• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37647

  محمدعلی گلریز خواننده سمفونی شهید" مطهری" که هنوز به اجرای عمومی درنیامده است از تشویق و استقبال خانواده آن شهید از فعالیت‌های هنری درباره شهید مطهری سخن گفت.

  به گزارش پارس محمد گلریز در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد سمفونی" مطهری" که قبل از سال ۹۲ در بازه زمانی چهار ماهه ضبط و تولید شد، توضیح داد: این مجموعه از ساخته های سید محمد میرزمانی است که ۴۵ دقیقه دارد و از چهار قسمت تشکیل شده است. قطعات این سمفونی اگرچه متنوع است اما با ابتکار تنظیم کننده این آهنگ ها به نوعی مدلاسیون می شود که به اصطلاح به آن مرکب خوانی می گویند.

  گلریز از امیر علی احمدی به عنوان شاعر این سمفونی یاد کرد و با اشاره به اینکه منظومه شهید مطهری شعری مطول است، اضافه کرد: این منظومه ۳۲ بیت دارد که به چهار بخش برای اجرا در چهار قطعه تقسیم شده و مضمون آن درباره شخصیت شهید مطهری و فداکاری ها و فعالیت های وی برای انقلاب و اسلام است.

  خواننده سرود انقلابی" این بانگ آزادی" درباره چگونگی حضور خود در این سمفونی به عنوان خواننده اظهار کرد: من از طریق سید محمد میرزمانی سرپرست وقت دفتر موسیقی ارشاد در جریان این پروژه قرار گرفتم و از من به عنوان خواننده این سمفونی دعوت شد. ستاد حکمت مطهر هر سال برای شهید مطهری همایش برگزار می کند که احتمالا این سمفونی هم به همین دلیل پیشنهاد شده است و احتمالا در هفته معلم اجرای عمومی خواهد شد.

  گلریز به ارتباط خود با خانواده شهید مطهری اشاره و در بیان خود از دلیلش برای قبول کردن این پروژه خاطرنشان کرد: من با خانواده و فرزندان آن شهید بزرگ انس و ارتباط زیادی دارم. چندین بار هم به خاطر آثاری که به این مناسبت اجرا کرده ام مورد تقدیر و تشویق خانواده شهید مطهری قرار گرفته ام و همین باعث شد تا نیروی بیشتری گرفته و اجرای خوانندگی این سمفونی را با افتخار قبول کنم.

  خواننده سرود" ای مجاهد شهید مطهر" با بیان اینکه وظیفه ما هنرمندان این است که با همه وجود به اعتلای انقلاب کمک کنیم، تاکید کرد: دل من همیشه برای ارزش های انقلاب تپیده است و همیشه آرزویم این بوده که در عرصه های علمی، فرهنگی و ادبی فعالیت کنم. این تنها کاری است که می توان برای کسانی که در راه انقلاب زحمت کشیدند انجام داد تا از طریق خواندن این سرودها نام آنها را زنده کنیم.

  خواننده برتر هشت سال دفاع مقدس با تاکید بر تاثیر راهبردی این سرودها در شناخت انقلاب تصریح کرد: اینگونه فعالیت های فرهنگی باعث جذب جوانان به سمت این چهره ها و در نهایت انقلاب اسلامی می شود. دشمن نمی خواهد نام کسانی که در این انقلاب ماندگار شدند برای جوانان نسل های بعد مطرح شود بنابراین ما نباید اجازه دهیم که این خواسته دشمن تحقق پیدا کند.

  وی اضافه کرد: شهادت بالاترین اجری است که خداوند به شخصی عطا می کند. شهید مطهری هم اجر راهی را که رفته بود، از خدا دریافت کرد. هم اکنون هم کتاب ها و آثار ایشان هر روز در جامعه هنری مطرح می شود و این ما هستیم که باید شخصیت ایشان را بیش از پیش برای نسل های بعد تبیین کنیم.

  گلریز با بیان تفاوت های سمفونی" شهید مطهری" و" ای مجاهد شهید مطهر" تاکید کرد: یکی از ویژگی های سمفونی این است که ماندگاری بیشتری در ذهن دارد و آدم را به تفکر وا می دارد. اندیشه ای که آنی و لحظه ای نیست و نوعی تداعی از گذشته و خاطره سازی برای آینده است.

  گلریز در ادامه بیت هایی از این منظومه را خواند:

  مرد تقوا و علم و فضل و ادب / مرد ایمان و اجتهاد و جهاد

  از نبودش زمانه می گرید / چه شکافی به دین حق افتاد

  خواننده سمفونی" شهید مطهری" همچنین با بیان اینکه این شعر به نوعی به آثار و خدمات آن شهید نیز اشاره می کند بخش دیگری از این شعر را خواند:

  خدماتی که ملت ایران / پیشکش کرده اند بر اسلام

  جنس پاک مطهری را داشت / متقابل شده این جواب سلام

  خواننده قطعه" یاد یاران" در بخش دیگری از سخنان خود به بیان خاطره ای از آهنگ" ای مجاهد شهید مطهر" به نقل از حمید سبزواری پرداخت و گفت: حمید سبزواری زمانی تعریف می کرد که برای آهنگسازی این شعر با علی راغب در میدان ارگ در استودیوی قدیم رادیو قرار ملاقات می گذارد و زمانیکه آقای راغب شعر را از وی می گیرد در همان لحظه شعر را با آهنگ مورد نظر می خواند به گونه ای که استاد سبزواری تعجب و فکر می کند که وی این آهنگ را قبلا ساخته است.

  گلریز ادامه داد: تنظیم آهنگ هر اثری حداقل یک ماه طول می کشد و این که ریتم و آهنگ این شعر در لحظه به ذهن آهنگساز می رسد به نظر من نکته بسیار جالبی بود.

  این خواننده سرودهای انقلابی همچنین در مورد کارهای اخیرش به آلبوم" بسیارتر از ستارگان" به سفارش صدا و سیما اشاره و بیان کرد: شعر این اثر از اسماعیل امینی است و با تنظیم داوود ورزیده و خوانندگی خود من ضبط و تولید شده است.

  وی یاد آور شد: بعد از اینکه سی دی این کار را به من دادند تا بر روی آن بخوانم حدود یک ماهی به طول انجامید و حالا به شکل صوتی و تصویری تولید شده و احتمالا در دوران انتخابات از صدا و سیما پخش می شود.

  گلریز درباره مضمون این اثر گفت: این آهنگ که مضمونی وطنی دارد درباره ایران عزیزمان سروده شده است و بعد از این هم ممکن است بازهم برای پخش روی آن کار شود.

  خواننده سرودهای انقلابی در پایان با بیان اینکه" بسیارتر از ستارگان" عشق مردم و انقلابیون را نسبت به ارزش ها می رساند، قسمت هایی از شعر اسماعیل امینی را در این باره خواند:

  ما صاعقه های آسمانیم / بسیارتر از ستارگانیم

  از پا ننشسته ایم و موجیم / دریای خروش بیکرانیم

  پرشور و دلیر و پرتوانیم / ما آمده ایم تا بمانیم

  ایران خانواده دین شعر صدا و سیما علی احمدی فعالیت های فرهنگی معلم ملت ایران هشت سال دفاع مقدس

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها