• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37061

  بر اساس پژوهش‌های ارائه شده در نشست سالانه اتحادیه علم زمین‌شناسی اروپا، مورچه‌ها می‌توانند زمین لرزه را پیش از وقوع آن احساس کنند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه « دویسبورگ اسن» آلمان با بررسی بیش از ۱۵ هزار مورچه چوب قرمز که در اطراف گسلهای آلمان قرار داشتند دریافتند که گسلهای فعال که در زمان زلزله زمین با شدت زیادی در آن مناطق می لرزد، محل مورد علاقه آنها برای خانه سازی است.

  این محققان برای سه سال بطور شبانه روزی مورچه های قرمز را با دوربین های ویدیوئی با استفاده از نرم افزار خاص برای طبقه بندی تغییرات رفتاری پیگیری کردند. در طول این پژوهش ۱۰ زلزله با بزرگای ۲.۰ و ۳.۰ ریشتر در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ رخ داد.

  این مورچه ها رفتار خود را تنها برای زلزله های بزرگتر از دو ریشتر تغییر می دهند که کوچکترین لرزه هایی قابل احساس برای انسان است.

  در طول روز مورچه ها به فعالیت پرداخته و مانند انسان در شب درون خانه های تپه ای خود استراحت می کنند. اما پیش از زمین لرزه این مورچه ها تمام شب را بیرون از خانه خود بیدار ماندند که آنها را در برابر شکارچیان آسیب پذیر می کرد. رفتار عادی این مورچه ها معمولا تا یک روز پس از زلزله باز می گشت.

  دانشمندان بر این تصور هستند که مورچه ها از انتشارات متغیر گازها یا تغییرات محلی در میدان مغناطیسی زمین متوجه زلزله می شوند.

  آلمان دوربین زلزله زمین شبانه روزی مورچه نرم افزار بینی لرزه احساس

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها