• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36712

  دفن شبانه، نماز بدون حضور و اطلاع خلیفه، قبر پنهان، اسرارى است که در درون خود پیام‌ها دارند.

  به گزارش پارس، درست است که فاطمه این چنین خواست و این گونه وصیت کرد؛ ولى چه اتفاقى افتاده است که زهرا سلام الله علیها وصیت تاریخی اش را با این در خواست ها به پایان مى برد؟ ! ! مگر نه این است که خشم و ناراحتی اش را نسبت به دشمنانش اظهار مى کند و در واقع چندین پرسش را در برابر نگاههاى تیز بین مورخان و آیندگان مى گذارد تا به پرسند: چرا قبر فاطمه پنهان است؟ و چرا دختر پیامبر شبانه و پنهانى دفن شد؟ و چرا علی علیه السلام بدون اطلاع ابوبکر و عمر بر وى نماز خواند؟ و…


  آیا کسى که جانشین پیامبر بود (آن گونه که خود ادعا کرده اند) شایستگى نماز خواندن بر وى را نداشت؟

  آری، فاطمه وصیت کرد که او را شبانه دفن نموده و هیچ یک از کسانى را که بر وى ستم کرده اند، خبر نکنند، و این بهترین سند براى شیعه است تا ثابت کنند که صدیقه شهیده مظلوم از دنیا رفته و از افرادى که بر وى ستم کرده اند، هرگز راضى نشده است.

  روایات فراوانى در کتاب هاى شیعه و سنى بر این مطلب دلالت دارد که به اختصار چند روایت را ذکر مى کنیم:
  دفن شبانه در روایات شیعه:

  هر چند که سبب وصیت صدیقه طاهره در میان شیعیان مشخص و اجماعى است؛ اما در عین حال به یک روایت و سخن اشاره مى کنیم.

  مرحوم شیخ صدوق در علت دفن شبانه آن حضرت مى نویسد:

  عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَةَ عَنْ أَبِیهِ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام لِأَیِّ عِلَّةٍ دُفِنَتْ فَاطِمَةُ (علیها السلام) بِاللَّیْلِ وَ لَمْ تُدْفَنْ بِالنَّهَارِ قَالَ لِأَنَّهَا أَوْصَتْ أَنْ لا یُصَلِّیَ عَلَیْهَا رِجَالٌ [الرَّجُلانِ‏ ] .

  علی بن ابوحمزه از امام صادق علیه السلام پرسید: چرا فاطمه را شب دفن کردند نه روز؟ فرمود: فاطمه سلام الله علیها وصیت کرده بود تا در شب وى را دفن کنند تا ابوبکر و عمر بر جنازه آن حضرت نماز نخوانند.

  الصدوق، أبو جعفر محمد بن علی بن الحسین (متوفای۳۸۱ه) ، علل الشرایع، ج‏ ۱، ص۱۸۵، تحقیق: تقدیم: السید محمد صادق بحر العلوم، ناشر: منشورات المکتبة الحیدریة ومطبعتها - النجف الأشرف، ۱۳۸۵ - ۱۹۶۶ م.

  مرحوم صاحب مدارک رضوان الله تعالى علیه مى گوید:

  إنّ سبب خفاء قبرها (علیها السلام) ما رواه المخالف والمؤالف من أنها (علیها السلام) أوصت إلى أمیر المؤمنین (علیه السلام) أن یدفنها لیلا لئلا یصلی علیها من آذاها ومنعها میراثها من أبیها (صلى الله علیه وآله وسلم) .

  علت مخفى بودن محل دفن فاطمه سلام الله علیها آن گونه که مخالف و موافق نقل کرده اند این است که آن حضرت به امیرمؤمنان علیه السلام سفارش کرد تا او را شبانه دفن کند تا آنان که او را اذیت کرده و از ارث پدرش محروم کرده بودند بر وى نماز نخوانند.

  الموسوی العاملی، السید محمد بن علی (متوفای۱۰۰۹ه) ، مدارک الأحکام فی شرح شرائع الاسلام، ج ۸، ص۲۷۹، نشر و تحقیق مؤسسة آل البیت علیهم السلام لإحیاء التراث، الطبعة: الأولی، ۱۴۱۰ه.
  دفن شبانه، در روایات اهل سنت:

  محمد بن اسماعیل بخارى در « صحیح البخاری، ج ۴، ص ۱۵۴۹، ح۳۹۹۸» مى نویسد:
  « فاطمه (س) ، شش ماه پس از رسول خدا (ص) زنده بود، زمانى که از دنیا رفت، شوهرش علی (ع) او را شبانه دفن کرد و خلیفه اول را با خبر نساخت» .

  ابن قتیبه دینورى در « تأویل مختلف الحدیث ج ۱، ص ۳۰۰» مى نویسد:
  « فاطمه (س) از خلیفه اول میراث پدرش را خواست، خلیفه اول نپذیرفت، قسم خورد که دیگر با او (خلیفه اول) سخن نگوید و وصیت کرد که شبانه دفن شود تا او (خلیفه اول) در دفن وى حاضر نشود» .

  عبد الرزاق صنعانى در « المصنف، ج ۳، ص ۵۲۱» مى نویسد:
  « فاطمه (س) دختر پیامبر شبانه به خاک سپرده شد، تا خلیفه اول بر وى نماز نخواند؛ چون بین آن دو اتفاقاتى افتاده بود» .

  وی در ادامه همان مطلب نیز مى گوید:
  « از حسن بن محمد نیز همانند این روایت نقل شده است؛ مگر این که در این روایت قید شده است که خود فاطمه (س) این چنین وصیت کرده بود» .

  و ابن بطال در « شرح صحیح بخارى ج ۳، ص ۳۲۵» مى نویسد:
  « اکثر علما دفن جنازه را در شب اجازه داده اند. علی بن ابوطالب (ع) ، همسرش فاطمه (س) را شبانه دفن کرد تا خلیفه اول به او نماز نخواند؛ چون بین آن دو اتفاقاتى افتاده بود» .

  ابن أبی الحدید به نقل از جاحظ در « شرح نهج البلاغة، ج ۱۶، ص ۱۵۷» مى نویسد:
  « شکایت و ناراحتى فاطمه (س) از دست غاصبین به حدى رسید که وصیت کرد خلیفه اول بر وى نماز نخواند» .

  وی در همین خصوص در « شرح نهج البلاغة، ج ۱۶، ص ۱۷۰» مى نویسد:
  « مخفى کردن مرگ فاطمه (س) و محل دفن او و نماز نخواندن خلیفه اول و دوم و هر آن چه که سید مرتضى گفته است، مورد تأیید و قبول من است؛ زیرا روایات بر اثبات این موارد صحیح تر و بیشتر است و همچنین ناراحتى و خشم فاطمه (س) بر شیخین نزد من از اقوال دیگر اعتبار بیشترى دارد» .

  نتیجه:

  با توجه به مدارک موجود و اعتراف بزرگان اهل سنت، دلیل دفن شبانه آن حضرت وصیت آن حضرت بود که نمى خواست افرادى که بر او ستم کرده اند، بر جنازه اش نماز بخوانند و با این کار خشم خود را از غاصبان خلافت جاودانه ساخت.
  امام صادق حضرت فاطمه خاک خشم زهرا شیعه شیعیان مرگ شبانه دفن
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها