• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37845

  حمید فرخ‌نژاد بازیگر، نویسنده و کارگردان سینمایی ایران ۴۴ ساله شد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، این بازیگر که این روزها در غم از دست دادن پدرش عزادار است، ۲۸ فروردین ۱۳۴۸ در آبادان متولد شده وفارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

  وی فعالیت سینمایی را سال ۱۳۶۹ با بازی در فیلم « در کوچه های عشق» به کارگردانی خسرو سینایی آغاز کرد.

  « عروس آتش» ، « ارتفاع پست» ، « طبل بزرگ زیر پای چپ» ، « صحنه جرم، ورود ممنوع! » ، « به رنگ ارغوان» ، « چهارشنبه سوری» ، « حقیقت گمشده» ، « آتشکار» ، « حریم» ، « پوسته» ، « شب واقعه» ، « همبازی» ، « دموکراسی تو روز روشن» ، « در انتظار معجزه» ، « بیداری رویاها» ، « گشت ارشاد» ، « زندگی خصوصی آقا و خانم میم» و « روزهای زندگی» ، « زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» و « استرداد» از جمله آثار سینمایی این بازیگر هستند.

  فرخ نژاد که سالها بازیگر پرکار جشنواره فیلم فجر بوده و نامش به عنوان کاندید دریافت سیمرغ مطرح شده است در دوره گذشته جشنواره با « استرداد» موفق به دریافت این جایزه شد. او پیش از این ۹ بار کاندید بازیگری شده بود که این جایزه را یکبار در اولین نقش آفرینی اش، فیلم « عروس آتش» به عنوان بازیگر مکمل دریافت کرد.

  این بازیگر پس از دریافت سیمرغ بلورین اش از جشنواره ۳۱ فجر به ایسنا گفت: سیمرغ یک هنرمند مهر مردمش است و گرنه این یک یادگاری است.

  بارها گفته ام از تشویق شدن بدم نمی آید اما مدت ها است به جایزه و جشنواره فکر نمی کنم ولی در عین حال برای اتفاقی که افتاد، خوشحالم.

  وی همچنین دو سیمرغ دیگر نیز برای فیلمنامه « عروس آتش» و ساخت « سفرسرخ» دریافت کرده و یک دیپلم کارگردانی نیز برای این فیلم دارد، فیلمی که به عنوان اولین تجربه کارگردانی مقابل دوربین برد و پس از گذراندن حواشی بسیار سرانجام پس از ۱۰ سال در جشنواره ۲۹ فجر به نمایش درآمد اما با گذشت ۳ سال هنوز موفق به اکران عمومی نشده است.

  از جوایز خارجی این بازیگر می توان به جایزه جشنواره کارلوویواری برای فیلم « عروس آتش» ، جشنواره مسکو برای « طبل بزرگ زیر پای چپ» و آسیا پاسفیک برای « شب واقعه» اشاره کرد.

  حمید فرخ نژاد چندی پیش به عنوان سفیر حُسن نیت بنیاد بیماری های نادر مشغول به فعالیت شد.

  به گزارش ایسنا، پدر این بازیگر سینما روز جمعه ۲۳ فروردین ماه در سن ۸۴ سالگی به علت کهولت سن درگذشت و در آبادان به خاک سپرده شد.

  ایران پدر جرم جشنواره فیلم فجر خاک دانشگاه تهران دموکراسی دیپلم زندگی مشترک مسکو

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها