیریه می‌گوید: «بیشتر تلاشمان این است که مسائلی مانند جهیزیه و درمان را برطرف کنیم. باقی مسائل را نیز آن‌قدر که در توان داشته باشیم ورود می‌کنیم. ما سعی کردیم که به ازدواج‌ها کمک کنیم. بسته‌های جهیزیه ما هم 5/4 میلیون تومان است. اقلام را هم ‌جنس خوب ایرانی می‌گیریم. دوستانی که در بازار لوازم‌خانگی‌اند به ما کمک می‌کنند و چون عمده می‌خرند قیمت خیلی پایین‌تر درمی‌آید. تا لحظه‌ای که با شما صحبت می‌کنم نیز 2156 کار در خیریه انجام‌شده که ریزودرشت آن جمع ریالی‌اش بیش از 8 ونیم میلیارد تومان بوده است.»

خیریه همت فقط با کمکهای مردمی میچرخد

شیوه کاری این خیریه چنین است که پولی به نیازمند نمی‌دهد بلکه خودش وارد میدان می‌شود و آنچه را که نیازمند به آن نیاز دارد، تهیه می‌کند؛ از دارو گرفته تا هزینه‌های درمان و معاش زندگی، تنها مسیر کمکشان نیز کمک‌های مردمی است و مدیر خیریه همت می‌گوید: «در خیریه همت هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی یا درآمدزایی نداریم. خیلی‌ها این کار ما را اشتباه می‌دانند؛ اما من این را قبول ندارم. معتقدم تا زمانی که روزی برسد این کار را انجام می‌دهیم. مثل همان پیامک یخچال. روزی هم نرسد حتماً ما نمی‌توانیم. در این خیریه بیشتر به کیفیت و کمتر به کمیت اهمیت می‌دهیم. مهم نیست این کار ما چقدر ادامه دارد. هر زمان مردم مایل به کمک بودند در اینجا باز است. هر زمان نبودند اینجا درش بسته است. خیریه همت مثل رودخانه است. ما چیزی جمع نمی‌کنیم و سد نیستیم. هر پولی بیاید برای کار خیر می‌رود. قصد کارهای بزرگ و سرمایه‌گذاری هم نداریم. حتی در اساسنامه مجوزی که نیروی انتظامی می‌دهد یک‌بندی وجود داشت که در آن بند ذکر کرده بود هیات امنا می‌توانند 10 درصد از درآمد خیریه را صرف حقوق و پاداش کنند؛ یعنی مجازند این کار را انجام دهند. ما نه‌تنها این کار را نکردیم بلکه مجموعه هزینه‌هایی که کرده‌ایم کمتر از یک درصد بوده. البته نیروی انتظامی امسال کلاً آن بند را حذف کرد. تنها هزینه‌هایی که کرده‌ایم مجبور شدیم ۸۰ میلیون تومان برای رهن یک مکان اداری پرداخت کنیم. ۵۰۰ هزار تومان‌هم برای سایت همت‌هاست خریدیم وگرنه بچه‌هایی که با ما همکاری می‌کنند، حقوقی نمی‌گیرند.»

وقتی علی تیموری صاحب دو دست الکترونیک شد

خیریه همت دیگر 6 سال می‌شود که کار خود را آغاز کرده و به همین دلیل تا امروز اتفاقات تلخ و شیرین زیادی برایش افتاده است. یکی از شیرین‌ترین اتفاقاتی که در این چندساله رخ‌داده و قمصریان از آن به‌عنوان خاطره‌ای خوش یاد می‌کند کمکی است که به آقای علی تیموری، معلولی کردند که چند روز بعد از عروسی‌اش در محیط کار دچار برق گرفتی می‌شود و دست‌هایش را از دست می‌دهد. او می‌گوید: «آن زمان ما وقتی مطلع شدیم چنین اتفاقی برای یکی از هموطنانمان افتاده آن‌هم زمانی که تازه زندگی مشترکش را آغاز کرده، دست‌به‌کار شدیم تا بتوانیم برای علی دست‌های الکترونیک تهیه کنیم. دست‌هایی که البته خیلی گران‌قیمت بودند. 30 میلیون تومان جمع‌آوری‌شده بود و ما هم 120 میلیون تومان جمع کردیم و توانستیم دو دست الکترونیک از شرکت معتبر آلمانی سفارش بدهیم و او صاحب دو دست شد که توانست کارش را راه بیندازد. آن زمان این اتفاق خیلی رسانه‌ای شد.» درمان کودکی که ناراحتی قلبی داشت و پس از درمان بهبودی کامل پیدا کرد، خاطره‌ خوش دیگری است که برای خیریه همت به ارمغان گذاشت: «هزینه درمان یکی از کودکانی را که ناراحتی قلبی شدید داشت و پزشکان از او ناامید شده بودند نیز توانستیم از طریق خیریه همت فراهم کنیم. این کودک بعد از عمل جراحی بهبودی کامل پیدا کرد و خدا را شکر خاطره‌ای شیرین برای ما به‌جا گذاشت.»