• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37377

  مدیرمسئول روزنامه‌ی «ملت ما» معتقد است: امنیت و ثبات در انتشار نشریات، نقش مهمی در ایجاد اشتراک دارد به‌عنوان نمونه، مخاطبی که به هر دلیل نمی‌داند یک روزنامه شش‌ماه یا یک سال دوام می‌آورد، رفتار عقلانی و اقتصادی او حکم می‌کند اشتراک آن را برای یک دوره‌ی معین پرداخت نکند.

  به گزارش پارس ، امیرحسین مروی در گفت وگو با (ایسنا) ، با تأکید بر این که که توزیع، مشکل مهم مطبوعات نیست اظهار کرد: رویکرد مسوولان کشور به مقوله ی مطبوعات، مسأله ی اساسی و نقطه ی اصلی است که نسبت به مشکل توزیع تقدم ذاتی دارد.

  او با بیان این که توزیع به عنوان یکی از ارکان چهارگانه ی مطبوعات در کنار تحریریه، فنی و بازرگانی نقشی کلیدی دارد گفت: اهمیت توزیع زمانی بیشتر می شود که در نظر داشته باشیم روزنامه، کالایی است که سریع « فاسد» می شود و باید در مدت چند ساعت پس از تولید به دست مصرف کننده برسد. این در حالی است که سیستم توزیع مطبوعات در کشور به هیچ عنوان کارآمد و به روز نیست و به اصلاح اساسی در ساختار و بازتعریف نیاز دارد.

  مدیرمسوول روزنامه ی « ملت ما» ادامه داد: باید از صاحبان تجربه در این باره بهره برد و یک طرح کلان و جامع مبنای عمل قرار گیرد.

  مروی با اشاره به محدودیت مراکز عرضه ی روزنامه در کشور به عنوان یکی از مشکلات سیستم توزیع مطبوعات، یادآوری کرد: به عنوان مثال سال هاست که با وجود توسعه و گسترش تهران، در مقابل توسعه ی مراکز توزیع نشریات مقاومت می شود و حدود ۱۲۰۰ دکه، کار توزیع روزنامه ها را در کلان شهر تهران انجام می دهند. طنز تلخ داستان اینجاست که همین تعداد هم عمدتا محصولات نامرتبط با حوزه ی فرهنگ را مانند دخانیات و… عرضه می کنند و برخی از آن ها حجم قابل توجهی از ویترین شان را برای عرضه ی اقلام غیرفرهنگی اختصاص می دهند. این موضوع به جلوه ی شهر هم آسیب وارد کرده و بهتر است این دکه ها منحصرا محصولات فرهنگی عرضه کنند.

  او بیان کرد: نکته ی دارای اهمیت درباره ی تنوع مراکز عرضه، سوپرمارکت ها و چهارراه ها هستند که از نظر من، تجربه ی موفقی است که متأسفانه در مقابل آن مقاومت هایی می شود. این در حالی است که در بیشتر کشورهای توسعه یافته، در سوپرمارکت ها شاهد توزیع روزنامه ها هستیم؛ نمونه ی آن هم انگلیس است که سرانه ی فروش روزنامه ها در آن از جمعیتش بیشتر است.

  مروی همچنین گفت: توزیع هدفمند و تخصصی نشریات راهکار موثر دیگری برای حل این مشکل است، مانند توزیع هفته نامه های تخصصی در داروخانه ها یا فرستادن ماهنامه هایی که اساسا روی دکه قرار نمی گیرد برای مخاطبان گروه هدف.

  او همچنین درباره ی محدودیت های مربوط به اشتراک، توضیح داد: داشتن اشتراک برای مخاطبان در شهرستان ها غیرممکن است، در تهران نیز با دشواری های خاص خود همراه است که مهم ترین مانع آن هزینه ی بالای پست و تأخیر در ارسال است؛ به عنوان مثال ما از مشترک های خود در تهران گزارش هایی را می کنیم که بعضی از روزها روزنامه ارسال نمی شود و فردای آن روز، نسخه ی دو روز با هم می آید. به همین دلیل است که اکنون موفق ترین اشتراک ها در تهران توسط پیک های خود روزنامه ها راه اندازی و اداره شده اند.

  مروی افزود: مشکلات ساختاری مانند حمل و نقل ریلی و جاده یی، تعرفه ی بالای کرایه ی هوایی و نبودن چاپخانه های مجهز در شهرستان ها برای چاپ هم زمان، از دیگر مشکلات توزیع است که مطبوعات با آن روبه رو هستند.

  انگلیس جاده حمل و نقل شهر تهران مشکلات مطبوعات روزنامه توزیع اشتراک نشریات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها