• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35860

  تشویق و ترغیب دوستان نویسنده، مرا وادار به نوشتن خاطرات و گزارش‌های مستمر کرد تا جایی که توسط این نوشته‌ها با شهید مرتضی آوینی آشنا شدم و به سفارش ایشان این مطالب در قالب کتاب «جشن حنابندان» در سال ۱۳۶۸ به چاپ اول رسید

  به گزارش پارس به نقل از خبرآنلاین، کتاب « جشن حنابندان» شامل ۲ گزارش از دو عملیات در مناطق جنوب و غرب کشور است که محمدحسین قدمی این گزارش ها را از میان خاطرات رزمندگان « لشکر ۲۷ محمد رسول الله» گردآوری نموده است. گزارش اول کتاب در طول عملیات کربلای ۵ نوشته شده و گزارش دوم آن که مربوط به عملیات بیت المقدس ۴ و در مناطق غربی کشور و بخشی از خاک عراق است، به سفارش شهید سید مرتضی آوینی و برای مجموعه روایت فتح نوشته شده است.

  کتاب در گزارش اول که مربوط به وقایع ۱۰ آذر ۱۳۶۵ تا ۹ بهمن ۱۳۶۵ است سعی دارد مراحل ثبت نام و اعزام به جبهه، آماده شدن و آموزش دیدن در پادگان، نحوه آشنایی نویسنده با همرزمانش، توضیحاتش از شب ها و روزهای اردوگاه، نامه های بچه های دبستان به رزمندگان، شوق شان برای رفتن به مناطق عملیاتی و لحظه شماری برای اعزام به خط مقدم و روحیات و فضایل اخلاقی رزمندگان را گزارش کند. در بخش دوم کتاب که مربوط به وقایع اول آذر ۱۳۶۶ تا ۱۳ فروردین ۱۳۶۷ است، نویسنده موضوعاتی همچون عملیات والفجر ۵ و اوضاع و احوال شهر حلبچه، فرماندهان و مناطق عملیاتی، آسیب دیدن چشم هایش، شهادت رزمندگان و وصیت نامه هایشان و خداحافظی اش از جبهه را شرح داده است.

  قدمی درباره چگونگی شکل گیری این اثر می گوید: « سال ۱۳۶۵ مسئول صفحه جبهه و جنگ روزنامه « صبح آزادگان» بودم. تشویق و ترغیب دوستان نویسنده، مرا وادار به نوشتن خاطرات و گزارش های مستمر کرد تا جایی که توسط این نوشته ها با شهید مرتضی آوینی آشنا شدم و به سفارش ایشان این مطالب در قالب کتاب « جشن حنابندان» در سال ۱۳۶۸ به چاپ اول رسید. ما دنبال دسته و گروهی در جنگ بودیم که دارای تیپ و شخصیت های مختلف باشند. پس از تحقیق و بررسی این گروه را در گروهانی از لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) یافتیم. کار را از خانه، مدرسه، مسجد و محل کار شروع کردیم. زندگی با آنان را در پادگان ها، رزم های شبانه، لحظات تنهایی و راهپیمایی های روزانه در سرما و سختی و در غم و شادی بررسی کردیم که حاصل کار در قالب کتاب « جشن حنابندان» آورده شده و از آن فیلم مستند ۴ قسمتی « دسته ایمان» تولید و در برنامه های روایت فتح پخش شد. این فیلم مستند، گزارش اول کتاب « جشن حنابندان» را شامل می شود و گزارش دوم شرح مکتوب همراه با عکس و تفصیلات سفر جنوب و خاطرات تلخ و شیرین زندگی با دسته ۳ از گروهان ۳ گردان حمزه سیدالشهداء لشگر ۲۷ محمد رسول الله (ص) تا عملیات کربلای ۵ را دنبال کرده است. »

  خاطرات مورد استفاده نویسنده در این کتاب، اغلب کوتاه و با زبانی ساده و صمیمی بیان شده است به طوری که خواننده از خواندن آن خسته نمی شود؛ چراکه هر موقعیت و لحظه ای را دقیق و خلاصه مطرح کرده و از شرح جزئیات اضافی پرهیز نموده است. خاطرات رزمندگان در شب های قبل از عملیات و شوخی ها و حالات و روابطی که تنها و تنها در آن موقعیت ها اتفاق می افتاد به خوبی در این گزارش ها به تصویر کشیده شده است.

  رهبر معظم انقلاب در تقریظی بر این کتاب نوشته اند: « روز و شبی چند در لحظه های پیش از خواب، در فضائی عطرآگین و مصفا و در معراج شور و حالی که سطور و کلمات نورانی این کتاب به خواننده ی خود عطا می کند، سیر کردم و خدا را سپاس گفتم، هم بر آن قطره ی عشقی که در جان این نویسنده افکنده و چنین زلال اندیشه و ذوقی را بر قلم او جاری ساخته است، و هم بر آن دست قدرتی که نقشی چنان بدیع و یکتا بر صفحه ی تاریخ معاصر پدید آورده و صحنه هائی که افسانه وار از ذهن و چشم بشر این روزگار بیگانه است، در واقعیت زندگی این نسل از ملت ایران نقش زده است… له الحمد حمد الحامدین ابدا آلابدین. »

  محمد حسین قدمی که سال ها معلمی کرده است، سال ۱۳۵۴ فعالیت فرهنگی خود را به سفارش شهید محمد علی رجایی آغاز کرده است. او از سال ۱۳۶۷ به جمع نویسندگان دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه ی هنری پیوست و از سال ۱۳۷۱ مسئولیت برنامه ی « شب خاطره دفاع مقدس» این دفتر را عهده دار شد. وی در حال حاضر مشغول نگارش خاطرات شخصی خود از سال ۱۳۶۳ تا وقایع نگاری در جنگ ۳۳ روزه در لبنان است.

  بنابراین گزارش، فاطمه ابراهیمی از نگارش دو کتاب درباره شهید آوینی و دغدغه های او درباره فرهنگ و سینما خبر داد. ابراهیمی درباره این دو کتاب به پایگاه سوره مهر گفت: هر یک از این دو کتاب نزدیک به سیصد صفحه حجم دارند. در جلد اول این اثر، که از مجموعه « مفاخر ایرانی» است، به شرح و بررسی آثار شهید آوینی پرداخته ام. در این کتاب، علاوه بر شرح زندگی شهید آوینی، به دغدغه های او در حوزه فرهنگ اشاره شده و به موضوعاتی چون دوران گذار، انقلاب اسلامی و تکنولوژی و تکنیک از منظر شهید آوینی، و… پرداخته شده است. همچنین آقای علی اصغر تقوی در مطلبی با نام « سینمای موجود تا سینمای موعود» نیز به افکار سینمایی شهید آوینی پرداخته است.

  ابراهیمی درباره جلد دوم هم گفت: در جلد دوم این کتاب تلاش شد گزیده ای از مطالب جلساتی که با حضور صاحب نظران و دوستان علاقه مند به افکار و سینمای شهید آوینی بر پا شده بود در اختیار مخاطبان قرار گیرد. همچنین مقالاتی را که به دوران گذار می پردازند در این کتاب قرار داده ایم و آثار افرادی را که با اندیشه های وی موافق یا مخالف بوده اند گنجانده ایم. از میان این افراد می توان به رضا داوری اردکانی اشاره کرد که به بحث درباره افکار شهید آوینی در زمینه تکنیک و مدرنیسم پرداخته است.

  این نویسنده همچنین با ابراز تاسف درباره کار تحقیقی درباره شهید آوینی و دغدغه های درباره سبینما گفت: متأسفانه تاکنون کار جامعی دربارة اندیشه های این شهید انجام نشده است.

  از ابراهیمی تاکنون کتاب های « خاک عشق» درباره منیژه آرمین، « نبضم را بگیر، همهمه بودن دارد» درباره زنده یاد طاهره صفارزاده و « از سبزوار تا سرزمین رویا» درباره حمید سبزواری توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

  خاک دفاع مقدس ذهن رضا داوری اردکانی رهبر معظم انقلاب سید مرتضی آوینی شادی عراق مدرسه ملت ایران

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها