به گزارش پارس به نقل از فارس، هشام زعزوع، وزیر گردشگری مصر امروز در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی اعلام کرده است که « در پی جنجال بوجود آمده پس از سفر نخستین گروه گردشگران ایرانی به مصر، شرکت های ایرانی سفر های توریستی به مصر را متوقف کردند. »

وی اضافه کرده است که « تصمیم شرکت های ایرانی برای توقف سفرهای توریستی به مصر به دلیل انتقادات شدید در مصر پس از سفر نخستین گروه گردشگران ایرانی به این کشور و نیز حمله به منزل « مجتبی امانی» رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره، اتخاذ شده است. »

از سوی دیگر مصری های سلفی جمعه گذشته در یک کنفرانسی در قاهره مدعی شدند که ایرانیان سعی دارند مذهب شیعه را در مصر گسترش دهند و به همین دلیل خواستار توقف سفرهای توریستی ایرانیان به مصر شدند.

مجید ابوالفتحی، مدیر عامل کانون جهانگردی که به عنوان مدیر بخش خصوصی با طرف مصری برای راه اندازی تورهای گردشگری ایران به مصر، تفاهم نامه امضا کرده است در گفت وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص اظهارات جدید وزیر گردشگری مصر می گوید: ما در قراردادی که برای راه اندازی تورهای گردشگری ایران و مصر امضا کردیم هیچ محدودیت زمانی را لحاظ نکرده ایم و عمل به این تفاهم، نیز کماکان در حال اجراست.

وی می افزاید: علی رغم اظهارات وزیر گردشگری مصر، از طرف شرکت های ایرانی هیچ لغو تور گردشگری به مصر انجام نگرفته است.

مدیر عامل کانون جهانگردی ایران تأکید می کند که ما همچنان کار فروش تور گردشگری به مصر را انجام می دهیم اما اینکه خود مصری ها بخواهند این سفرها لغو شود بحث دیگری است و نباید علت لغو سفرها را به ایرانی ها نسبت دهند.

رقیه حاتمی پور، مجری تورهای گردشگری ایران به مصر نیز در این باره به خبرنگار خبرگزاری فارس می گوید: اینکه ما به عنوان شرکت ایرانی، سفر به مصر را لغو کرده باشیم صحت ندارد ما همچنان فروش تور مصر را داریم.

وی ادامه می دهد: دومین گروه گردشگران ایرانی را اردیبهشت ماه به مصر می فرستیم.

مجری تورهای گردشگری مصر درباره اینکه آیا از سوی دفتر حافظ منافع یا دستگاه های دیگری چون وزارت خارجه درباره لغو سفر به مصر دستوری را دریافت کرده اند نیز می گوید: اصلاً چنین چیزی اعلام نشده است و ما طبق برنامه، پیش می رویم.

حاتمی پور با اشاره به اینکه اظهارات وزیر مصر از سوی خبرگزاری آناتولی اعلام شده است نیز تصریح می کند: ترکیه ای ها نگران هستند که با راه اندازی تورهای ایران به مصر از حجم گردشگران ایرانی در ترکیه کاسته شود به همین دلیل به این موضوع دامن می زنند.

در حالی که سلفی ها به شدت از حضور شیعیان در مصر، نگران و دست پاچه هستند و خواستار توقف سفر ایرانی ها به مصر شده اند، وزیر گردشگری مصر در برابر اظهارات آنها اعلام کرده است: ۷۲ درصد گردشگرانی که به مصر می آیند به دین اسلام معتقد نیستند اعم از هندوها و اسرائیلی ها و مسیحیان پس آیا اینها تبلیغات در مصر نمی کنند؟ چرا باید از گردشگران ایرانی بترسیم؟

وی گفته است که درآمد هر گردشگر ایرانی برای مصر روزانه ۱۸۰ دلار است در حالی که متوسط درآمد یک گردشگر دیگر ۷۲ دلار است بنابراین تفاوت فاحشی بین این دو وجود دارد.

وزیر گردشگری مصر همچنین خواستار نشست کمیته گردشگری مجلس شورای مصر به منظور بررسی این قضیه و گفت وگو با جریان سلفی درباره گردشگری ایران به مصر شده و تاکید کرده است که آیا عقیده ما این قدر ضعیف است که تا این حد بترسیم.

با این تفاسیر علی رغم ادعای وزیر گردشگری مصر مبنی بر لغو سفرهای ایرانیان به مصر از سوی شرکت های ایرانی، مسئولان ایرانی برپایی تورهای گردشگری در مصر اعلام می کنند که هیچ سفری لغو نشده و اردیبهشت ماه دومین گروه گردشگران ایرانی به مصر سفر می کنند.