• لینک کوتاه
 • منبع: باشگاه خبرنگاران جوان کد خبر: 373046

  اهدای خون به خصوص پلاکت خون روندی است که باید در تمام ایام سال صورت بگیرد.

  به گزارش پارس نیوز،
  مجید مسلمی رئیس واحد آموزش و جذب اهدا کنندگان انتقال خون استان تهران گفت: از آنجایی که فرآورده های خونی قابل نگهداری در بلند مدت نیستند تامین نیاز بانک خون به طور مستمر باید انجام گیرد.  
   
  وی با بیان اینکه پلاکت خون بیش از 3 روز قابل نگهداری نیست، ادامه داد: گلبول های قرمز خون با قابلیت نگهداری 30 تا 40 روز هم باید به طور مستمر تجدید شده تا نیاز بیمارستان و بیماران تامین شود.
   
  مسلمی با بیان اینکه تهران بزرگترین بانک خون برای ذخیره فرآورده های خونی کشور است، گفت: در مواقع ضروری و اتفاقات نادر ما می توانیم تمام ذخایر استان های دیگر را تامین کنیم اگر این بانک خون خالی و یا با کمبود خون و فرآورده های آن به خصوص پلاکت مواجه شود با یک بحران رو به رو  می شویم.
   
  رییس واحد آموزش و جذب اهدا کنندگان انتقال خون استان تهران گفت: مردم معمولا در ماه رمضان اهدای خون را به شبهای قدر موکول می کنند و این امر موجب کاهش آمار اهدای خون در دهه اول و سوم این ماه می شود.
   
  وی تصریح کرد: با توجه به نیاز بانک خون به پلاکت روند دیگری در پایگاه‌های انتقال خون در نظر گرفته شده، در این روند که به پلاکت فرز مشهور است، از اهداکننده فقط پلاکت دریافت می‌شود.  
   
  مسملی اظهار کرد: روند گرفتن پلاکت از یک فرد انجام شده و برای چندین بیمار استفاده می شود. 
   
  وی ابراز داشت: در این روش آسیبی به اهدا کننده وارد نمی شود زیرا پزشک مسئول این امر قبل از پلاکت گیری آزمایشات لازم را روی شخص انجام می دهد.  

   

  اهدای خون شب های قدر پلاکت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها