• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35029

  این کتاب را جلد دوم مفاتیح الجنان می نامند، از نظر آیت الله جوادی آملی تفاوت این کتاب و مفاتیح الجنان در این است که این کتاب جهت حرکت انسان در راه حق و با چراغ حق و در منظر خداست.

  به گزارش پارس به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، کتاب مفاتیح الحیات، کتاب ارزشمندی است که زیر نظر آیت الله جوادی آملی با همکاری جمعی از اساتید حوزه و توسط انتشارات اسرا به چاپ رسیده است.

  در قسمتی از مقدمه این کتاب آمده است: " استاد، علامه آیت الله جوادی آملی (دام ظله) با اشراف همه جانبه به منابع وحیانی و با بهره وری کامل از کتاب و سنت و همچنین عقل برهانی و نیز با ژرف بینی خاص به این ایده تفظّن دادند که همانطور که بزرگ محدث روزگار ما، جناب حاج شیخ عباس قمی (رحمه الله) با اثر ماندگار و سودمندش یعنی مفاتیح الجنان، راه سلوک بندگان و ارتباط انسان با خدا را از طریق انجام دادن اعمال عبادی در سه بخش نماز، دعا و زیارات و بهره مندی از ثواب و پاداش آنها هموار کرد، کتابی دیگر لازم است که جلد دوم و مکمل آن محسوب شود و شئون دنیایی به ویژه امور اجتماعی بندگان را نیز با همان رویکرد، با آموزه های وحیانی مرتبط سازد تا آدمی در زندگی خود از این برنامه های الهی بهره مند گردد و از آثار آن، هم در دنیا و هم در عقبا سود ببر، از این رو این کتاب، مفاتیح الحیاه نام گرفت. "

  خبرنگار « خبرنامه دانشجویان ایران» ، سعی دارد در ویژه گزارش های روزانه با بازخوانی این کتاب ارزشمند، قسمت هایی از این کتاب را به ترتیب فصل ها بازنشر کند.

  لباس و پوشش

  امیرمومنان (سلام الله علیه) می فرماید: لباس، زیبایی را نمایان می کند.

  این امام بزرگوار نیز می فرمایند: هرگا برهنه می شوید شیطان با چشم طمع به شما می نگرد، پس خود را بپوشانید.

  آداب پوشش

  رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) می فرماید: هرگاه خواستی کفش و لباس بخری خوب و نو آن ها را برگزین.

  و همچنین می فرماید: هرگاه لباستان را در آوردید برآن بسم الله بخوانید؛ و نیز می فرماید: هرگاه لباستان را در آوردید آن ها را تا بزنید.

  راوی می گوید: امام رضا (سلام الله علیه) لباس را از سمت راست می پوشید و هرگاه لباس نو برتن می کرد بر کاسه ای از آب ده بار (انّا انزلنهُ فی لیلَهِ القَدر) و ده بار (قل هُوَ اللهُ احد) و ده مرتبه (قُل یایُّهَا الکفِرون) می خواند و سپس آن را بر لباس نو می پاشید، آنگاه می فرمود: هرکس پیش از پوشیدن لباس نو چنین کند پیوسته در ناز و نعمت زندگی به سر می برد مادامی که تاری از آن لباس باقی است.

  اسحاق بن عمار گوید: از امام صادق (سلام الله علیه) پرسیدم: آیا رواست که مومن ده پیراهن داشته باشد؟ فرمود: آری. پرسیدم: بیست پیراهن چطور؟ فرمود: آری این ها اسراف نیست، بلکه اسراف این است که پیراهن آبروداری (مهمانی و مجلسی رسمی) را پیراهن کار قرار دهی.

  رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) می فرماید: لباس سفید از هر لباسی برای شما بهتر است، پس آن را بپوشید و مردگانتان را در آن کفن کنید.

  راوی گوید: هر گاه امام حسن (سلام الله علیه) برای اقامه نماز برمی خاست بهترین لباس را می پوشید. پرسیدند: چرا بهترین لباس خود را می پوشید؟ فرمود: خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد، پس خود را برای پروردگارم زیبا می کنم و او می فرماید: ( (در هر مسجدی خود را بیارایید) ) ، از این رو، دوست دارم بهترین لباسم را بپوشم.

  پوشش های ناپسند

  رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) می فرماید: هلاکت زنان امت من در دو چیز سرخ فام است: طلا و لباس نازک و نیز می فرماید: ای علی! هر مردی از همسرش اطاعت کند خدا او را به رو در جهنم افکند. علی (سلام الله علیه) پرسید: این چه اطاعتی است؟ فرمود: در پوشیدن لباس نازک به وی اجازه دهد.

  لباس شهرت

  رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) از انگشت نما شدن در هر دو سو (افراط و تفریط) نهی فرموده است: افراط در نازکی، نرمی و بلندی لباس یا تفریط در ضخامت، زِبری و کوتاهی آن و نیز می فرماید: لباسی را که در زیبایی یا زشتی شهرت دارد نپوشید و نیز فرمود: هر کس لباس شهرت بپوشد خدا از او رو گرداند تا وقتی که آن را کنار نهد و همچنین می فرماید: هر کس در دنیا لباس شهرت بپوشد خدا روز قیامت لباس ذلت بر او بپوشاند.

  آیت الله جوادی آملی امام رضا امام صادق بهره وری پوشش دانشجویان ایران زنان زیبایی کفش لباس
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها