• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36478

  کارشناسان دفتر برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) در آخرین اجلاس مطالعات جوی این سازمان هشدار دادند که طبق تحقیقات اخیر سازمان جهانی بهداشت، خطرات آلودگی هوا برای سلامت بشر، بسیار بیشتر از محاسبات قبلی است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، اجلاس برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) با موضوع « ائتلاف مطالعات جوی و هوای پاک» در پاریس برگزار شد.

  در این اجلاس طرفداران سلامت عنوان کردند که آلودگی هوا در محیط های داخلی و سرپوشیده تبدیل به عامل اصلی بسیاری از بیماری ها بویژه در کشورهای جنوب و شرق آسیا و غرب صحرای آفریقا می شود.

  این یافته سبب شده که مسوولان سازمان جهانی بهداشت در اجلاس اخیر خواستار اقدام سریع جهان برای کاهش این عامل خطرزا شده اند. در حال حاضر از این فاکتورخطرزا به عنوان « بزرگترین تهدید سلامت انسان» یاد می شود.

  به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل، دکتر ماریا نیرا، مدیرکل بخش سلامت عمومی و محیط زیست آژانس سلامت سازمان ملل در حاشیه اجلاس فوق گفت: برآوردها حاکی از سالانه ۳.۵ میلیون مرگ زودرس در افراد خانه دار و ساکن فضاهای سرپوشیده و ۳.۳ میلیون مرگ در فضای آزاد است. همچنین آلودگی هوای سطح زمین سبب افزودن سالانه ۲۰۰ هزار مورد مرگ و میر زودرس می شود.

  ذرات آلوده کننده هوا که برای سلامت انسان بسیار پرخطر هستند از منابع مختلفی آزاد می شوند که از موتورهای دیزلی گرفته تا اجاق های طبخ غذا را شامل می شوند. برای مثال بسیاری از این اجاق ها صد برابر بیشتر از حد مجازف گاز مونواکسید کربن از خود منتشر می کند.

  آلودگی هوا جهان زمین سازمان ملل سلامت کربن گاز محیط زیست مرگ بشر
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها