• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36413

  ابهام در تعداد ناشران خارجی حاضر در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تلاش برای تشکیل اتحادیه کتابخانه‌های مجالس کشورهای اسلامی و بستری شدن ابوالفضل زرویی نصرآباد در بیمارستان از مهم‌ترین اخبار فرهنگی در هفته گذشته بود.

  به گزارش پارس ، به نقل ازمهر گروه فرهنگ و ادب: نخستین هفته کاری در سال جدید با اظهارات احمد مرادی، مشاور ارشد مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موزه چاپ آغاز شد.

  وی در پاسخ به این سئوال که « گویا دفتر امور چاپ یک ردیف بودجه ای با عنوان « راه اندازی و نگهداری از موزه صنعت چاپ» دارد و هر ساله هم بابت آن بودجه ای را دریافت می کند، اما چرا تاکنون خروجی از سوی دفتر امور چاپ در این مورد مشاهده نشده است؟ » گفت: یکی از برنامه های مهمی که در دستور کار دفتر امور چاپ قرار دارد، زدودن آسیب و آفتی است که گریبانگیر موزه صنعت چاپ شده است.

  مرادی با بیان اینکه موزه صنعت چاپ، فرهنگ صنعت چاپ محسوب می شود، تاکید کرد: ما با مذاکرات مقدماتی که با کتابخانه مجلس و کتابخانه ملی داشته ایم، به یک جمع بندی خوب رسیده ایم. نگاه ما به موزه تاریخ صنعت چاپ ایران یک نگاه خاص است و حتماً آن را اجرایی خواهیم کرد.

  ایجاد اتحادیه کتابخانه مجالس کشورهای اسلامی

  محمد رجبی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی نیز هفته گذشته در دیدار با کارکنان این موزه در تشریح برنامه های سال جای این مرکز گفت: وی از برگزاری اولین همایش کتابخانه های بزرگ کشور در سال جدید خبر داد و یادآور شد: انشالله همایشی را با همکاری کتابخانه های بزرگ کشور چون کتابخانه مجلس، کتابخانه ملی، کتابخانه آیت الله مرعشی، کتابخانه آستان قدس رضوی و غیره تحت عنوان همایش کتابخانه های بزرگ کشور با حضور رؤسا و معاونین آنها برگزار خواهیم کرد.

  رجبی برنامه دیگر خود را ارتباط با کتابخانه های مجالس جهان برشمرد و گفت: سعی عمده ما بر ارتباط با کتابخانه های مجالس دنیا است و تاکنون من ارتباطاتی را با مجلس فرانسه و مجالس کشورهای اکو برقرار کرده ام.

  وی افزود: ما می کوشیم تا اتحادیه ای کتابخانه ای را تشکیل دهیم، همچون کتابخانه مجالس کشورهای اسلامی و کتابخانه مجالس کشورهای غیرمتعهد که در این راه از کسانی که سابقه ارتباطات دیپلماتیک و ارتباطات خارجی و از این دست ارتباطات را داشتند، یاری می جوییم.

  تعداد مبهم ناشران خارجی نمایشگاه کتاب

  محمود آموزگار، رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران بین المللی ایرانیان که مسئولیت ثبت نام از ناشران خارجی را برای حضور در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بر عهده دارد، در هفته گذشته به خبرنگار مهر گفت: تا این لحظه نمایندگان ۵۸ موسسه انتشاراتی خارجی در ایران با تکمیل فرم ثبت نام و درخواست غرفه، حضور خود را در نماییشگاه کتاب تهران قطعی کرده اند.

  وی با بیان اینکه این ناشران از کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، آلمان، هند، سوریه، عربستان و لبنان هستند، تاکید کرد: عمده ناشرانی که قصد حضور در نمایشگاه امسال کتاب تهران را دارند، کار ثبت نام را انجام دا ده اند و بعید است تا ۲۵ فروردین که پایان مهلت ثبت نام است، تعداد ناشران خارجی حاضر از ۶۰ موسسه انتشاراتی بیشتر شود.

  همچنین به گفته این مقام مسئول در ثبت نام از ناشران خارجی، محموله کتاب های ناشران عربی هم چندی پیش از مبدا سوریه به مقصد تهران حرکت کرده است.

  آموزگار همچنین از انتقال بخش ناشران خارجی نمایشگاه امسال کتاب تهران به فضای پادگان بیرون از مصلی و روبه روی آن در خیابان شهید بهشتی خبر داد و گفت: ناشرانی که تاکنون ثبت نام کرده اند، ۴۶۰۰ متر فضا برای غرفه هایشان تقاضا کرده اند و ما از نظر فضا با مشکلی مواجه نیستیم.

  این توضیحات آموزگار اما در پی انتشار خبری به نقل از سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر حضور ۱۶۰۰ ناشر خارجی در نمایشگاه کتاب امسال با شرح و توضیحی از سوی وی همراه شد.

  محمود آموزگار در تماسی با خبرنگار مهر اعلام کرد که عدد ۵۸ که در خبر مذکور آمده، تعداد موسسات ایرانی و یا شخصیت های حقوقیِ نماینده ناشران خارجی در ایران است نه تعداد ناشران خارجی حاضر در نمایشگاه.

  رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران بین المللی ایرانیان که مسئولیت ثبت نام از ناشران خارجی را برای حضور در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بر عهده دارد، با بیان اینکه « هر یک از این موسسات ایرانی می توانند نماینده چند ناشر خارجی باشند و در حال حاضر هم تعداد دقیق ناشران خارجی حاضر در نمایشگاه مشخص نیست» در پاسخ به این سئوال که « پس رئیس نمایشگاه بر چه اساس می گوید ۱۶۰۰ ناشر خارجی در نمایشگاه امسال حضور دارند؟ » پاسخ داد: من نمی دانم، از خودشان بپرسید.

  زرویی نصرآباد سکته کرد

  ابوالفضل زرویی نصرآباد طنزپرداز برجسته کشور نیز هفته گذشته به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان کسری تهران بستری شد.

  محمد زرویی نصرآباد برادر وی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: برادرم از نوروز امسال دردی را در قفسه سینه خود حس می کرد که این موضوع شب گذشته بیش از اندازه شد و باعث شد که او را به بیمارستان امیرالمومنین (ع) منتقل کنیم که تشخیص پزشکان آنجا هم سکته قلبی و بستری شدن در بخش CCU بود.

  آخرین اخبار حاکی از نیاز زرویی به جراحی قلب باز است که این عمل به زودی انجام خواهد شد.

  رکوردشکنی مفاتیح الحیاه

  اما خبر دیگر این هفته که تا اندازه ای هم شگفت آور است، اینکه کتاب مفاتیح الحیاه آیت الله جوادی آملی در کم تر از یک سال چاپ یکصدم خود را رد کرد.

  مصطفی امرایی، مدیر مرکز چاپ و نشر بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به انتشار چاپ ۱۰۱ از کتاب مفاتیح الحیاه اظهار داشت: با توجه به استقبال مناسبی که از این کتاب در نمایشگاه کتاب سال گذشته صورت گرفت، امسال ۵۰ هزار جلد از این اثر در نمایشگاه کتاب ارائه می شود.

  وی افزود: چاپ ۹۲ این کتاب همزمان با روزهای نخست سال جاری چاپ شد و الان این کتاب در چاپ ۱۰۱ است. پیش بینی ما نیز این است که ۶ تا ۷ چاپ از این اثر در نمایشگاه بین المللی کتاب ارائه شود.

  امرایی ادامه داد: تمام چاپ های این کتاب از سال گذشته تا به امروز در شمارگان ۵ هزار نسخه منتشر شده است و با وجود تمام مشکلاتی که درباره قیمت کاغذ وجود داشته است، این کتاب کماکان با قیمت ۱۴۵۰۰ تومان و با ۱۰ درصد تخفیف در نمایشگاه کتاب ارائه می شود.

  ایران بیمارستان جراحی قلب جهان سوریه کشورهای اسلامی موزه نمایشگاه بین المللی کتاب نمایشگاه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها