• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35444

  نورالدین زرین‌کلک گفت: انیمیشن سرزمین بسیار بزرگی است اما آدم‌های موثر در آن چندان زیاد نیستند و دریغ است که آدم‌های باسابقه‌ای مانند وجیه‌الله فرد مقدم از میان ما بروند.

  به گزارش پارس، این هنرمند عرصه ی انیمیشن در گفت وگویی با (ایسنا) ، گفت: پس از اینکه اولین مدرسه انیمیشن ایران تاسیس شد فراخوانی را داده بودم که پس از برگزاری کنکور آقای وجیه الله فرد مقدم در سال ۱۳۵۳ به همراه چهارده نفر دیگر در کنکور قبول و وارد آن مدرسه شدند.

  او ادامه داد: آن زمان او از نظر سنی و تجربه کار در حوزه انیمیشن از دیگران جلوتر بود به همین دلیل نسبت به بقیه دانشجویان برتری داشت و به عبارتی مبصر کلاس بود. پس از پایان دوره دوساله فرد مقدم لیاقت خودش را برای کار نشان داد و توانست اثری را به عنوان پروژه پایان تحصیلی خود بسازد که اگر اشتباه نکنم اسم آن « خروس بی محل» بود.

  زرین کلک با اشاره به اینکه این فیلم در جشنواره های مختلفی شرکت داده شد و موفقیت هایی هم کسب کرد گفت: پس از آن دانشکده ای در « پراگ» یک کارگاه فیلم عروسکی برگزار می کرد و سه نفر را از ایران برای حضور و آموزش در این کارگاه دعوت کرد به این ترتیب من به همراه دو نفر از بهترین دانشجویان یعنی فرد مقدم و عبدالله علی مراد برای حدود چهار ماه به پراگ رفتیم و پس از بازگشت کلاس های انیمیشن سه بعدی را راه اندازی کردیم.

  او یادآور شد: این دو توانستند با همکاری یک دیگر یک فیلم عروسکی به نام « پیرزن و دیو» تولید کنند که اولین فیلم انیمیشن در ایران بود و با ساخت چنین اثری ما به هدف خود از تاسیس مدرسه انیمیشن رسیدیم.

  این هنرمند در ادامه اظهار کرد که این دو نفر بعدها آثار دیگری را تولید کردند و وجیه الله فرد مقدم در مدرسه ای دیگر به تعداد زیادی کودک و نوجوان، انیمیشن آموزش داد.

  زرین کلک با بیان اینکه سن وجیه الله فرد مقدم اصلا برای مرگ نبود و دریغ است که او از میان ما رفته گفت: جای او در دنیای انیمیشن ایران بسیار خالی است چون نظیر او افراد زیادی را نداریم و اگر بخواهم بگویم ۱۰ انیماتور خوب در ایران داریم یکی از آنها وجیه الله فرد مقدم بوده است.

  وی همچنین با اشاره به کامپیوتری شدن هنر انیمیشن و تفاوت هنری که پیش از این وجود داشت اظهار کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال حاضر همانند سابق فعالیت ندارد و به جای این مرکز، تلویزیون تولیدات بیشتری را در حوزه انیمیشن دارد و طبیعتا اکنون فیلم های درجه دو و کم کیفیتی که بیشتر برای سرگرمی هستند و معنایی ندارند تولید می شوند.

  او تصریح کرد: اگر کانون پرورش فکری یا هرکدام از موسساتی که از بیت المال تغذیه می کنند و یا بخش خصوصی پا به میدان بگذارند و انیمیشن و کاربرد آن را به درستی بشناسند می توانستند کاری کنند که مملکت ما در تمام سال های گذشته به آن احتیاج داشت اما این مهم انجام نشده است به دلیل اینکه بیشتر مدیران با این هنر آشنایی ندارند و آن را به شکل کودکانه که امروز توسط کشورهایی مانند چین، تایوان و ژاپن به انحطاط کامل کشیده شده است، دنبال می کنند.

  زرین کلک گفت: فیلم های انیمیشن که منبع پرورش فرهنگی یک نسل هستند به ابتذالی کشیده شده که تاثیرش روی فرزندان و نسل های ما باقی مانده است و الان بچه های ما آنقدر معتاد و مبتلا به فیلم های کم ارزش شده اند که سلیقه آنها به شدت عقب افتاده و تبدیل به نسل بی سلیقه ای شده اند آن هم به این دلیل است که فیلم خوب ندیده اند. به این ترتیب این موهبتی است که از بچه های نسل جوان گرفته شده است.

  انیمیشن بخش خصوصی تغذیه تلویزیون چین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کودک و نوجوان مدرسه معتاد نسل جوان
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها