پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- آزاده باقری- چند روز پیش یکی از تماشاچیان برنامه خندوانه به دلیل دعوا بر سر آبجوش ناگهان به طرف مقابل گاز اشکآور زده و موجب شده بود تا ضبط این برنامه دچار اشکال شود. هفته پیش هم جوانان دهه هشتادی در تجمع مجتمع کوروش از گازهای اشکآور استفاده کرده بودند و حالا این سؤال مطرح میشود که چطور میتوان به برخی تجهیزات بدون مجوزهای قانونی دسترسی داشت؟ میدان گمرک، میدان امام حسین(ع) و میدان حسن آباد سه مرکز عمده فروش لباس و تجهیزات نظامی در تهراناند که معمولاً سربازان و نیروهای نظامی کادر برای خرید، فروش یا خیاطی و دوخت اتیکت لباس خدمت به این سه مرکز مراجعه میکنند. علاوه بر افراد نظامی، کسانی که کارشان شکار، جنگل بانی، طبیعت گردی و محیط بانی، کوهنوردی و... است هم به اینجا سری میزنند تا بتوانند وسایل و لباسهای موردنیاز خود را تهیه کنند اما باکمی چرخیدن در میان مغازه ها و پرس وجو درباره وسایل و ابزاری که برای خرید و فروش گذاشته اند، خیلی زود دستگیرتان میشود که اینجا فقط محلی برای فروش لباس و پوتین سربازی نیست بلکه اجناس و کالاهایی در اینجا به فروش میرسند که شاید فقط در تلویزیون و فیلمها دیده باشید.

پوتین های عاج دار، لباسهای ضدحریق، علائم جاده ای، تبرهایی که تا چهار هزار ولت میتوانند برق را تحمل کند، باتوم، شوکر برقی، اسپری اشک آور، پنجه بوکس و... دیگر هرچه که فکرش را بکنید یک نظامی یا شکارچی و کوهنورد برای رفع حاجت هایش نیاز دارند در لابه لای اجناس شلوغ و درهم ویترینهای بدون رنگ و جلا پیدا میشوند. مغازه داران تا توانسته اند آنقدر به در و دیوار مغازه هایشان لباس، پوتین، کوله پشتی، کلاه و... آویزان کرده و روی زمین جنس تلنبار کردهاند؛ امکان ندارد شیر مرغی که میخواهید در بین آنها نباشد و اگر هم نبود جای نگرانی نیست. حتی شده از جای دیگر زنگ بزنند جنس موردنظرتان را پیدا کنند نمی گذارند شما دست خالی از مغازه بیرون بروید. یکی از کالاهای غیرمجازی که در میان جنسهای مغازه داران گمرکی پیدا میشود و باید درگوشی سراغ آن را بگیرید، شوکر برقی و اسپری اشک آور است؛ وسایلی که این روزها به نظر میرسد خیلی راحت در اختیار مصرف کنندگان حتی بدون داشتن مجوز حمل قرار میگیرد.

ساعت، عینک، کوله پشتی، قمقمه، چاقو، تبر، پوتینهای عاج دار، لباسهای ضدحریق، علائم جاده ای، باطوم، شوکر برقی، اسپری فلفل، پنجه بوکس و... اینها وسایلی است که در بین لباس، پوتین، کوله پشتی، کلاه و کمربند به چشم میخورند. معمولاً اکثر این جنسها مستقیم وارد بازار نمی شوند چون اجازه فروش این وسایل در کشور داده نشده به همین علت رابطی آنها را برای فروش به بازار می آورد و وقتی به بازار می آیند، مشتریان آن هم سر و کله شان پیدا میشوند و برای خرید ساعت و عینک آمریکایی و سایر وسایل سر و دست میشکنند. به همین دلیل در اینجا فقط لباس و پوتین سربازی خرید و فروش نمی شوند. دنیایی از ابزار و تجهیزات نیز معامله میشوند. عده ای آنها را برای فروش می آورند و مغازه داران حتی بدون اینکه بدانند این ابزار چه چیزی هستند و به چه کاری می آیند به فروش میرسانند. پیرمردی که سالهاست فقط کارش آمدن به میدان گمرک و باز کردن مغازه اش و منتظر ماندن برای آمدن مشتری است می گوید: «چند وقت پیش بود که یک جعبه ابزار کامل آمریکایی چهار طبقه برای فروش آورده بودند و ما هم آن را خریدیم. آنقدر وسایل عجیب و غریب در آن بود که آدم تعجب میکرد. با این حال زیاد در مغازه نماند و یکی آن را خرید.»

شوکر بدون مجوز 300 هزار تومان با مجوز حمل یک میلیون تومان

سخت میشود سراغ اصل مطلب رفت. برای اینکه قصدمان از آمدن به خیابان گمرک، اطلاع پیدا کردن از وضعیت خرید و فروش اسپری اشک آور و شوکرهای برقی بود که گفته می شد به راحتی میتوان در این خیابان تهیه کرد. بالاخره سؤال اصلی مان را با یکی از مغازه داران مطرح میکنیم. پسری که در مغازه بود بدون آنکه واکنش بد یا عجیبی نشان بدهد میگوید: «برای خودت میخواهی؟» وقتی با جواب مثبت روبه رو می شود می گوید: «در اینجا شوکر بدون مجوز حمل بخواهی از 300 تا 450 هزار تومان قیمت دارد اما اگر میخواهی مجوز حمل هم داشته باشی باید کمی بیشتر هزینه کنی چون دردسر تهیه مجوز هم به آن اضافه میشود و باید نزدیک به یک میلیون تومان بابت شوکر مجوزدار بپردازی. البته این مجوز فقط برای حمل است و برای استفاده نیست. زمان استفاده از شوکر برقی حکم استفاده از سلاح گرم دارد.» شوکرهای برقی انواع گوناگونی دارند و او درباره انواع شوکرها میگوید: «شوکرها بسته به اینکه برای چه سالی اند قیمتشان فرق میکند چون کیفیت کارش آن هم هرچه به سال 2016 نزدیکتر باشد بالاتر میرود. 2 نوع شوکر هم وجود دارد. شوکر تماسی و شوکری که برق را شلیک میکند. شوکرهایی که برق را شلیک میکنند خیلی خطرناک اند و ممکن است باعث مرگ شوند؛ اما شوکرهای تماسی را اگر به کمر به پایین بزنید آنقدر آسیب رسان نیست اگر به سمت گردن یا قلب زده شود خطر مرگ را خیلی زیاد میکند. همچنین شوکرها ولتاژهای متفاوت دارند که طبیعتاً هرچه ولتاژ آن بالاتر برود خطرناکتر میشوند.»

اسپری فلفل از 30 تا 70 هزار تومان

مثل اینکه تهیه اسپری اشک آور ساده تر از شوکر برقی است و آنقدرها هم قیمت ندارد. حتی خود مغازه دار هم پیشنهاد میدهد که حمل اسپری دردسر کمتری دارد و ممکن است از شوکر در زمان خطر به درستی نتوان استفاده کرد و میگوید: «اسپری هم قیمت کمتری دارد و هم دردسر حمل آن کمتر است. شوکر به دلیل برقی که دارد ممکن است در زمان خطر عجله کنی و دستگاه را به سمت خودت بگیری. یا وقتی میخواهی به بدن کسی که شما را مورد اذیت قرار داده بزنی به نقطه حساس ضربه بزنی و آن وقت آسیب باعث مرگ طرف مقابل بشود؛ اما نهایت خطر اسپری اشک آور همان سوزش چشم است و طرز استفاده اش مانند افشانه های خوشبوکننده است و زیاد نیاز آموزش و دقت ندارد. البته اگر پلیس در وسایل شما اسپری را پیدا کند باید پاسخگو باشید و جرم حساب میشود.» از قیمت که میپرسیم متوجه میشویم آنقدرها هم قیمت بالایی ندارد و میگوید: «اسپری اشک آور از 30 هزار تا 50-70 هزار تومان قیمت دارد. مراقب باش که بعضی از مغازه داران اسپری تاریخ گذشته میفروشند که دیگر یا به درد نمیخورد یا ضرر آن خیلی زیادتر میشود و بعضی وقتها باعث کور شدن طرف مقابل هم خواهد شد.»