• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36843

  مراسم تولد ۹۲سالگی سیمین دانشور در شب زادروزش، در خانه‌ی او و جلال آل احمد برگزار می‌شود.

  به گزارش پارس ، ویکتوریا دانشور - خواهر سیمین دانشور - درگفت وگو با (ایسنا) ، با اشاره به برگزاری مراسم تولدی برای این نویسنده ی فقید گفت: این مراسم به یاد دکتر سیمین دانشور برگزار می شود و به این وسیله از دوستداران او برای حضور در این مراسم دعوت می‎ کنیم تا با دور هم جمع شدن در این روز، از او و آثارش یاد کنند.

  او افزود: این مراسم روز جمعه ششم اردیبهشت ماه، ساعت ۱۵ تا ۱۸ در خانه ی سیمین دانشور در دزاشیب، بن بست ارض برگزار می‎ شود.

  ه گزارش ایسنا، سیمین دانشور - داستان نویس و مترجم - متولد هشتم اردیبهشت ماه سال ۱۳۰۰ در شیراز بود. در سال ۱۳۲۸، دکتری خود را در رشته ی ادبیات فارسی از دانشگاه تهران گرفت. یک سال بعد با جلال آل احمد ازدواج کرد و در سال ۱۳۳۱ برای مطالعه در رشته ی « زیبایی شناسی» در دانشگاه استنفورد، به آمریکا سفر کرد و دو سال بعد به ایران بازگشت. از جمله تألیف ها و ترجمه های دانشور عبارت اند از: « آتش خاموش» (۱۳۲۷) ، « سرباز شکلاتی» برنارد شاو (۱۳۲۸) ، « باغ آلبالو» و « دشمنان» از آنتوان چخوف (۱۳۳۱) ، « بئاتریس» از شنیتسلر و « رمز موفق زیستن» از دیل کارنگی (۱۳۳۲) ، « کمدی انسانی» ویلیام سارویان و « داغ ننگ» از ناتانیل هارتون (۱۳۳۴) ، « شهری چون بهشت» (۱۳۴۰) ، « سووشون» (۱۳۴۸) ، « بنال وطن» از آلن پیتون (۱۳۵۱) ، « به کی سلام کنم؟ » (۱۳۵۹) ، « غروب جلال» (۱۳۶۰) ، « ماه عسل آفتابی» (داستان های ملل مختلف) (۱۳۶۲) ، « جزیره ی سرگردانی» (۱۳۷۲) ، « شناخت و تحسین هنر» (مجموعه ی مقالات) (۱۳۷۵) ، « از پرنده های مهاجر بپرس» (۱۳۷۶) و « ساربان سرگردان» (۱۳۸۰) .

  او نخستین زن ایرانی است که به شکل حرفه یی در زبان فارسی داستان نوشت. مهم ترین اثر او، رمان « سووشون» است که نثری ساده دارد و به زبان های متعددی ترجمه شده است. این کتاب از جمله پرفروش ترین آثار ادبیات داستانی در ایران محسوب می شود.

  سیمین دانشور ۱۸ اسفندماه سال گذشته در سن ۹۰سالگی درگذشت.

  ادبیات ازدواج ایران پرنده تولد جلال آل احمد دانشگاه تهران رمان زیبایی raquo

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها