• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36411

  ماجرای هدیه رئیس جمهوری و خبرنگاران جا مانده از دریافت آن در سال جاری در کنار اعلام تاسیس موزه مطبوعات ایران در اردیبهشت ماه امسال و برگزاری دومین همایش پیشنگاران مطبوعات از مهم‌ترین اخبار حوزه رسانه در هفته گذشته بود.

  به گزارش پارس ، به نقل ازمهر گروه فرهنگ و ادب: نخستین هفته کاری سال جدید در حوزه رسانه با جنجال هدیه رئیس جمهور به خبرنگاران آغاز شد. هدیه ای که توزیع هر ساله آن با ابهامات زیادی روبرو بوده است. پس از اینکه سال گذشته از خبرنگاران خواسته شد تا با حضور در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری این هدیه را دریافت کنند، امسال این هدیه به حساب خبرنگاران که در سامانه سمان و از سوی خود آنها ثبت شده بود، واریز شد، اما این شیوه پرداخت نیز منجر شد تا جمع قابل توجهی از اصحاب رسانه که در این سامانه عضو نبودند از دریافت این هدیه محروم شوند.

  این ماجرا منجر شد که پدرام پاک آئین، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نحوه پرداخت هدیه پایان سال ۱۳۹۱ رئیس جمهور به خبرنگاران بگوید: به آن دسته از خبرنگاران و روزنامه نگارانی که شماره حساب خود را در سامانه « سمان» اشتباه وارد کرده اند، این فرصت داده می شود که شماره حساب صحیح خود را ثبت کنند و ما هم ضمن اطلاع رسانی این مورد به آنها از طریق تلفن، لیستی جدید از آنها تهیه و برای دریافت هدیه روز خبرنگار در سال ۱۳۹۱ رئیس جمهور، به نهاد ریاست جمهوری ارسال خواهیم کرد.

  مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این کار از اولین روز بعد از تعطیلات نوروز شروع شده و همکاران ما در اداره امور خبرنگاران در حال برطرف کردن این ایرادات هستند تا یک فهرست دیگر از خبرنگاران برای دریافت هدیه تهیه و به نهاد ریاست جمهوری ارسال شود.

  پاک آئین تاکید کرد: همه خبرنگارانی که علاوه بر اطلاعات شخصی سجلی، تصویر گواهی اشتغال به کار خودشان را در یک رسانه معتبر و دارای مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها، در سامانه « سمان» ثبت کرده بودند، در فهرست خبرنگاران مشمول دریافت هدیه رئیس جمهور قرار گرفته اند.

  تنها روزنامه نوروزی ایران

  روزنامه « خبر جنوب» در هفته گذشته اعلام کرد که برای شانزدهمین سال متوالی به عنوان تنها نشریه کشور در ۱۸ روز تعطیلات نوروزی (از روز سه شنبه ۲۹ اسفندماه ۹۱ لغایت جمعه ۱۶ فروردین ماه ۹۲) منتشر شده است.

  انتشار این روزنامه در این ایام با همکاری یک تیم ۶۰ نفره از همکاران روزنامه در بخش های مختلف تحریریه، اداری، مالی، حروفچینی، صفحه آرایی، ویراستاری، لیتوگرافی، چاپ، توزیع و خدمات صورت گرفت و آخرین گزارش ها و رویدادهای روز ایران و سایر کشورهای جهان همراه با گزارش های نوروزی از اقصی نقاط کشور را به اطلاع خوانندگان روزنامه در شهرهای مختلف کشور و همچنین ایرانیان مقیم کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خصوصاً امارات عربی متحده رساند.

  روزنامه خبر جنوب در اطلاعیه ای ابراز امیدواری کرده توانسته باشد در سال جدید که از سوی مقام معظم رهبری « سال حماسه اقتصادی، حماسه سیاسی» نامیده شده، رسالتی را که برای تحقق این امر بر عهده گرفته و شکوفایی هر چه بیشتر ایرانی آبادتر را به انجام رسانده باشد.

  مطبوعات ایران صاحب موزه می شوند

  موزه مطبوعات در بنای تاریخی « سر قبر آقا» جایی که سعید نفیسی روزنامه نگار، ادیب و مورخ معاصر در آن آرمیده است، در یکی از روزهای ۲۷ اردیبهشت (روز ارتباطات و روابط عمومی) و ۲۸ اردیبهشت (روز جهانی موزه) افتتاح خواهد شد.

  مجید امرایی، مدیر سرای روزنامه نگاران ایران در گفتگو با اعلام این خبر و با اشاره به فراخوان دریافت آثار فرهنگی و هنری حوزه رسانه و مطبوعات از اواخر سال گذشته گفت: مهلت این فراخوان تا ۱۵ اردیبهشت است و نشریات، موسسات مطبوعات و افراد حقیقی و حقوقی می توانند با ارائه آثار خود به شعب استانی سرای روزنامه نگاران، در تجهیز موزه مطبوعات مشارکت کنند.

  وی افزود: تاکنون آثار متعددی از جمله یک مجموعه مفصل عکس از سال ۱۳۰۳ تا ۱۳۳۰ در نشریات مختلف و نیز یکسری وسایل و ابزار و ادوات چاپی را جمع آوری کرده ایم. همچنین تعدادی نسخ قدیمی از نشریات چاپ شده در ۱۵۰ سال اخیر هم در تهران و هم در استان های دیگر کشور و نیز دستنوشته هایی مختلف از روزنامه نگاران قدیمی دریافت شده است. سردیس روزنامه نگاران فقید هم که از قبل سفارش داده بودیم، در حال انتقال به موزه مطبوعات است و خود این مکان هم در حال آماده سازی است.

  امرایی همچنین با اشاره به اینکه بنای در نظر گرفته شده برای راه اندازی موزه مطبوعات یک مکان تاریخی مناسب است که در فهرست بناهای میراث فرهنگی کشور هم به ثبت رسیده است، ابراز امیدواری کرد این مکان در آینده ای نه چندان دور پس از گشایش به محلی جالب برای بازدید عموم مردم و به ویژه اهالی رسانه تبدیل شود.

  دو همایش رسانه ای در اردیبهشت ماه

  به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجعفر محمدزاده، در نشست هم اندیشی مدیران مسئول مطبوعات که صبح سه شنبه ۲۰ فروردین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر ورزش و جوانان، برگزار شد، به برگزاری همایش « منادیان حماسه سیاسی و اقتصادی» در اواخر اردیبهشت ماه اشاره و تشریح کرد: در این همایش یک روزه، موضوع اخلاق رسانه و اخلاق سیاسی در فضای انتخابات با حضور اساتید ارتباطات و روزنامه نگاری و صاحبنظران حقوق رسانه، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

  محمدزاده در ادامه از برگزاری دومین جشن « پیش نگاران مطبوعات ایران» در اواخر اردیبهشت ماه خبر داد و افزود: در این همایش، از پیشکسوتان عرصه روزنامه نگاری تجلیل به عمل می آید.

  وی در پایان یادآوری کرد: انجام امورجاری معاونت نظیر بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی خبرنگاران نیز همچنان ادامه دارد.

   

  اصحاب رسانه انتخابات ایران تعطیلات نوروز حماسه اقتصادی رسانه کشورهای عربی مطبوعات موزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها