• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34959

  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از ایجاد مراکز ارایه خدمات روزانه به کودکان خیابانی کشور تا پایان سال خبر داد و گفت: از اواخر سال گذشته فعالیت این مراکز در پنج استان کشور که بالاترین آمار کودکان خیابانی را داشته‌اند، به صورت پایلوت آغاز شده است.

  به گزارش پارس ، محمد نفریه در گفت وگو با  (ایسنا) ، با اشاره به اینکه این طرح در استان های تهران، خراسان رضوی، فارس، همدان و خوزستان به مرحله اجرا درآمده است، اظهار کرد: در استان تهران سه مرکز و جمعا در کل کشور ۱۰ مرکز در این زمینه راه اندازی شده است و تا پایان امسال این طرح به صورت ملی اجرا می شود.

  وی با بیان اینکه کارکرد این مراکز همانند مراکز کاهش آسیب است، تصریح کرد: در این مراکز یک وعده غذای گرم، خدمات آموزشی و سوادآموزی، حرفه آموزی، خدمات مددکاری، روانشناسی و پزشکی به کودکان خیابانی ارائه می شود.

  نفریه، هدف از راه اندازی مراکز خدمات روزانه به کودکان خیابانی را کاهش حضور کودکان در خیابان ها دانست و عنوان کرد: موضوع کودکان خیابانی یک آسیب اجتماعی است و می خواهیم با جذب این کودکان، از طریق آنها به خانواده شان نفوذ کرده و با آموزش مهارت های زندگی، سبب تغییر در سبک زندگی آنها شویم.

  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه این کودکان از طریق اورژانس های اجتماعی، گشت های نیروی انتظامی و شهرداری ها به مراکز سازمان بهزیستی معرفی می شوند، اظهار کرد: طبق قانون نمی توانیم کودکانی که دارای پدر و مادر هستند، در مراکز بهزیستی نگهداری کنیم، زیرا پدران و مادران آنها با دریافت حکم ترخیص از قوه قضاییه، کودک را از مراکز سازمان بهزیستی خارج می کنند و مورد سوء استفاده مجدد قرار می دهند.

  وی یادآور شد: چون نمی توانیم نسبت به این گونه کودکان، با وجود کم بودن اختیارات به دلیل محدودیتهای قانونی، بی تفاوت باشیم، این مراکز را برای ارائه خدمات به این دسته از کودکان راه اندازی کرده ایم.

  استقرار پایگاه های خدمات اجتماعی در مناطقی که بیشترین کودکان خیابانی را به شهرهای بزرگ می فرستند

  نفریه همچنین به استقرار پایگاه های خدمات اجتماعی در مناطقی که بیشترین کودکان خیابانی را به شهرهای بزرگ کشور می فرستند، اشاره و بیان کرد: شهر، مناطق و محله استان هایی که بیشترین کودکان خیابانی را به شهرهای بزرگ کشور می فرستند، شناسایی شده و پایگاه های خدمات اجتماعی را در این مناطق مستقر کرده ایم و ۱۶ پایگاه خدمات اجتماعی در کشور نیز در حال اضافه شدن هستند.

  نفریه، کودکان خیابانی در کشور را به سه دسته تقسیم و عنوان کرد: دسته اول کودکانی هستند که پدر، مادر و یا سرپرست موثر ندارند و زمانی که جذب مراکز سازمان بهزیستی می شوند، در مراکز بلندمدت و میان مدت نگهداری شده و هیچ کدام از آنها بازگشت به خیابان نخواهند داشت.

  به گفته وی، دسته دوم گروهی از کودکان هستند که به دلیل نبود پدر، مادر و یا از کار افتادگی سرپرست خانوار، برای اشتغال در خیابان ظاهر می شوند. قسمت عمده این دسته تحت پوشش حمایت های اجتماعی سازمان بهزیستی قرار می گیرند و اکثریت آنها بازگشت به خیابان نخواهند داشت، زیرا تحصیلات، خانواده و هزینه های جاری آنها تحت حمایت های اجتماعی سازمان بهزیستی قرار می گیرد.

  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در مورد دسته سوم که مشکل اساسی کودکان خیابانی در این دسته نمایان می شود، گفت: این دسته خود به دو گروه تقسیم شده و گروه اول آنهایی هستند که پدر و مادر دارند، ولی مورد سوء استفاده قرار گرفته و به مفّر درآمد خانواده تبدیل شده اند.

  وی ادامه داد: این گروه از کودکان زمانی که جذب مراکز سازمان بهزیستی می شوند، به این علت که حکم نگهداری آنها به سازمان بهزیستی داده نمی شود، پدران و مادرانشان حکم ترخیصشان را از قوه قضاییه می گیرند و مجددا مورد سوء استفاده قرار می دهند.

  نفریه در پایان خاطر نشان کرد: گروه دیگر، کودکان خیابانی اتباع بیگانه اند و مشکلات اساسی کودکان خیابانی این دو گروه است که به صورت عینی آنچه در مورد کودکان خیابانی مطرح می شود، بیشتر در مورد آنهاست و باید برنامه ریزی های لازم به طور جدی برای ساماندهی این دسته لحاظ شود.

  استان کشور اشتغال بهزیستی پدر و مادر پوشش درآمد شهرداری کودکان معاون مهارت های زندگی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها