• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35585

  سو استفاده کارتل‌های قاچاق مواد مخدر از زنان، به منظور استفاده از پوشش‌های مورد احترام تنها یک روی سکه است. علت روی آوردن زنان و دختران ایرانی به حرفه توزیع و قاچاق مواد مخدر چیست؟

  به گزارش پارس به نقل از زنان پرس، به تازگی دادگاهی در مالزی خواهران ۲۴ و ۲۶ ساله ایرانی را به جرم قاچاق ماده مخدر شیشه (کریستال مت آمفتامین) به اعدام محکوم کرده است. دیگر خبر دستگیری و محکومیت ایرانیان در کشورهای جنوب شرقی آسیا، آن هم به خاطر قاچاق مواد مخدر خبر تازه ای نیست. چند سالی است که این اخبار به صورت جسته و گریخته به گوش می رسد.

  در اواخر سال۲۰۱۰ روسای سازمان های مبارزه با مواد مخدر کشورهای جنوب شرق آسیا در سی و پنجمین نشست خود رسماً اعلام کردند که ایران بدل به یکی از مبادی ورودی ماده مخدر شیشه شده است. مقامات تایلندی از قاچاق شیشه توسط اتباع ایرانی خبر می دادند و مقامات ژاپنی می گفتند یک پنجم خارجی های غیرمقیمی که در رابطه با شیشه دستگیر می شوند، تبعه ایران اند. پلیس مالزی با دستگیری ۵ ایرانی قریب به ۷۵ کیلوگرم و پلیس سری لانکا با دستگیری دو تن دیگر حدود ۱۶ کیلوگرم شیشه کشف کرده بود. فیلیپینی ها و اندونزیایی ها و کره ای های جنوبی نیز خبر از این می دادند که قاچاقچیان ایرانی مواد مخدر خود را از طریق فرودگاه های ترکیه به این کشورها ترانزیت می کنند.

  در شرایطی که رشد روزافزون قاچاق ماده مخدر شیشه به آسیای جنوب شرقی متوقف نشده، اخباری که از کشفیات هر از گاهه آن در این سو یا آن سوی مرزها می رسد نشان می دهد، زنان نیز هم پای مردان در این سوداگری نقش دارند. در اواخر سال ۸۹، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران، از کشف و دستگیری یک گروه شش نفره زن که با جاسازی ماهرانه شیشه در لباس و وسائل خود قصد قاچاق آن به خارج از کشور را داشتند؛ خبر داد.

  بعید نیست یکی از دلایلی که در میان قاچاقچیان بین المللی ایرانی شمار معتنابهی زن دیده می شود، قابلیت بسیار بالاتر آن ها برای جاسازی و مخفی کردن مواد در پوشش زنانه است. همین چند روز پیش بود که در یک نمونه وطنی، نیروی انتظامی خراسان جنوبی خبر از دستگیری پسری داد که با پوشیدن مانتو و درآوردن خود به شکل دختر قصد جابجایی مواد مخدر را داشته است.

  پوشش زنانه، به ویژه پوشش های اسلامی در کشورهای مسلمان در نوع خود یک مصونیت به شمار می روند. پلیس اندونزی در اواخر سال ۸۸ از دستگیری یک گروه ایرانی ۱۰ نفره از قاچاقچیان شیشه داد که تیپی غیرمتعارف داشتند. در میان این ۱۰ نفر، ۸ زن چادری نیز وجود داشتند: آن ها حدود ۲۷ کیلوگرم کریستال مت آمفتامین و ۲۳ لیتر مایع آن را در شکل اثاث سفر و بسته های غذا که به صورت دستی حمل می شدند با خود جابجا می کردند. اما چرا این محموله ۱۲٫۵ میلیون دلاری به این نحو قاچاق می شد؟

  هافینگتون پست به نقل از یکی از مقامات اندونزیایی می نویسد: « به باور ما آن ها بخشی از یک سندیکای بین المللی هستند که با پوشیدن البسه سنتی اسلامی قصد تحمیق ماموران پلیس را در کشوری چون اندونزی داشتند که زنان چادری، عموماً زنانی خوب تلقی می شوند» .

  سو استفاده کارتل های قاچاق مواد مخدر از زنان، به منظور استفاده از پوشش های مورد احترام تنها یک روی سکه است. علت روی آوردن زنان و دختران ایرانی به حرفه توزیع و قاچاق مواد مخدر چیست؟

  بابک دین پرست، معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با موادمخدر درباره توزیع مواد مخدر توسط زنان می گوید: « ۷۰ درصد از زنان معتاد به واسطه اعتیاد همسرانشان معتاد شده اند و به واسطه فشار یا تهدید، ترس یا همدردی اقدام به مصرف و توزیع مواد کرده اند» . وی می افزاید: « این زنان اغلب به واسطه فشار یا تهدید، ترس یا همدردی یا حتی به بهانه عشق به همسران خود اقدام به مصرف و توزیع مواد در کنار همسران خود کرده اند» .

  اگرچه در میان گروه های قاچاقچی شیشه به جنوب شرق آسیا، گروه های زن و شوهری نیز دیده می شود، اما مواردی نظیر خواهران ۲۴ و ۲۶ ساله ای که به تازگی محکوم به اعدام شده اند، چگونه قابل توضیح است؟

  هیچ گزارشی درباره انگیزه یا انگیزه های احتمالی این قبیل افراد از قاچاق شیشه وجود ندارد. دستگیری این قبیل افراد در خارج از مرزها و دور ماندن آن ها از دسترس خبرنگاران و پژوهشگران یکی از علل مهم مجهول ماندن انگیزه قاچاقچیان جوان شیشه، به ویژه زنان و دختران جوان است. اما هیچ بعید نیست قاچاق شیشه تبدیل به ریسکی بزرگ برای یک بار و دستیابی به ثروتی فراوان برای همیشه شده باشد: هیچ گاه مقامات کشورهای جنوب شرقی آسیا در مورد تعدد جرایم ارتکابی توسط قاچاقچیان دستگیرشده سخنی نگفته اند و در دادگاه ها نیز به این مسئله اشاره نشده است که محکومین پس از چندین بار قاچاق شیشه به این کشورها در دام افتاده باشند.

  این یک حدس است، اما بعید نیست زیاده خواهی های باب شده در نسل جوان؛ از اصلی ترین انگیزه های قاچاق شیشه به خارج از مرزها باشد. در پرونده اخیر گفته شده پس از اعلام حکم اعدام، پدر دختران که در دادگاه حاضر بوده، از حال رفته است، اما خود آنان هیچ واکنشی بروز نداده اند.

  هر چند هیچ آمار دقیقی درباره فراوانی آماری دختران مجرد و جوان در میان قاچاقچیان شیشه وجود ندارد، اما برخی سیاست گذاری ها و رویکردها احتمالا بتواند سرنخ هایی به ما بدهد. یکی از این سرنخ ها طرح محدودیت خروج بانوان از کشور است. پس از تمام جنجال هایی که این طرح در پی داشته، فراکسیون زنان پیشنهادی فراجنسیتی درباره این طرح داده و فاطمه رهبر، عضو این فراکسیون گفته: « ما پیشنهاد داده ایم اگر کسی به اعمال مجرمانه ای از قبیل تکدی گری، شرب خمر، استعمال مواد مخدر و فساد اخلاقی … سوءشهرت داشت، گذرنامه اش باطل شود» . چنین اظهار نظری می تواند گواه این مسئله باشد که چه بسا نقش تازه پدیدآمده برای دختران مجرد در قاچاق مواد مخدر مسئولین را به صرافت محدود ساختن دختران مجرد برای سفرهای خارجی انداخته باشد.

  قاچاق شیشه در حال باز کردن جای خود در میان زنان و دختران است، اگر ۴ سال پیش باید برای رشد روزافزون آن تدبیری اندیشیده می شد، اینک باید به فکر مصون سازی دختران در مقابل شاخه های جذب نیروی شبکه های قاچاق بود.

  پوشش ترکیه خراسان جنوبی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر رشد زنان قاچاق مواد مخدر مالزی مبارزه با مواد مخدر مسلمان
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها