توصیه‌های۱۳بدری مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی؛

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 34209

  مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی طی اطلاعیه‌ای با اعلام احتمال افزایش ابتلا به مسمومیت‌های غذایی در روز ۱۳ فروردین ماه، در این خصوص توصیه‌های ویژه‌ای به مردم ارایه کرد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: در روز ۱۳ فروردین، با توجه به حضور گسترده هموطنان در تفرجگاه ها، پارک ها و جنگل ها، به دلیل کمبود امکانات، رعایت بهداشت فردی و عمومی تا حدودی کاهش یافته و احتمال ابتلا به مسمومیت های غذایی به ویژه در کودکان و سالمندان افزایش می یابد. از سوی دیگر استفاده از آب رودخانه برای شستشوی دست و صورت و یا ظروف، می تواند بسیاری از بیماری ها را به فرد انتقال دهد.

  در این اطلاعیه آمده است: مسمومیت غذایی یک بیماری خفیف با علائم معمول شامل تهوع، استفراغ، کرامپ شکمی و اسهال است که به طور ناگهانی پس از مصرف غذا و یا آب آلوده مشاهده می­ شود (حداکثر در ۴۸ ساعت) . بسته به نوع و میزان آلودگی، شدت علائم متفاوت خواهد بود. در صورت آلودگی شدید مواد غذایی علائمی چون تب، لرز، مدفوع خونی، کم آبی بدن و آسیب به سیستم عصبی بدن مشاهده می شود.

  همچنین، علائم مسمومیت حتی می تواند به سرعت بروز کند، ۳۰ دقیقه پس از مصرف غذای آلوده و یا بسیار آرام طی چندین روز بدتر شود.

  بر این اساس در اطلاعیه مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی چند توصیه بهداشتی به هموطنان شده است که از جمله آن ها بدین شرح است:

  - از آب هایی که مطمئن هستید پاک هستند، برای نوشیدن استفاده کنید مثلاً بطری های آب معدنی که پلمب شده اند و یا از آب جوشیده استفاده کنید.

  - از یخ استفاده نکنید مگر اینکه مطمئن باشید با آب پاک درست شده اند.

  -از مصرف شیر و لبنیات غیرپاستوریزه خودداری کنید.

  -خوردن میوه ها و سبزیجات خام را کنار بگذارید، مگر اینکه قابل پوست کندن باشند.

  - از غذاهایی که فروشندگان دوره گرد می فروشند پرهیز کنید.

  -دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

  - از خرید مواد غذایی که در کنار جاده فروخته می شود خودداری کنید.

  - از مصرف سالاد و سبزیجات خام در رستوران ها خودداری کنید.

  - از خرید یخ از اماکن غیربهداشتی خودداری کنید.

  -در صورت استفاده از غذاهای کنسرو شده با رعایت موارد بالا ابتدا آن را به مدت ۲۰ دقیقه جوشانیده و سپس مصرف کنید.

  - هرگز غذای پخته شده را بیش از دو ساعت در دمای محیط قرار ندهید.

  در این اطلاعیه توصیه شده است: در صورت مشاهده علائمی چون تهوع، استفراغ و اسهال به اولین مرکز درمانی مراجعه شود و در صورت مشاهده فردی که دچار مسمومیت های غذایی شده است از بیمار بخواهید به آرامی دراز بکشد و حتی الامکان استراحت کند، و به او مایعات رقیق و فراوان بدهید. (آب، آبمیوه رقیق شده و یا چای کمرنگ) و در صورت بدتر شدن وضعیت بیمار با اور‍ ژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و یا به پایگاه سلامت اورژانس ۱۱۵ و یا سایر مراکز درمانی مراجعه شود.

  پوست چای رستوران ها سالمندان سلامت کودکان مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مراکز درمانی مواد غذایی میوه ها و سبزیجات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها